Kamere snimile brojna ubistva, ali snimci ne pomažu u hapšenju napadača
1 min readUbistva članova škaljarskog i kavačkog klana često za sobom ostave nepoznatog izvršioca ubistva ili pokušaja ubistva, ali neki od njih uspjele su da snime nadzorne kamere sa objekata u blizini mjesta pucnjava.
Oni koji su oprezniji i dobro upućeni u svoj surovi zadatak često se dobro maskiraju koristeći silikonske maske, kapuljače, tamnu odjeću i rukavice, a ima i onih čiji lik se jasno vidi na snimcima. Policiji i tužilaštvu nekada je temelj istrage upravo snimak napadača, ali često se i na osnovu snimka ne može lako ubicama doći do identiteta, piše Dan.
Snimak ubice Podgoričanina Mila Ilića takođe je objavljen javnosti. Ilić je stradao, kako istraga sumnja, kao meta u obračunu klanova 29. aprila 2019. godine. Na snimku se vidi muškarac sa kačketom koji hoda i gleda u telefon. U jednom trenu se zaustavio, a potom nastavio dalje, da bi nakon ubistva Ilića brzim koracima pobjegao s lica mjesta.
Još uvijek se ne zna, ni nakon pregledanih snimaka okolnih nadzornih kamera, ko može biti osumnjičeni za ubistvo Cetinjanina Andrije Gazivode koji je preminuo 17. februara ispred cetinjske teretane. Istraga je napravila neoprostivu grešku pustivši u javnost snimak momka koji prolazi u blizini označivši ga kao osumnjičenog, nakog čega su saopštili da je ipak greška.
Takođe ni pregledom nadzornih kamera sa mjesta ubistva Cetinjanina Pera Muhadinovića, koji je 27. februara ubijen eksplozivnom napravom kada je ušao u svoje vozilo, nije se došlo do opisa i imena osumnjičenog.
Ubice koje su izvršile svoj zadatak usmrtivši Novljanina Nika Roganovića, prema nezvaničnim saznanjima, imale su šešire kako bi se kobne noći 26. jula 2017. godine u Herceg Novom sakrile od nadzornih kamera. Nakon tri godine ne zna se ko su ubice.
Ubistvo Podgoričanina Miodraga Migija Kruščića, koje je policija označila kao nastavak obračuna dva kriminalna klana iz Kotora, snimile su nadzorne kamere. Kruščić je stradao 21. maja 2018. godine kada je napadač pucao na njega iz neposredne blizine. Sve se odigralo u podgoričkom naselju Stari aerodom, dok je Kruščić sjedio u bašti lokala Palata. Na video-snimku se vidi kako osoba sa silikonskom maskom na licu, obučena u crno, dotrčava do Kruščića i puca u njega, nakon čega je pobjegla. Nakon likvidacije, policija je na Ćemovskom polju pronašla zapaljeno vozilo, kojim je, kako se sumnja, neko odvezao ubicu. Kruščić je, prema tvrdnjama policije, bio blizak sa članovima škaljarskog klana.
Pokušaj ubistva Radoja Zvicera, koji slovi za vođu škaljarskog klana, takođe su zabilježile nadzorne kamere, koje su snimile i njegovu ženu Tamaru Zvicer kako iz pištolja puca na napadače. Zvicer je bio meta napada 26. maja u Kijevu. Na objavljenom snimku vidi se kako su ga presrela dvojica muškaraca, koji su pucali u njega. Oni su čekali da se Zvicer približi što više, nakon čega su izašli iz smarta i počeli da pucaju. Zvicer je nakon prvog ispaljenog metka pokušao da pobjegne kako bi se spasio. Dok je bježao, napadači su nastavili da pucaju u njega. Pucnjava je trajala manje od 20 sekundi, a prvi meci u Zvicera ispaljeni su iz neposredne blizine.
Kamere su snimile i Marka Jovanovića, koji se tereti da je 31. marta 2018. godine u centru Podgorice ubio Miloša Šakovića, pri čemu je kao slučajna žrtva stradao i Radivoje Jovanović.
Snimljeno hapšenje napadača Jovana Đurovića
Baranin Jovan Đurović preživio je četiri pokušaja ubistva. On je od ranije poznat policiji, a, prema evidenciji bezbjednosnih službi, povezan je sa klanom koji je predvodio njegov brat Luka, koji je 2013. godine nastradao u saobraćajnoj nesreći. Nakon toga, prema podacima policije, vođa tog klana je postao Alan Kožar.
Na Đurovića je pucano 2019. godine u Amsterdamu, kada je stradao njegov prijatelj Goran Savić. Na internetu je objavljen snimak hapšenja osumnjičenog koji je ranio Baranina, kojeg su policajci savladali vrlo brzo nakon pucnjave.
da cepaju novu ili ističu staru zastavu, našli bi ih očas i bez kamera