ИН4С

ИН4С портал

Кнежевић поднијела кривичну пријаву против тужитељке Меденице због одбацивања пријаве против Петра Радуловића

1 min read

Фото: Борис Пејовић

Бивша савјетница извршног директора Аеродрома Црне Горе Биљана Кнежевић тражила је од Врховног, Вишег и Специјалног државног тужилаштва да преиспитају рјешење Основног државног тужилаштва у Подгорици којим се одбацује кривична пријава за незаконито запошљавање Петра Радуловића на мјесто замјеника извршног директора Аеродрома, преносе Вијести.

Рјешење потписује тужитељка Биљана Меденица, а оно је, према ријечима Кнежевић, исто као и претходно које је донијела, а које је од стране Вишег државног тужилаштва (ВДТ) оцијењено као незаконито.

Она у кривичној пријави против тужитељке Меденице наводи да је изненађена досљедношћу у непоштовању важећих законских прописа државе Црне Горе у поступању тужитељке…

„… на основу којих је против осумњичених лица требало одмах покренути оптужни предлог, узимајући у обзир јасне и недвосмислене доказе који потврђују извршење кривичних дјела, као и свјесност, умишљај и намјеру за извршење кривичних дјела. Ово нарочито јер је Више државно тужилаштво прву одлуку тужитељке Меденице оцијенило као непотпуну, преурањену и незакониту“, рекла је Кнежевић.

Наводи да је образложење Рјешења о одбацивању у директној супротности са Одредбама Закона о раду, члан 33, члан 29, члан 30, члан 31, члан 64; Закона о волонтирању, члан 2, члан5, члан7, став 1, став 2, став 3. члан 8, члан 11, став 3. члан 12, члан 13. члан 17, члан 21 став 3, став 7, члан 22 у цјелости, члан 27, члан 29, члан 31, члан 33, члан 34, став 1, став5, став 8, став 13,, став 15, став 16, Кривичним закоником Црне Горе, члану 414 став 1, те члан 422 став 2.

„Образложење рјешења је у супротности и са бројним подзаконским актима који регулишу радне односе и права и обавезе како послодаваца тако и запослених али и незапослених лица а који су на снази у нашој држави и који се морају поштовати, баш као и сви наведени закони, уколико истински желимо владавину права и јачање институција система. Искрено вјерујем да сте сагласни са мном да слободно тужилачко увјерење и тумачење не би требало да буду у супротности са здравим разумом, логиком и јасним доказима обезбијеђеним из институција наше државе“, рекла је Кнежевић..

Она тврди да посљедњи навод новог рјешења Кт бр 305/23 сам по себи недвосмислено демантује разлог одбачаја јер се истиче да је „компанија Wир Металопрерада мала и нема секторе јер има свега неколико запослених „.

„У фалсификованој потврди (која је предмет испитивања) стоји да је Радуловић био „руководилац сектора за прераду метала“. Молим да се по хитном поступку одузме дозвола госпођи Меденици за бављење тужилачким послом јер овакво ругање здравом разуму је незапамћено. Запамћена ће остати њена тврдња да Радуловић није у тој компанији био волонтер већ добровољац. Добровољно је радио без надокнаде али није потписивао документацију јер није био запослен. Али је био руководилац сектора и физички радник. По Меденици. Овдје је већ ријеч о очигледној корупцији јер не постоји логичко објашњење да неко може бити руководилац сектора, како стоји у спорној потврди, у компанији која нема секторе, нити их је икада имала“, истиче Кнежевић.

„Помињање фактичког рада, које једино Меденица препознаје у изјавама свједока као руководећи посао, нема апсолутно никакве везе са предметом јер се не утврђује фактички рад Радуловића (који је, ако га је и било, био незаконит, и у супротности са Законом о привредним друштвима и Законом о раду и Законом о волонтирању, те као такав не може бити вреднован), већ је предмет испитивања фалсификованих потврда. Свједоци су помињали физичке послове, послове превођења и израду веб сајта. Нити један посао руководиоца није доказан током истражних радњи. Фактички рад Радуловић може да доказује судским путем. Потврда Wира, (која није евидентирана ни у дјеловоднику компаније), садржи неистините наводе, што је чини фалсификованом, сходно Кривичном законику Црне Горе“, каже Кнежевић.

Она је проблематизовала и навод из Рјешења о непостојању нити једног сектора у Wir Metalopreradi, па ни оног за који се у, како тврди, лажној потврди Wir Metaloprerade наводи да му је Радуловић био руководилац, а који је каже довољан за кривично гоњење оба пријављена, али и тужитељке.

„Све и да не постоји документ са Бироа рада ЗЗЗЦГ, да је у том периоду Радуловић тражио посао а његов отац на сва звона у Скупштини кукао како му је син незапослен. Дакле, Радуловић је истовремено био и на бироу рада и руководио непостојећим сектором и ломио главу као физички радник (једноставно Супермен), за што има свједока Јоргоса, цимера из средње школе у Грчкој… „, рекла је између осталог Кнежевић.

Наводи да је Меденица од компаније Wир тражила Акт о систематизацији, а да је након што је добила информацију да такав Акт не посједују, јер су „мала фирма и са свега пар запослених, те да немају нити секторе нити било какве друге организационе цјелине“, Меденица констатовала да то није од значаја за предмет.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *