IN4S

IN4S portal

Kako telo reaguje na prve minute vežbanja

© Canva/Andres Ayrton

Sam početak treninga mnogima mnogo teže pada nego ostatak treninga. Ali ovaj osećaj se ne javlja zbog nedostatka snage ili discipline, već postoji veoma logično objašnjenje – telo se mukotrpno priprema za aktivnosti, što znači da se u njemu istovremeno pokreću sledeći zahtevni procesi:

Priprema počinje od srca

Vaše telo počinje da se priprema za akciju i pre nego što unesete mnogo napora. Ovo „predviđeno povećanje“ otkucaja srca pokreće noradrenaln, hormon stresa koji vas priprema za kretanje. Čak i samo razmišljanje o vežbanju povećava broj otkucaja srca i može podići krvni pritisak, prema stručnjacima.

Kada postanete aktivni, ovaj proces se pokreće. Kako nivoi noradrenalina rastu, otkucaji srca se ubrzavaju – mogu porasti za 20 do 50 otkucaja otkucaja u minuti, a ponekad i više u prvih nekoliko minuta.

Zatim, krvni sudovi se sužavaju da bi podigli krvni pritisak, što omogućava da se hranljive materije brzo isporučuju mišićima koji rade.

Povećani broj otkucaja srca u kombinaciji sa visokim krvnim pritiskom dovode do većeg srčanog volumena, to jest protoka krvi. Ovo je neophodno jer krv obezbeđuje kiseonik i hranljive materije skeletnim mišićima kako bi im se omogućilo da se prilagode povećanoj aktivnosti. Za one koji redovno treniraju, ove adaptacije se dešavaju brže i efikasnije jer je njihovo telo naviklo na „naprezanje pre vežbanja“.

Krv ide tamo gde je najpotrebnija

Da bi ispunilo zahteve vežbanja, telo preraspoređuje svoje resurse. Protok krvi se preusmerava od organa kojima je manje potrebna tokom fizičke aktivnosti (poput creva) i ide na mišiće. Ova promena omogućava da skeletni mišići dobijaju kiseonik i glukozu koji su im potrebni za kretanje.

Mišići se aktiviraju, a nervni sistem šalje električne signale za kontrakciju mišićnih vlakana i pravljenje pokreta. Ovo omogućava povećanom protoku kiseonika i krvi da stignu do mišića kako bi oni mogli više da rade i prilagodili se vežbanju.

Pluća su aktivna

Kako mišići zahtevaju više kiseonika, respiratorni sistem se takođe pokreće. Disanje se produbljuje, a mišići dijafragme i grudnog koša rade jače kako bi uvukli do 15 puta više kiseonika nego kada je telo u stanju mirovanja.

Mozak „trenira“ sa nama

Vežbanje ne budi samo vaše telo, već takođe daje energiju vašem umu. U prvih nekoliko minuta, mozak se aktivira u „početnoj fazi“, zajedno sa ubrzanim otkucajima srca, disanjem i protokom krvi u mišićima. Kiseonik i hranljive materije se dostavljaju vašem mozgu, povećavajući koncentraciju i budnost.

Trening pomaže u pripremi mozga za neuroplastičnost, što ga čini prilagodljivijim i otvorenijim za učenje. Za to vreme počinje neurogeneza, kada mozak počinje da formira nove neurone, posebno u oblastima povezanim sa pamćenjem, kao što je hipokampus, što stvara osnovu za razmišljanje i emocionalnu stabilnost, kažu stručnjaci za „Nešnal džiografik“.

Anksioznost može privremeno da poraste zbog aktivacije odgovora tela na stres, ali je obično prati umirujući efekat vežbanja kada se telo navikne. Adrenalin raste i daje nalet energije, pa je praćen porastom endorfina koji poboljšava raspoloženje i ublažava stres.

Ovi hormoni deluju kao prirodne metode opuštanja i oslobađaju od stresa. Međutim, ne postoji garancija koliko brzo se endorfini oslobađaju tokom vežbanja. Jedno istraživanje je pokazalo da je samo 10 minuta trčanja umerenog intenziteta dovoljno da se poveća nivo zadovoljstva i poboljša raspoloženje.

Za one koji se bore da pronađu vreme da vežbaju, istraživanja pokazuju da je do 10 minuta intenzivnog svakodnevnog vežbanja povezano sa manjim rizikom od smrti, a redovna vežba može pomoći u poboljšanju raspoloženja i kvaliteta spa.

 

rt.rs

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net