Колико кошта популарност на Инстаграму
1 min readКако почети приватан бизнис? Па, како тврде они који су се сусрели и упустили у ове воде, најважнији корак је покретање сопствене Инстаграм странице. Ова онлајн платформа није слична Фејсбуку – комуникација са родбином у иностранству, албум где качите слике тек тако. Инстаграм је одавно постао платформа у онлајн свету која је највећи огласни простор. Ту се позициуонирају и блогери и фуд инфлуенсери, тревел блогери и сви они заслужно имају своје парче колача у профиту који је такође сваке године све већи и већи. Јер, како тврде маркетиншки стручњаци компаније и брендови све више средстава из својих буџета усмеревају за оглашавање или преко инфлуенсера или преко одређених налога.
И у овом свету, да тако кажемо, има свега и свачега.
Бројке које одређују бизнис
За почетак ту су категорије- микро, макро и велики инфлуенсери. Како нам је испричала праксу пословања једна експерткиња за инфлуенсер маркетинг, компаније често бирају управо микро инфлуенсере који имају од 10.000 до 50.000 пратилаца.
„То су профили, особе које можда имају мање пратилаца али је то једна стабилна заједница и на утицај тих особа се озбиљно рачуна. И такве сарадње су заиста успешне. Данас је Инстаграм постао озбиљан посао за многе и ту више нема тајне. Појединци заиста могу добро да зараде”, каже наша саговорница, док се у јавности зна да могу да наплате од по неколико стотина до неколико хиљада евра.
Свакако цена зависи од нише производа, намере, циља, броја пратилаца, да ли је у питању краткорочна или дугорочна сарадња, кампања ….свако има неки свој ценовник, а услове донекле диктора и тржиште. Клијенти се са инфлуенсерима спајају или директно или посредно преко различитих маркетиншких агенција које су врло пажљиве и обазриве у овом делу пословања.
„Профиле пороверавамо, јер не желимо да препоручимо некога ко има лажне пратиоце. То може свако да открије,само је потребно пажљиво праћење. Дакле ако имате много пратилаца а слабу интеракцију, ту нешто није како треба. Или ако кријете коментаре, цифре, то је исто индикативно да је у питању највероватније профил који је купио пратиоце који су најчешће из Индије, и тако неких далеких земаља. Питање је и да ли су ту у питању уопште прави људи. Оно што могу да кажем сигурно је да има много инфлуенсера или профила који су се у некој фази можда бавили куповином и пратиоца и лајкова, али за озбињан бизнис најважнија је аутентичност. Да вас прате заиста људи који су се повезали са вама и чините заједно једну заједницу окупљену око одређене идеје, естетике…. То је оно што некога чини правим инфлуенсером који може и да рачуна да од тога може да има озбиљне приходе”, наводи наша саговорница.
Куповина као на пијаци
Ако изузмемо ову озбиљну причу са маркетиншке тачке и из угла некога ко се озбиљно бави аналитиком стања на друштвеним мрежама, стиче се утисак да је ово поље ипак и бизнис, али онако мало пијачарски.
Наиме, на интернету није тајна него чак постоји неколико страница које се рекламирају као место где можете да купите и пратиоце и лајкове. Цене су разне, као пакети услуга, а гаранција је такође ту. Наводи се да су у питању стварни пратиоци, не празни профили, уз одређене пакете имате гратис шерове… И тако. Ласкава понуда је дакле свеприсутна, плаћање је преко рачуна…па је тако за 10.000 лајкова потребно око 20 евра, док је за 50.000 потребно да издвојите 60 евра. Верификација профила плаћа се 1.400 динара месечно колико кошта плава штиклица која указује да спадате у званичне и познате особе, односно профиле. Такође, на тржишту је у понуди и куповина пратилаца па је за 50 евра могуће имати 10.000 пратилаца више, а за 100 евра чак 40.000 нових следбеника.
Оно што преостаје је да се можда прикључите онјалн свету који очигледно нуди прегртш могућности за смеле и храбре.
Билборди и огласи су очигледно давна прошлост.
Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: