Кецмановић: Технички, нема препрека за референдум о независности у Српској

Ненад Кецмановић, фото: Политика
Професор емеритус са Факултета политичких наука у Бањалуци Ненад Кецмановић изјавио је да у техничком смислу нема препрека да се у Републици Српској одржи референдум о независности и да Народна скупштина верификује одлуку одговарајуће већине.
Кецмановић је истакао да нико у БиХ и изван нема моћ да то спријечи, иако се у том смислу јавља проблем унутрашњег и међународног признања резултата тог референдума.
– Зато сматрам да би за Српску било најбоље да распише референдум са питањем –Да ли сте за то да Српска прихвати Дејтонски споразум /или чак само његов Анекс четири/ потписан у Паризу. Ко би имао основа да то оспори – нико. Поента је у томе што се под тим подразумијева изворна, а не ревидирана верзија Дејтонског споразума – рекао је Кецмановић за „Глас Српске“
Он је додао да би онда ту, оригиналну верзију Споразума требало примјењивати у пракси.
Кецмановић сматра да би такав закашњели референдум био право и обавеза Српске.
– Референдум о изласку из БиХ за Српску остаје посљедње рјешење јер би враћање свих изворних ентитетских надлежности значило за српски народ задовољавајућу конфедералну композицију земље, каква је и потписана и међународно гарантована у Дејтону, односно у Паризу – додао Кецмановић.
Он је истакао да је референдум највиши облик демократије, као и да није неопходно да право на референдум о независности буде предвиђено уставом земље.
– Довољно је да није изричито искључено. Колико знам, ни у једној земљи на свијету не пише да је референдум о независности забрањен, односно да народ нема право да се изјасни о овом питању – рекао је Кецмановић.
Кецмановић је подсјетио да је Дејтонски споразум прихваћен само у Народној скупштини и да никада није био стављен на референдум, иако се радило, не само о новом Уставу БиХ, већ и њеном потпуно новом устројству у односу на претходно стање.
Он је напоменуо и да се све ово вријеме, нажалост, прећуткује да су највеће западне силе признале независност самопроглашеног Косова, јер сматрају да оно може да оде из Србије, а Српска не може из БиХ. „То нема никакве везе са међународним правом“, закључио је Кецмановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ТАКО ЈЕ ЦРНА ГОРО!
Crna Gora Srbija RS RSK jedna familija.
Svakako je potrebno Republici Srpskoj dati i vratiti sva prava koja su godinama oduzimanja od strane bošnjačkih i hrvatskih političara, uz podršku centara obaveštajnih službi i
političko-ekonomskih moćnika, jednog vojnog saveza, jednog ekonomsko-političkog saveza.
Danas se hrvatski političari drugačije odnose prema Srbima u BiH, jer je njihova pozicija veoma loša, a srpski političari moraju da postanu sredstvo uz pomoć koga će steći veću autonomiju i možda još nešto više.
Moguće je da se hrvatski kantoni, ali i oni kantoni gde veliki deo stanovništva čine Hrvati i Srbi u odnosu na Bošnjake i Republika Srpska izjasne za referendum.
Referendumom bi se sačuvao zdrav osnov za slobodu kretanja, carinsku uniju, za poštovanje političke podele Dejtonske Bosne i Hercegovine, pa u skladu sa tim podelama bi se glasalo o izlasku iz unije sa Bošnjacima.
Bošnjaci bi dobili svoju državu, pa ako hoće mogu da se izjasne za integraciju u Republiku Tursku.
Srbi I Hrvati bi zajedno izašli iz one Bosne i Hercegovine u kojoj su bili diskriminisani od strane bošnjačkih političara.
Bili bi automatski međunarodno priznati i od Hrvatske, Srbije, Mađarske,Rusije,Turske,Kine,Austrije,Francuske.
Potom bi se odmah dobrovoljno izjasnili o razilaženju. Hrvatski kantoni bi se priključili Hrvatskoj i postali bi županije.
Republika Srpska bi se priključila Srbiji i postala bi savezna Republika ili pokrajina. Voleo bih da ostane Republika u okviru zajedničke države sa Srbijom.
To su događaji koji izuskuju da Hrvatska da Bošnjačkoj Bosni i Hercegovini/ili možda Turskoj koncesiju na luku,možda Ploče ili neku drugu,jer bi to bilo bitno za funkcionisanje ekonomije.