Кери посјетио споменик жртвама атомске бомбе у Хирошими

Џон Кери је данас постао први амерички државни секретар који је посјетио споменик жртвама атомске бомбе у Хирошими, назвавши га „јасним, оштрим и убједљивим подсјетником“ да треба окончати пријетњу од нуклеарног оружја, док предсједник САД Барак Обама разматра да посјети тај град сљедећег мјесеца.
Кери, који је споменик посјетио у друштву других шефова дипломатија Групе седам индустријски најразвијенијих земаља свијета (Г7), највиши је амерички званичник који је одао почаст жртвама атомске бомбе из Другог свјетског рата, што је био први нуклеарни напад на свијету, пренијела је агенција АФП.
Званичници Бијеле куће су недавно открили да предсједник Обама разматра могућност да касније овог месеца, у вријеме одржавања самита Г7, посјети Хирошиму, иако се самит одржава у другом дијелу Јапана.
Керијева посета Хирошими, као и спекулације да би и Обама могао да посети тај град, изазвао је сугестије да би званични Вашингтон могао званично да се извини због бацања атомске бомбе у августу 1945. године, која је убила 140.000 људи.
Шеф америчке дипломатије је, међутим, смањио та очекивања, док је један званичник Стејт департмента отворено изјавио да до извињења неће доћи.
„Моја посета Хирошими има веома посебно значење о снази наших односа и пута који смо заједно прешли од тешких ратних времена“, Кери је данас поручио јапанском министру спољних послова Фумију Кишиди.
„Присетићемо се прошлости и одати почаст онима који су изгубили животе, али сврха овог путовања није повратак у прошлост, већ се ради о садашњости и и будућности“, истакао је Кери.
Министри спољних послова Г7 и Европске уније су у меморијални центар у Хирошими данас стигли под јаким обезбјеђењем, а обилазак су почели посјетом музеју у којем могу да се виде разорне посљедице бацања атомске бомбе, па је тако изложена спаљена одјећа преживјелих и други њихови лични предмети.
„Сви на свијету би требало да виде и осјете моћ овог меморијалног центра. Он је јасан, оштар и убједљив подсјетник не само наше обавезе да окончамо пријетњу нуклеарног оружја, већ и да уложимо све могуће напоре да се избјегне и сами рат“, написао је Кери у књизи за посјетиоце, додавши: „Рат мора да буде крајње средство, а никад први избор“.
Кери и његове колеге из Г7 су на споменик жртвама у Хирошими ставили венце, а јапанска деца су им касније поклонила огрлице направљене од папирних ждралова, који су симболи мира.
Највећи дио жртава у Хирошими је погинуло кад је бомба бачена 6. августа, док су хиљаде преминуле касније од последица радијације.
Три дана касније, 9. августа 1945. године, америчке снаге су бациле другу атомску бомбу на Нагасаки, где је погинуло 74.000 људи. Мање од недељу дана касније, 15. августа, јапански цар Хирохито је потписао капитулацију Јапана, чиме је окончан Други светски рат.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

