Knežević: Nemam dilemu da smo bili u pravu kada smo donijeli Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, srpske žrtve pokušavaju predstaviti kao najlakše
1 min readPredsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević komenatirsao je gostujući u podcastu Bez cenzure navode o atentatu na bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i kazao da postoji dovoljno elemenata da institucije koje se bave nacionalnom bezbjednošću održe konsultacije i sjednice.
„Ono što je meni simptomatično jesu adrese sa kojih dolaze te informacije, to su bivši predsjednik Albanije Meta. Ne znam u kojoj je on funkciji da raspolaže sa bilo kojim bezbjednosnim informacijama. Ilir Meta je u Albaniji optužen za ozbiljna koruptivna djela a njega sumnjiče da je napravio šemu nekretnina negdje u Francuskoj ili Italiji i pretpostavljam da on ima neke motive i izašao je sa političkom kvalifikacijom da se sprema atentat i da su to isti oni koji su pripremali državni udar. Taj neki raspon od državnog udara koji je po optužnici bio 2016. godine a koji se nikad nije desio, a pominjanje i Zorana Đinđića jasno locira Srbiju kao naručioca atentata“, kazao je Knežević.
Oglasio se i ministar policije privremenih prištinskih institucija Svečija i dodao neke lokacije kao što su Sjever Kosova, a kada se pominju i pojedine policijske strukture u Srbiji dovoljno govori o tome da to može biti jedna konstruisana afera.
„Naravno, ovdje niko ne želi da Milu Đukanoviću fali dlaka sa glave i da završi u zatvoru bez dokaza. Ne želimo da se ponašamo prema njemu kao što se on ponašao prema nama. DNP je spreman da kroz institucionalno djelovanje doprinese svemu što opterećuje crnogorsko društvo. Ponavljam, adrese sa koje stižu te informacije su kompromitujuće a mi želimo da dođemo do tih informacija kako bi djelovali. Informacija se, podsjećamo, dobila tako što je neko iz medija dao to njegovom kabinetu pa se to plasiralo i medijima koji su bliski DPS-u. Nakon toga ima razmjenu informacija između ANB-a i UP“, kazao je Knežević.
U javnosti se stvorio utisak da tužilačke institucije rade punom parom ali Knežević tvrdi da još uvijek nije procesuiran ni jedan ministar iz Vlada DPS-a a da Đukanović nije ni pozvan ni na jedno informativno saslušanje i to pokazuje kolika je njihova želja za obračun sa prošlošću.
„Đukanović treba da bude saslušan zbog optužbi Duška Kneževića od kastodi radčuna, prvog miliona pa i Ničije Kuće, afere Telekom pa do različitih transakcija. Da li ima dovoljno elemenata da on bude osuđen, nije na meni, ali mi sada nemamo ni najavu da može doći do saslušanja. Svakako mislim da bi Milo Đukanović mogao biti veoma interesantan svjedok u državnom udaru jer je optužnica za nas bila da smo mi bili spremni da ga ubijemo. Dok god se Tužilaštvo ne odnosi prema njemu kao i prema nama, ja ću potencirati da to nije interes crnogorskih građana“, kazao je Knežević.
Komentarišući tezu da je Vlada Crne Gore antisrpska, Knežević je rekao da nije već je opterećena prošlošću i vladavinom DPS-a.
„Opterećena je jednom nestabilnošću. Ovo je treća Vlada za četiri godine i opterećena je različitostima kao i činjenicom da je koalicioni sporazum napravljen na način da ga svako može tumačiti kako njemu odgovara i kako bi ta Vlada mogla da funkcioniše. Ono što meni smeta je da na planu spoljne politike Crna Gora nije promijenila ništa u nasljeđu Mila Đukanovića i Duška Markovića. Poslednje je bilo glasanje u UN-u, pa i niz nekih antisrpskih poteza koje ja ne mogu da razumijem i protiv kojih javno istupam. Mislim da je neophodan još jedan izborni ciklus kako bi one strukture koje se zalažu za neutralnu spoljnu politiku i bolje odnose sa Srbijom promovisali i da ne budemo ničije globalne pudlice, ni SAD-a ni Rusije“, kazao je Knežević.
Zamjera spoljnu politiku Vlade i veliki uticaj koji imaju zemlje Kvinte a dotakao se i Rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.
„Nakon izglasavanja te Rezolucije, atmosfera na Balkanu je toliko zapaljiva da je dovoljna iskrica da sve zapali. Crna Gora je već dva puta glasala za Rezoluciju o Srebrenici a Crna Gora je mogla da bude uzdržana zbog činjenice da u Crnoj Gori žive Srbi koji se protive toj Rezoluciji kojom se srpski narod proglašava genocidnim. DNP je tada suspendovala podršku Vladi do izglasavanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu. Sada imate prijetnje iz Hrvatske i tvrde da smo mi Vučićevi plaćenici i poslušnici a svako zaboravlja da kada govorimo o žrtvama, svi srpske žrtve pokušavaju predstaviti kao najlakše. Ako se i govori o srpskim žrtvama to sve anestezira. Mi smo se usudili da budemo prva država na svijetu koja je donijela Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, a nemam dilemu da smo bili u pravu“, kazao je on.
Pitajte Dodika đe mu je originalna dokumentacija iz Jasenovca
Predao je Amerikancima, eto gdje mu je, šesnaest srpskih boraca je stradalo u izvlačenju originalne dokumentacije, neka im je vječna slava i hvala. Kada je već pokrenuta tema o Jasenovcu, zašto su naši srpski tribuni izostavili da spomenu Katoličku crkvu kao glavnog podstrekač, organizatora, inspiratora, saučesnika u hrvatskom genocidu na pravoslavnim Srbima. U arhivama je dokumentovano učešće preko 1500 sveštenika katoličke vjere koji su učestvovali u zločinima na Srbima???? E to je sramota!!!