Klizište prijetilo odavno, nadležni ignorisali
Klizište u Markovićima, koje je izazvalo najteže oštećenje neke saobraćajnice u Crnoj Gori od zemljotresa 1979. godine, moglo se predvidjeti, tvrde mještani sela Markovići i Lapčići.
U prilog tvrdnji da se klizište moglo predvidjeti, mještani navode da su bili svjedoci rupe na putu koja se stalno pojavljivala, a koju su nadležni „krpili“, pravili drenažu.
„Klizišta je ovdje oduvjek bilo i nema ga samo na magistrali, nego i skroz gore, jedno 400 metara. Od kada se put napravio, ovdje se stalno jedna rupa pojavljivala i oni su tu nešto krpili, poslije pravili drenažu, ali džaba. To je odozgo došlo. Tu je i jedan stari put gdje je ova kuća u Markovićima, pa iznad nje gore. Međutim, pošto je put u obliku slova s, na tri mjesta je oštećen“, kaže u razgovoru za Dnevne novine žitelj Lapčića Nikola Franeta.
Ljudi iz Direkcije su, kaže Franeta, to znali pa nije bilo potrebe da ih neko upozorava.
„Osamdesete, poslije zemljotresa, kad se ovaj put pravio, ovdje su još tada govorili da je put rizičan zbog terena, da su svuda klizišta skroz do Stanišića. Crkva u Stanišićima je već iskrivljena. Nijesu mogli oni ništa da urade, ovo je božja volja“, tvrdi on.
Klizište koje je oštetilo dio puta Budva Cetinje kod mjesta Markovići potpuno je poremetilo život mještana koji se sada jedva snalaze kako bi zadovoljili dnevne potrebe.
Kako su objasnili u razgovoru za Dnevne novine, s obzirom da put još nije osposobljen za motorna vozila, stanovnici ovog kraja uglavnom do Budve idu pješke. Rijetki se usuđuju da putem djelimično osposobljenim za pješake prođu motorom, dok su nekima automobili ostali na drugoj strani oštećenog puta pa samo do njega idu pješke.
Klizište u Markovićima izazvalo je najteže oštećenje neke saobraćajnice u Crnoj Gori od zemljotresa 1979. godine, ocijenjeno je u Informaciju o stanju i hitno preduzetim mjerama na klizištu na magistralnom putu Cetinje Budva, koju je usvojila Vlada.
Rukovodilac radova u Direkciji za saobraćaj Dušan Kokić kazao je da se trenutno u Markovićima vrše iskopi za drenažni rov koji treba uraditi na sjevernoj strani klizišta na djelu brda prema Lapčićima.
„Uporedo sa ovim iskopima, rade se geoistražni radovi kako bismo što prije došli do projekta za konstrukciju koju treba ovdje uraditi“, kazao je Kokić.
Prema sadašnjim dinamikama i prognozama, kaže Kokić, za sedam do 10 dana možemo očekivati uspostavljanje putničkog saobraćaja na ovoj dionici puta, dok je za nešto trajnije rano govoriti.
Na pitanje koliko će koštati sanacija oštećenog puta, Kokić je kazao da je to sada teško prognozirati, ali da neke procjene govore da će ceh biti milion evra.
„Teško je sad reći koliko će sve da košta jer sve zavisi od tipa konstrukcije koja će biti primijenjena, gruba procjena, ali u ovoj varijanti, plus minus 20 posto, biće negdje oko milion evra“, zaključio je Kokić.