ИН4С

ИН4С портал

Како треба да дејствују руски ловци у присуству осматрачких авиона НАТО-а?

1 min read
"Акробације у ваздуху у близини другог авиона су обично хвалисање. Авиони Су-30 имају изузетне маневарске могућности. Та чињеница понекад 'понесе' пилоте овог авиона и они претерују," нагласио је аналитичар

Пише: Николај Литовкин

Ловачки авион Су-30 морнаричке авијације Руске Федерације приморао је 9. маја амерички осматрачки авион П-8А Посеидон да напусти ваздушни простор Русије у Црном мору. Међутим, по речима експерата, руски пилот није имао право да прави „пируете“ око америчког авиона.

Руски авион Су-30 извео је серију акробација на само 6 метара од америчког авиона П-8А Посеидон и приморао своје иностране колеге да напусте ваздушни простор Руске Федерације. Касније је Министарство одбране РФ окарактерисао потезе руског пилота у непосредној близини страног авиона као „поздравни маневар“.

Писана и неписана правила понашања у ваздуху

Suhoj - ruski avioni - 03

Данас у сличним ситуацијама авијација дејствује на следећи начин: ловци се „приљубе“ уз осматрачки авион и лете паралелно са њим. Тако је дејства морнаричке авијације за „Руску реч“ описао пензионисани пуковник Владимир Дејнека, бивши командант морнаричке авијације РФ.

„Прошле године се догодио инцидент у коме је Су-27 чак имитирао ракетни напад на авион НАТО-а изнад Балтичког мора. Наш пилот је сустигао страни авион, окренуо према њему ‘стомак’ и показао своје ракете, а затим одлетео. Управо тако се прати страни авион. На тај начин ловац показује да је у случају агресивних дејстава спреман да изврши напад,“ рекао је у интервјуу за „Руску реч“ војни коментатор листа „Известия“ Дмитриј Сафонов.

По његовим речима, када су руски стратешки бомбардери Ту-95 летели близу Аљаске пратили су их амерички Ф-16 који су такође показивали да су у сваком тренутку спремни за примену оружја, уколико наши авиони промене курс и уђу у ваздушни простор САД.

„Уколико авион пресече ваздушни простор друге државе он ће бити приморан да атерира, тако што ће се ‘нагињати’ на њега (као што аутомобил ‘сече’ путању другог аутомобила). Тешко да ће ловац применити ракете јер то може изазвати Трећи светски рат,“ рекао је Сафонов.

Како је нагласио бивши командант морнаричке авијације РФ, Москва и Вашингтон су још 1972. године склопили споразум о спречавању инцидената у ваздуху. У том споразуму су прописана правила допустивог и недопустивог понашања. „На пример, пилот на кога ловци врше притисак треба да зна у којој ситуацији он има легално право да им оштро одговори, а да при томе не изазове војни конфликт, а у којој треба да се повуче или атерира,“ додао је експерт.

Могу ли се правити „пируете“ око страних авиона?

Ruski vojni avion- suhoj

Пилотима руске авијације није дозвољено да својим авионом пресецају путању брода на мору или летелице у ваздуху, рекао је за „Руску реч2 војни аналитичар агенције ТАСС Виктор Литовкин.

„Акробације у ваздуху у близини другог авиона су обично хвалисање. Авиони Су-30 имају изузетне маневарске могућности, које не пружа ни један други авион на свету. Та чињеница понекад ‘понесе’ пилоте овог авиона и они претерују,“ нагласио је аналитичар.

Технички гледано руски пилот није нарушио никакво правило – само је извршио борбени задатак.

„Пилот је ‘изгурао’ страни авион изван руске територије, и вратио се у базу не изгубивши авион и не изазвавши конфликт. То је први задатак ловца пресретача. Нисам сигуран да ли се за такву успешну акцију добија награда, али је то свакако велики плус за пилота,“ додао је Литовкин.

Некада главна опасност, а данас професионализам

ruski-avion-mig-29-03

За време администрације Барака Обаме Русија и Америка су жустро критиковале једна другу у сличним инцидентима. Данас је политичка ситуација, по Сафоновљевом мишљењу, сасвим другачија, тако да војна „свакодневица“ више не изазива бујицу негодовања.

Зато је представница Команде одбране северноамеричког ваздушног простора (НОРАД) Ешли Пек изјавила да су дејства руских бомбардера изнад Аљаске професионална и да су у оквирима документа о понашању у ваздуху.

„Трамп се залаже за партнерске односе, док је Обамина администрација третирала Русију као главну опасност. Све наше узајамне оптужбе у сличним инцидентима биле су усмерене само на формирање неког конкретног гледишта. Сада је мање агресије у нашим међусобним односима,“ закључио је војни аналитичар листа „Известия“ Дмитриј Сафонов.

Преузето са портала Руска реч

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Како треба да дејствују руски ловци у присуству осматрачких авиона НАТО-а?

  1. +…“опять бухнули в колокола, не посмотрев в святцы…“

    +
    Путь далёк у нас с тобою,

    Веселей, солдат, гляди!

    Вьется, вьется знамя полковое,

    Командиры – впереди.

    Солдаты, в путь, в путь, в путь,

    А для тебя, родная,

    Есть почта полевая.

    Прощай! Труба зовет.

    Солдаты, в поход!

    Каждый воин, парень бравый,

    Смотрит соколом в строю.

    Породни… роднились мы со славой,

    Славу добыли в бою.

    Пусть враги запомнят это,

    Не грозим, а говорим:

    Мы прошли, прошли с тобой полсвета,

    Если надо, – повторим.

    +
    https://www.youtube.com/watch?v=yZquLvrj9GI

    +Солдаты в путь
    https://www.youtube.com/watch?v=ECm5xOaGllY

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *