ИН4С

ИН4С портал

Капетан Драган: Хрватска ухваћена у лажи

kapetan_dragan
Прошле недеље професор Војо Илић, члан организације “Срби за правду и демократију” вратио се из посете Драгану Васиљковићу у притворској јединици затвора Силвервотер код Сиднеја, са јаким утисцима.

– Капетан Драган је у затвору Силвервотер врло жустар. Има јак стисак руке и осмех на лицу. Увек је спреман за шалу. Доста је мршав. Косу уредно косу шиша, изгледа да му седи све више, а иначе држи се уредно и војнички. Занимају га часописи о инжињерији, које му редовно достављам. Има библиотека у затвору Силвервотер код Сиднеја и чита научне књиге, посебно се интересује за физику. Редовно добија новину “Српски Глас” поштом из Мелбурна коју му шаље главна уредница Живана Јовановић – каже Војо Илић.

Капетан Драган је ухапшен у Аустралији као њен држављанин 2006. године по захтеву Хрватске, која га терети да је учествовао у злочинима над војним заробљеницима и цивилима у Книну 1992. године и у разарању неколико села у Банији 1993. године. Тада је почела његова одисеја пред аустралијиским правосуђем. Од када је у новембру 2012. године аустралијски министар унутрашњих послова Џејсон Клер донео одлуку да Драган Васиљковић буде изручен Хрватској, Капетан Драган је поднео неколико жалби, али оне нису промениле одлуку државе Аустралије.
– Дугорочни боравак у аустралијанским казаматима је последица легалних процеса поводом жалби или са моје стране или стране противника на неприхватљиве одлуке судова. Ту рачунам на судове државе где сам био у тамници у Сиднеју, Нови Јужни Велс и у Канбери, Федерална територија у Аустралији. Прошло је већ осам година како се као неосуђено лице борим за глас и правду, што ми аустралијански закон ускраћује. Очигледно је реч о кршењу мојих људска права. Адвокат који је на то указао на самом почетку процеса је ућуткан, јер му је забрањено му је да се бави својим послом браниоца недужних људи – тврди Драган Васиљковић у изјави коју је екслузивно дао за “Вечерње Новости” у Аустралији.

Капетан Драган је у затвору заведен као притвореник, затворски број 396.047. Смештен је у самицу и може да прима посету два пута месечно. Васиљковић се у затвору Силвервотер (Сребрна вода) званично води као лице у административном притвору, али га управа и чувари третирају као да је криминалац. Иако је упорно доказивао своју невиност, Капетан Драган као неосуђена особа у затвору дели своју судбину са осуђеним криминалцима.

Капетан Драган не сме да користи мобилни телефон, јер је то у затвору затвореницима забрањено. Као војник има право по Женевској конвенцији на посебан третман, али га не добија, чиме је ускраћен за своје право. Недавно је изашло на видело да је један аустралијски министар лично давао наредбе медицинском особљу у тамници како да малтретирају Драгана Васиљковића, вероватно да га душевно сломе, што им није успело.

– То су методе које је тајна полиција Стази у Источној Немачкој користила у Стаљиново доба. Сада се те методе примењује овде у Аустралији и у Северној Кореји. Влада Србије би требало да поднесе демарш и тражи објашњење од Амбасаде Аустралије у Београду. Ја сам копије писмених доказа о мом психичком малтретирању у притвору раније доставио званичном Београду преко Генералног конзулата Србије у Сиднеју – објашњава Капетан Драган и указује на нове моменте који дискредитују, како Аусралију, тако и Хрватску, које га прогоне.

Случај Капетана Драгана је изношењем ових чињеница поново узбиркао аустралијску јавност. Кредибилитет Хрватске се озбиљно доводи у питање поводом доказане несагласности временских термина у потерници Капетана Драгана и његовог стварног боравка у Крајини документованог у записима Службе државне безбедности Југославије и СДБ Хрватске, која га је будно пратила.

– У објави Хашке пресуде Франку Симатовићу и Јовици Станишићу, за које се тврди да су створили Капетана Драгана, на преко 900 страница не пише много о Драгану Васиљковићу. Само стоји да су Капетана Драгана будно пратили агенти СДБ Југославије и хрватски шпијуни и водили евиденцију по датумима о његовим кретањима. Ти датуми се не поклапају са терминима хрватске оптужбе. То је још један доказ да је оптужба против Капетана Драгана намештена! И на то би ЕУ требало да реагује – тврди професор Војо Илић.

Како пише у службеним белешкама тајних агената СДБ Југославије је тридесетогодишњака Драгана Васиљковића из Аустралије, будно пратила од 1990. до 1992. године, када је прислушкивала његове телефонске разговоре. То није било зачуђујуће, јер је млади странац Капетан Драган изврсно говорио енглески и српски, имао је вишу војну спрему и, кажу, везе са израелском, енглеском и америчком обавештајном службом, а понудио се да помогне Србији у рату на Балкану. То је потврдио и Дејан Лучић, први сведок одбране Франка Симатовића Френкија, који је пред Хашким трибуналом рекао да је први одвео Данијела Снедена званог Капетан Драган у Книнску крајину.

– Из службених белешки СДБ Србије се види да је Васиљковић 23. марта 1991, после првог боравка у Книну, телефонирао Брани Црнчевићу, председнику Матице исељеника, у намери да – како се “основано сумњало” – организује наоружавање крајишких Срба.

Лучић је то потврдио речима да је Црнчевић тада био “избегличка мајка” и да је “често пио виски са Слободаном Милошевићем и успевао да наметне мишљења и нека решења”. Дејан Лучић је потврдио и да је Снеден о наоружавању разговарао са Србиславом Миловановом, тадашњим послаником СПО, што је такође било наведено у записницима СДБ Србије. Снеден је у једном телефонском разговору, крајем марта 1991, изразио разочарење због свог неуспеха.

– Покушао сам да нешто организујем, али не вреди, јер у Србији изгледа нема никог спремног за то. Идем у Африку – цитирали су тајни агенти у својим белешкама речи Капетана Драгана.

Сада тим бранилаца Драган Васиљковића проучава сва документа Хашког трибунала и СДБ Југославије и РДБ Србије не би ли ухватили Хрватску у лажи и њену тужбу и потреницу учинили бесмисленим.

– Појавила се нова шанса и ми треба да је искористимо. Ми Срби у Аустралији очекујемо да ће званична Канбера да одустане од изручења, да ће Врховни суд поништити пресуду и да ће Драган Васиљлковић 2014. године опет бити слободан човек – изјавио је за “Вечерње Новости” један од пријатеља Капетана Драгана, бизнисмен Милорад Тркуља из Мелбурна.

Седам година робије

– Седам година сам у политичким притвору. А то значи да, нажалост, за мене рат још увек траје. Нема велике разлике између времена док сам седео у рову и овде док чамим у тамници. Године лете, дани иду много спорије. Углавном у затвору читам, пишем и свирам гитару. Надам се слободи. Мој случај мора да се реши на нивоу три државе Аустралије, Хрватске и Србије. Зато поручујем и политичарима и српском народу да ме се сете понекад – каже Капетан Драган.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *