Knežević: Ako nam je ovakav Završni račun za prošlu godinu bolje da ne donosimo budžet za narednu godinu
1 min readSkupština je završila raspravu o Predlogu zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu sa izvještajem o reviziji Državne revizorske institucije.
DRI je u izvještaju u kojem je dala uslovno mišljenja, preporučila Vladi da strogo vodi računa o fiskalnim ograničenjima koja su utvrđena godišnjim zakonima o budžetu. Predstavnici revizora su saopštili i da se veća potrošnja od dozvoljene samo dijelimično može opravdati isplatama neizmirenih obaveza po osnovu sudskih rješenja.
Iz DRI su naveli da je prekoračenje budžetske potrošnje najvećim dijelom rezultat izdataka nastalih po osnovu izvršenja sudskih riješenja. Prekoračenje budžetske potrošnje, prema podacima iz izvještaja DRI, nakon obavljenih korekcija iznosi 24,31 milion eura.
Ministar finansija Radoje Žugić je u uvodnom izlaganju saopštio da je završni račun u formi u kojoj je predstavljen rezultat snažnog uticaja krze i slabosti realne ekonomije.
Poslanik Socijalistčke narodne partije Aleksandar Damjanović rekao je da za njega uslovno mišljenje DRI znači suštinski negativno mišljenje.
„DRI se u izvještaju mnogo više bavila zakonitošću, a mnogo manje efikasnošću i efektivnošću“, poručio je Damjanović.
Prema njegovim riječima, u tom obimnom dokumentu trebalo je više prostora posvetiti porezima i primicima.
„To je ona priča o primicima, o propuštenim šansama i svemu onome što država ne uspijeva da završi“, kazao je Damjanović.
On je dodao i da činjenica da je kaptalni budžet, koji je iznosio 58 miliona EUR jednak iznosu kamata koje je država platila, govori o tome da postoji problem.
Za Damjanovića je loša stvar i što su neizmirene obaveze tokom prošle godine povećane za 12 miliona eura u odnosu na 2011.
Poslanik Demokratskog fronta Milan Knežević smatra da je na današnjoj raspravi trebalo da prisustvuje bivši premijer Igor Lukšić.
„Ako nam je ovakav Završni račun za prošlu godinu bolje da ne donosimo budžet za narednu godinu, a bolje da nijesmo donosili ni ovogodišnji“, poručio je Knežević.
Poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Sekulić rekao je da javni dug Crne Gore ne prelazi 52 ili 53 odsto BDP-a, iako on u EU u prosjeku iznosi oko 83 odsto BDP.
„Javni dug treba držati pod kontorlom jer on predstavlja veliku opasnost za državu Crnu Goru“, zaključio je Sekulić.