Knjiga prof. dr Dejana Mirovića „Briselski sporazum-hronologija i posledice“ premijerno predstavljena na Sajmu
1 min readKnjigu prof. dr Dejana Mirovića „Briselski sporazum-hronologija i posledice“ izdala je Catena mundi iz Beograda, koja ju je i premijerno predstavila na Sajmu knjiga.
Autor ističe da je Briselski sporazum iz 2013. godine, u suštini, Ahtisarijev plan iz 2007. godine koji je tadašnja vlast Vojislava Kostunice odbila da potpiše. Briselskim sporazumom je, tvrdi autor, suspendovan Ustav Republike Srbije iz 2006. godine. Oko 60 članova Ustava je stavljeno van snage, uključujući i preambulu i članove koji garantuju teritorijalnu celovitost i jedinstvo izvršne, zakonodavne i sudske vlasti.
Briselskim sporazumom ukinut je i srpski MUP koji je delovao od 1999. godine na KiM. Oko 1.200 pripadnika MUP je penzionisano neustavnom uredbom Vlade Republike Srbije – podzakonskim propisom koji se ne poziva na odredjeni srpski zakon.
Ukinute su i kancelarije MUP širom KiM, pa i one u predgrađu Prištine koje su izdavale putna i druga dokumenta Albancima i Srbima čak i nakon 1999. Sličan nezakonit i neustavni postupak je primenjen i prilikom ukidanja Civilne zastite na severu KiM koja je brojala oko 800 pripadnika.
Briselskim sporazumom je ukinuto i srpsko pravosuđe na KiM. Autor istice da je nakon polaganja zakletve srpskih sudija 2017. pred takozvanim predsednikom Kosova Tačijem (uz odobrenje srpskih vlasti) Beograd de facto priznao takozvano Kosovo.
Autor obrađuje i odluku Ustavnog suda Srbije 2014. godine, kao i dopunske sporazume koji prate Briselski sporazum.To su Sporazum o telekomunikacijama, Sporazum o energetici, Plan za primenu Briselskog sporazuma, Sporazum o ukidanju srpskog pravosuđa i Sporazum o ukidanju Civilne zaštite.
Autor smatra da je postojao i usmeni deo Briselskog sporazuma o uključivanju Srpske liste u albanski secesionisticki sistem tj. u vlade Mustafe i Haradinaja. Konačno, Mirović ističe da su odredbe o formiranju ZSO, u suštini, političke prirode jer za njih, za razliku od ostalih delova Briselskog sporazuma, nema pravno-obavezujućih rokova.
Recezenti knjige su prof. dr Milo Lompar, prof. dr Milan Palević i prof. dr Zoran Čvorović.
Prof. dr Dejan Mirović rođen je 1972. godine u Baru. Osnovne i postdiplomske studije je završio na Pravnom fakultetu u Beogradu, magistrirao na međunarodnom privrednom pravu EU. Od 2007-2012. bio je poslanik u Narodnoj skupštini Srbije. Radi kao vanredni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Prištini – Kosovska Mitrovica
Najbolji pravnik na svetu! Profesor Mirovic je prvi i jedini pravnik na svetu koji se usudio da podvrgne kritickoj analizi faomozni Briselski sporazum. Najbolji pravnik na svetu! Cestitam.