ИН4С

ИН4С портал

Кокаин на броду „Јадран“: СДТ бившег сарадника сад кривично гони

1 min read

Фото: Вијести

Специјално државно тужилаштво (СДТ) покренуће кривични поступак против сада бившег свједока сарадника Милоша Кулића, у предмету брод “Јадран” у којем је у априлу 2019. године пронађено око 60 килограма кокаина.

То произилази из одговора “Вијестима” државног тужилоца и портпарола СДТ-а Вукаса Радоњића.

Кулић, доскорашњи главни свједок тужилаштва, недавно је у наставку суђења дао исказ у Вишем суду у Подгорици, рекавши да одустаје од претходне изјаве коју је дао у истрази Специјалном државном тужилаштву, којом је означио учеснике у шверцу кокаина.

Тада је тврдио да је ранију изјаву дао у страху.

Суд је потом, на предлог специјалне тужитељке Јелене Протић, донио рјешење којим је Кулићу укинут статус свједока сарадника.

“Специјално државно тужилаштво ће поступити у складу са Закоником о кривичном поступку, који предвиђа да ако свједок сарадник не да исказ, државни тужилац ће предложити укидање рјешења о одређивању статуса свједока сарадника и наставити кривично гоњење, односно покренути кривични поступак”, наводи се у изјави државног тужиоца Вукаса Радоњића.

У кратком обраћању суду, Кулић је на посљедњем главном претресу изјавио: “Претходну изјаву сам дао под пријетнојм и силом. Био сам у страху”.

Није, међутим, објашњавао ко му је пријетио, али је тужитељка Протић одмах предложила да му се укине статус свједока сарадника.

Након тога суд је донио рјешење којим је то учињено.

Уочи тог дешавања, тужилаштво је у том случају претрпјело додатни ударац – Апелациони суд потврдио је одлуку Специјалног вијећа судије Зорана Радовића, којом је издвојен записник о претресању брода “Јадран” као правно неваљан доказ, јер том чину нијесу присуствовала два свједока.

Рјешењем Вишег суда од 21. марта 2023. године, усвојен је предлог одбране оптужених и из списа предмета издвојени су записник о претресању школског брода “Јадран” и фотодокументација тиватске полиције…

“Првостепени Виши суд је на основу потпуно и правилно утврђеног чињеничног стања извео правилан закључак да докази наведени у рјешењу представљају правно неваљане доказе, који се не могу користити у поступку и на којима се не може заснивати судска одлука”, наводи се у рјешењу Апелационог суда.

Додаје се да из списа предмета произлази да је Више државно тужилаштво поднијело захтјев за доношење наредбе за претресање пловила у власништву Војске Црне Горе, Вишем суду у Подгорици поднијело 19. априла 2019. године, што произилази из пријемног печата.

“Из садржине записника о претресању превозног средства, Управе полиције ОБ Тиват, утврђује се да је претресање школског брода ‘Јадран’, извршено без присуства два свједока, да је започето у 13.10 часова, а завршено у 16.00 часова. На другој страни записника је наведено да је претресање извршено без присуства свједока, јер није било могуће да се одмах обезбиједи њихово присуство, а постојала је опасност од одлагања, са образложењем да се претресање имало извршити на школском броду ‘Јадран’ у власништву Војске Црне Горе, а на којем су у моменту вршења претреса боравили припадници овог брода, као и Војне полиције Војске Црне Горе, због чега је постојала хитност у поступању, имајући у виду да је постојала наредба надлежне Војне команде за испловљавање овог брода истог дана у 11.00 х”, наводи се у рјешењу Апелационог суда.

Објашњава се да је Законом о кривичном поступку прописано да претресању стана или особа присуствују два пунољетна грађанина као свједоци, као и да у конкретном случају није објективизирана опасност од одлагања.

Наставак суђења заказан је за 12. децембар.

За шта се терете окривљени

Према наводима оптужнице, окривљени Душко Раденовић и старији водник у Ратној морнарици Милош Кулић, 17. априла 2019. године, са умишљајем су подстрекнути на извршење кривичног дјела од окривљених Владимира Рачића и Дејана Ровчанина.

Додаје се и да су Рачић, Ступар и Раденовић, као саизвршиоци извршили кривично дјело – неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојне дроге у стицају са недозвољеним држањем оружја.

Рачићу и Ровчанину ставља се на терет и кривично дјело – стварање криминалне организације из члана 401 а, став 1, а окривљенима Раденовићу, Осмајићу и Ступару стварање криминалне организације из члана 401 а, став 2, Кривичног законика Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *