ИН4С

ИН4С портал

Књаз Никола 1895: Цетињски манастир чувао је државну мисао у српској Црној Гори и кроз зла времена за српски народ

Ова задужбина Ивана Црнојевића, последњег независног српског владаоца, тако обилато обдарена, била је у стању да сачува у непрекидности државну мисао, коју је у оној олујини тај мудри српски владаоц склонио под Орлов крш, говорио је књаз Никола о оснивању Цетињског манастира, а његове ријечи објавио ,,Глас Црногорца'' 1895. године.
SPC, MCP

Цетињски манастир, архива

Ова задужбина Ивана Црнојевића, последњег независног српског владаоца, тако обилато обдарена, била је у стању да сачува у непрекидности државну мисао, коју је у оној олујини тај мудри српски владаоц склонио под Орлов крш, говорио је књаз Никола о оснивању Цетињског манастира, а његове ријечи објавио ,,Глас Црногорца“ 1895. године.

4. јануара 1485. године господар Зете Иван Црнојевић донио је повељу о оснивању Цетињског манастира, а књаз Никола говорио је о улози манастира да чува српску државну мисао кроз историју светосавске Црне Горе.

Наш славне успомене претходник, зетски господар Иван Црнојевић, основавши на Цетињу, манастир као столицу зетских митрополита, обдарио га је разним добрима, међу којима се налази и велики дио цетињскога поља, поручио је књаз.

Господар Иван Црнојевић

Ова задужбина српског владара Ивана Црнојевића, како се наглашава у тексту, непрекидно је чувала државну мисао кроз тешка времена кроз која је српски народ пролазио. У тако тешким временима зетски владар донио је, како је истакао књаз Никола, мудру одлуку да своју задужбину подигне под Орлов крш.

– Кроз зла времена, што су прелећела изнад српског народа, уништивши му и траг државног живота, ова задужбина Ивана Црнојевића, последњег независном српског владаоца, тако обилато обдарена, била је у стању да сачува у непрекидности државну мисао, коју је у оној олујини тај мудри српски владаоц склонио под Орлов крш, ријечи су књаза Николе Првог.

,,Глас Црногорца“, 1895. г.

И сем тога, да сачува до наших дана једину епископску столицу од оних што је Св. Сава подигао у српској држави, закључује се у тексту који је објављен у цетињском листу ,,Глас Црногорца“ 1895. године.

Прочитајте још:

„Глас Црногорца“ 1889: Поново је заблистала слога, љубав права, усхићењем Србин кличе – Само слога Србина спасава!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Књаз Никола 1895: Цетињски манастир чувао је државну мисао у српској Црној Гори и кроз зла времена за српски народ

  1. А данас они који Цетињски манастир чувају и којима некрсти монтенегрински ломе и краду Крст Христов с оцилима пред носом и нападају богословце усред ноћи, не изушћују српско име у вези са црквеним темама у Црној Гори и проповиједају да Српску Цркву у Црној Гори треба лишити њеног српског имена.Срамно.

  2. Ja razumem one Crnogorce što misle da nisu Srbi i oni su srećom u manjini u današnjoj crnoj gori,u Srbiji ima sigurno pet do deset posto Srba što misle da su Vojvođani, Šumadinci ,komunisti,onakvi i ovakvi,ali srpski narod je i dalje srpski i na tlu Bosne i na tlu crne gore i na tlu Srbije ,postaćemo kao narod jedinstveni sa verom u boga

    1. Шумадинаца нема, Војвођана можда има у промилима али то су све страни плаћеници који овде роваре у интересу Хрватске и Мађарске у циљу да покидају наш јединствени српски државни организам.

  3. Stavljaje ova dokumenta po bilbordima ljudi jer ce se dostini oci otvorit pred ovom istinom. Puno je ovih dokumenata i arhive vrve od dokaza da je CG Srpska drzava i samo Srpskog naroda sve do 1945. Kacite na bilborde na udarna mjesta jer na sve ove dokaze montenegrini nemaju niti jedan jedini dokaz. Zanose se zelenastvom glupani a i zelenasi isticali da su Srbi samo da su za dinastiju Petrovic a ne Karadjordjevic sto je ustvari jedini problem tada. Svadja djeda i unuka ko ce vladat srpskim zemljama Crnom Gorom i Srbijom.

    1. Браво, то би требало да буде део кампање за попис. Да се види и да се зна, ко је и шта била Црна Гора за српски народ. Свако ко хоће да прочита, ова документа су доступна свима преко интернета на сајту Дигиталне библиотеке Црне Горе. Само је питање воље и морала, да ли ћемо веровати Његошу, краљу Николи, Јанку Вукотићу или ће неко да верује у лажи Дарка Шуковића, Новака Аџића и Живка Андријашевића.

  4. Evivasi ne znaju citati cirilicu pa ne znaju sta je govorio kralj nikola. Istoriju izucavaju kod rasrbice novaka adzica koga se sopstvena familija odrekla preko novina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net