ИН4С

ИН4С портал

Књиге „Срби у вихору новог свијета: Србија и Српска пред изазовима“ и „Српски идентитет“ представљене синоћ у Бечу

Фото: Фејсбук

Књиге „Срби у вихору новог свијета: Србија и Српска пред изазовима“ и „Српски идентитет“, односно „Српски идентитетски критеријуми у процесу глобализације“, представљене су синоћ у Представништву Републике Српске у Бечу.

Два издања су на промоцији у Бечу представили члан Сената Републике Српске и социолог, проф. др Милимир Мучибабић, и научни савјетник Института за новију историју Србије, проф. др Александар Раковић.

Зборник „Срби у вихору новог свијета: Србија и Српска пред изазовима“ доноси научне радове Милимира Мучибабића, Александра Раковића, патријарха Порфирија, Слободана Антонића, Небојше Вуковића и других, а објавило га је Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ из Београда.

„Српски идентитет“ представља зборник радова са округлог стола одржаног 2018. у Вуковој задужбини, на којем су учествовали Милимир Мучибабић, Слободан Антонић, Матија Бећковић, Љубодраг Димић, Мило Ломпар и други.

Професор Мучибабић је рекао да оба издања представљају напор српских интелектуалаца да понуде одговоре на бројне притиске са којима се суочавају Република Српска и Србија, те нуде визију начина заштите српских националних интереса усред ескалирајуће глобалне кризе.

„Одговор на геополитичке изазове је одржавање и развој духовног и политичког јединства народа изван формалних граница. Треба да престанемо са подјелама и да видимо шта је у глобалном свијету наш основни задатак, а то је да се боримо за српски идентитет, да га чувамо у времену када је он угрожен са више страна. Идентитет је непријатељ глобализма, а у сукобу између глобаслиста и суверениста треба да промишљамо како да се сачувамо и одбранимо“, рекао је Мучибабић.

Историчар Александар Раковић је рекао да се Србија и Република Српска суочавају са озбиљним пријетњама дестабилизације, те да је важно да се заједнички одупремо притисцима и покажемо да српски духовни и културни простор може да опстане и да се одбрани од свих изазова, као што је то у више наврата доказано кроз историју.

Шеф Представништва Републике Српске у Аустрији, Младен Филиповић, овом приликом је рекао да је важно да се у Бечу представљају ова два издања која се, кроз различите научне радове, баве веома важним питањима за очување српског идентитета, суверенитета и државности у глобализованом свијету.

„Промоција књиге у Аустрији је вишеструко важна, колико због чињенице да овдје живи и веома је активна многобројна српска заједница, толико и због тога што обе књиге заправо позивају на размишљање о актуелним глобалним политичким и економским превирањима и апелују на јединство српског народа у очувању нашег идентитета и културе“, рекао је Филиповић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *