Kina optužena za rasizam: “Danas nema ni jednog crnca na ulicama Guanzhoua”
1 min readBiznismen iz Nigerije ne krije svoje zgražavanje. Preko telefona nam opisuje “rasističku selekciju” i kaže: “U celom Guangzhou danas nećete sresti ni jednog crnca na ulicama.” Kineske vlasti su afričke stanovnike južnokineske metropole sve zajedno prosto“spratile”, kaže trgovački ekspert, koji iz straha od represalija ne želi da mu se navede ime.
Ni u jednom gradu Azije ne živi tako puno afrikanaca kao u Guangzhou. A ono što se tamo poslednjih dana dešava se za Kinu pretvorilo u tešku diplomatsku krizu. U zajedničkoj protestnoj noti su više afričkih vlada kod kineskog ministra spoljnjeg Wang Yia ustale protiv “neljudskog ophođenja prema afrikancima”. Nigerija, Uganda, Gana i Afrička Unija su naredile kineskim ambasadorima da dodju u tamošnja ministarstva spoljnih poslova na razgovore. A konzulat USA u Guangzhou je svojim afroameričkim sugrađanima uputio javni apel da ne dolaze u Guangzhou ili region.
“Spasavajte nas iz pakla”: naslov jednog dnevnog lista u Keniji
Pozadina skandala su pojačane prevencione mere lokalnih vlasti u suzbijanju virusa corone, koje su veoma snažno pogodile crnce u Kini. Strah od reimporta virusa iz inostranstva pojačava rasističke refleksije kod Kineza. Po informacijama konzulata USA su restorani i barovi u Guangzhou dobili naređenje od strane vlasti da ne uslužuju “klijentelu za koju smatraju da potiče iz Afrike”. Mnogobrojne crnce su stanodavci u gradu izbacili iz kuća. Po kineskim tumačenjima je to povezano sa mogućnošću da neki od njih borave u Kini bez odgovarajuće vize, što, po vlastima, povećava opasnost da neće doći na testiranje na virus.
Afrički mediji javljaju da već na stotine crnaca mora da noći na ulicama grada. Kenijski list “The Nation” je stavio na naslovnicu: “Kenijci u Kini: Spasavajte nas iz pakla!” Drugi afrikanci, poput citiranog Nigerijca, su stavljeni u nezakoniti karantin, iako po sopstvenim navodima nisu imali nikakve kontakte sa inficiranima – niti su boravili van Kine poslednjih pola godine.
Nije prvi put da su odnosi između Kine i pojedinih afričkih država opterećeni optužbama za rasizam. Ali uobičajno je da takve iritacije budu rasčišćene daleko od očiju javnosti, da se kineski investitori u Africi ne bi ljutili. Ovog puta je to drugačije. Predsednik parlamenta Nigerije, Femi Gbajabiamila, je objavio na tvitu snimak razgovora sa kineskim ambasadorom u kom on na diplomatu bez pardona viče a ovaj se ponizno klanja.
Koliko je Peking alarmiran zbog štete po svoj imidž u Africi pokazuje i izjava portparola kineskog ministarstva spoljnjeg: “Vlasti u Guangzhou pridaju veliki značaj zabrinutosti pojedinih afričkih država i rade sve da poboljšaju svoje radne metode.” Ministarstvo se javno distanciralo od ponašanja lokalnih vlasti u ovoj provinciji i saopštilo da razume “opravdane brige i legitimne žalbe afričke strane.”
Rasistički komentari kolaju po kineskom internetu
Gradonačelnik Guangzhou, Wen Guohui, je veoma opsežne mere karantina opravdao time što je u gradu od sredine maja registrovana 119 infekcija kod osoba koje su došle iz inostranstva. Da bi sprečile novi talas epidemije, naredjeno je testiranje svih osoba koje su u grad ušle posle 08. marta, sem toga su testirani svi kontakti stranaca iz zemalja “visokog rizika”: sve zajedno oko 25.000 ljudi. Rezultat: 13 pozitivnih, od toga 12 afrikanaca.
O jednom od tih 12 su kineski mediji naširoko izvestili: pozitivno testirani Nigerijac koji se, navodno, nasilno protivio odvodjenju u karantin. Od tada kroz kineski internet masovno kolaju najgori rasistički komentari. Nigerijski biznismen u razgovoru sa FAZ je šokiran: “Ovo je moja druga kuća, ja u Kini živim već više od 10 godina. I uvek mi je bilo vrlo bitno da moja deca uče kineski. Ova situacija je sve promenila: sad mi je to svejedno.”
Autorka: Friederike Boege
Prevod: Mirko Vuletić
Pročitajte JOŠ:
Makron se obratio naciji: Striktne mjere ostaju bar do 11 maja