IN4S

IN4S portal

Kina zakuvava “III Svjetski rat bez dima” – a Evropa neaktivno posmatra

1 min read
U korona-krizi Kina širi svoju moć sve više. Afrika kroz projekte uglja biva zavisnom, algoritmi cenzure socijalnih mreža bivaju sve precizniji. Evropa, svojim naivnim postupanjem, gubi oboje: i blagonaklonost Amerikanaca i poštovanje Kineza

Si Đinping

U korona-krizi Kina širi svoju moć sve više. Afrika kroz projekte uglja biva zavisnom, algoritmi cenzure socijalnih mreža bivaju sve precizniji. Evropa, svojim naivnim postupanjem, gubi oboje: i blagonaklonost Amerikanaca i poštovanje Kineza.

Dok se rezerve pažnje Zapada čine apsorbiranim borbom protiv pandemije korone, Narodna Republika Kina i dalje realizuje izgradnju svoje moći: tiho, efikasno i sa ekstra porcijom drskosti.

U interesu prijateljstva među narodima izdali vrednosti Zapada

Slučaj 1: Kinesko ministarstvo inostranih poslova je javno cenzurisalo tekst koji su potpisali svi ambasadori EU država u Pekingu, objavljen u jednom kineskom dnevnom listu. Ministarstvo nije htelo da u tekstu bude pomenuto da virus dolazi iz Kine. Pa je ta polurečenica prosto prekrižana. A EU-ambasadori? Pognuli glave. I ćute. Čime su sve u interesu prijateljstva među narodima- izdali elementarne vrednosti Zapada: od sad se i sa slobodom mišljenja može trgovati i pregovarati.

Slučaj 2: Digitalni koncern “Tencent” iz Šenzhena poseduje deonice preko 700 firmi po celom svetu. U Evropi npr. švedskog muzik-streaminga “Spotify”. No pre svega poseduje messenger-app “WeChat”, koju koristi milijardu Kineza. Po rezultatima studije koju je objavio Univerzitet Toronto, “Tencent” je koristio objavljene političke sadržaje stranih accountsa ne bi li perfektuirao sopstvene algoritme cenzure za unutrašnjo-kineske akaunte. Najmanje je jedan čovek uhapšen jer je doživotnog predsednika države Si Đinpinga u jednoj poruci opisao kao “zapuhani hlebčić”. Protestna nota Ureda Saveznog Kancelara ili Jelisejske Palate ? Nema je.

Afrika sve više postaje zavisnom od Kine

Slučaj 3: Kako se zbog svoje klimatske politike Evropa povlači iz uglja, Kina je spremno uskočila u nastalu prazninu. Po informacijama Greenpeace kineske firme i banke trenutno finansiraju 13 projekata uglja na afričkom kontinentu a još 9 su u fazi priprema. Tako Afrika sve više postaje zavisnom od Kine.

Posle lektire nedavno objavljene knjige “Bešumno osvajanje: Kako Kina podriva zapadne demokratije i stvara novi svestki poredak” stiče se skoro pa utisak da Kina sve radi da ovu knjigu napravi što čitanijom.

Kina vrši diplomatski pritisak i manipuliše medije

Clive Hamilton iz Australije i nemački ekspert za Kinu Mareike Ohlberg iz German Marchall Fund u ovoj knjizi opisuju skoro kao prateću muziku za sadašnja dešavanja- u do sada nevidjenoj preciznosti ciljeve Komunističke Partije Kine: “Oslonjena na ogromnu ekonomsku moć, Kina vrši diplomatski pritisak, koristi umetnost ubeđivanja i “rad na prijateljstvu”, manipuliše medije, fabrike razmišljanja i univerzitete: pri tome se sve ove taktike prepliću i medjusobno pojačavaju.”

Pa dalje: “Cilj je sino-centrični svet, o kom sanjaju kineski nacionalistički jastrebovi, koje je Si doveo u rukovodstvo Komunističke Partije. Oni posmatraju svetski poredak kojim dominira Kina kao esencijalni sastavni deo ‘velikog vaskrsenja kineskog naroda’ “.

Rukovodstvo Komunističke Partije za razliku od Trampa se ne oslanja na javne nastupe nego na bešumno podrivanje: “Uticaj treba biti ostvaren kroz subtilne i višetračne programe globalnog kreiranja mišljenja.”

Evropa gubi blagonaklonost Amerikanaca i poštovanje Kineza

Komunistička Partija Kine, citiraju autori Sha Qiguanga, funkcionera iz partijskog Biroa za Inostranu Propagandu, vodi “Treći Svetski Rat bez dima”.

Autori takođe objašnjavaju zašto KP Kine tako lako uspeva da realizuje svoje inicijative: “Neznanje je jedan od glavnih razloga zašto zapadnim društvima teško pada da realno procene opasnost od Komunističke Partije.”

Zaključak: Kastratsko ponašanje EU-ambasadora u Pekingu i šutnja evropske politike su dve strane jedne iste medalje. Ali svesnom strategijom naivnosti Evropa na kraju gubi oboje: i blagonaklonost Amerikanaca i poštovanje Kineza. Sva je prilika da je duhovni otac ove ofanzive evropskog oportunizma lično Groucho Marh: “Imam čelične principe. Ako Vam se oni ne sviđaju, imam ja i druge.”

Autor: Gabor Steingart, dugogodišnju predsednik Handelsblatt Media Gropup
Prevod: Mirko Vuletić

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Kina zakuvava “III Svjetski rat bez dima” – a Evropa neaktivno posmatra

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *