Као из Андерсенове бајке, поруке од најбољих за одгајање дјеце
1 min read
Илустрација
План финске владе је да очеви имају исти број дана плаћеног породиљског одсуства као и мајке. По сличним политикама познате су и друге нордијске земље.
Данска је друга на листи најсрећнијих земаља света. Тамо је однос између плата, трошкова живота, слободног и времена проведеног на послу уравнотежен. И изгледа да ово није још једна Андерсенова бајка, већ је Данска и најбоље место за одгајање деце.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Јована Ружичић из Центра за маме каже да још једна ствар која је слична за ове земље је да су то земље где постоји висок степен родне равнопрвности, од законских иницијатива да се очеви укључе на исти начин као и маме.
„Чак неке од ових земаља условљавају очева да узму неколико месеци иначе ће то време да пропадне и не може мама да искористи, до тога да је њихово друштво једноставно другачије – тамо је много прихватљивије да се тата бави више са децом“, каже Ружичићева.
Говорећи о социјалним политикама, Ружичићева каже да није само до новца и иницијативе које се тичу само новца нису оне које ће довети до жељеног резултата.
Према њеним речима, новац јесте један фактор али до одређеног нивоа, да се обезбеди нормално функционисање породице.
„Оно што је шира слика је усклађеност система, а то значи вртићи који раде у исто време када и родитељи, помоћ за породице током распуста, шта радите ако немате баку или деку или ако немате новац да платите приватну бригу или дадиљу, значи усклађеност једног читавог система где незапсолени родитељи имају место где ће оставити дете у вртићу и да могу да траже посао у то време, то значи неке ваннаставне активности које не коштају као једна српска плата“, каже она.
Потребно је поменути, како каже, доследност закона, мењају се стратешки и обезбеђују једнака права.
Када се говори о најбољим земљама за одгајање деце, на 24. месту је Хрватска, на 62. је Србија – и маме и тате имају право на 12 месеци плаћеног одсуства. Када се роди прво дете добија се 100.000 динара.
Како се приближити нордијским земљама
Говорећи о томе шта је још потребно да би се приближили овим земљама, Ружичићева каже да су потребне две главне ствари.
„Код нас се од мајке очекује да буду стоноге и сторучице, да апсолутно све стижу саме да ураде док је тата ту нека фигура која се повремено поигра са децом“, упозорава Ружичићева.
Око 300 тата годишње узме плаћено одсуство због одгајања деце.
„Оно што ме још више забрињава је да је та бројка годинама слична, не поправља се значајно те се надам да ће за пар година та бројка да буде знатно већа него што је сада“, истакла је она.
„Тако да је прва ствар која треба да се повећа родна равноправност у друштву на сваком нивоу. Код нас све иницијативе које су се тицале подршке родитељима – тицале су се подршке родитељима када се беба роди, односно да се беба роди“, рекла је Ружичићева.
Подршка на сваком нивоу
Додаје да је дете целоживотна обавеза и ужитак. Каже да је потребна подршка на сваком нивоу – ускађене институције, које раде у исто време када и ридитељи, ваннаставне активности које не коштају као цела плата, то је подршка деци која немају добре оцене а родитељи не могу да им плате приванте часове ту је један систем који се не ослања на то да породица има читаву ширу породицу која је вољана да ускаче и помаже.
Закон о финансијској подршци породицама са децом још није усвојен, оставља у проблему мајке које су радиле мање од годину и по пре него што су отишле на боловање.
Ружичићева истиче да се Закон о финансијској подршци породица са децом упркос бројним обећањима да ће се променити – није променио.
„Чини ми се да до новго сазива скупштине неће, надамо се да хоће у овој години. Тај закон је оштетио трећину породица у виду примања – жене са високим образовањем са високом платама ускратио за две просечне плате, породице деце са посебним потребама натерао да бира између туђе неге и помоћи и подршке при раду и маме предузетнице натерао да ни не размишљају о трећем детету јер ће имати само годину дана продиљског“, закључила је Ружичићева.
(РТС)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

