ИН4С

ИН4С портал

Константин Велики, римски цар – свети рођен у Нишу: Утемељивач хришћанског Византијског царства

1 min read

На данашњи дан, 280. рођен римски владар Флавије Валерије Константин Први, назван Константин Велики, први римски цар који је у хришћанству потражио ослонац и цркви дао привилегије, најзначајнији међу римским императорима рођеним на тлу данашње Србије – у Наисусу – Нишу.

Царем су га 306. прогласили римски легионари у Британији, послије чега је у низу сукоба савладао супарнике и сам завладао западним дијелом Римског царства. Од 312. је владао заједно с царем Источног римског царства Валеријем Лицинијаном Лицинијем, а послије побједе над њим 324. сам цијелим царством до смрти 337. С Лицинијем је 313. издао Милански едикт о слободи вјероисповијести хришћана. На Првом васељенском сабору у Никеји 325. помогао је Цркви да сузбије аријевску јерес да би окончао расправе и уједињено хришћанство ставио под своју контролу. Основао је 330. Константинопољ, нову пријестоницу Римског царства.

КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ (грч: Κωνσταντίνος Α΄ ο Μέγας), пуно име: Флавије Валерије Константин Велики (грч: Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος ή Μέγας), римски цар – свети. Укинуо прогонства Хришћана и Цркве; први хришћански цар Римског царства; саградио велики број хришћанских храмова; Црквени богослужбени дан – недељу прогласио за државни празник (321); допринео ширењу Хришћанства и изван граница Римског царства; Црква га је канонизовала као светитеља и има епитет „равноапостолни“; умро је у Никомидији 21. маја, када се и празнује, а сахрањен је у храму Светих Апостола у Цариграду, 337. године. Сматра се с правом утемељивачем хришћанског Византијског царства, јер је после њега још десет византијских царева понело његово име – Константин.

Житије

Тачна година његовог рођења није позната, али се претпоставља да је била нека између 274. и 288. године. Био је син Констанција Хлора (Κωνστάντιος Α΄ Χλωρός) и Св. Јелене (Αγία Ελένη) – рођен у Медијани код данашњег Ниша (Ναϊσσό), Србија. Најпре је од 292. године био на двору цара Диоклецијана. Године 306. умро му је отац, а Константина су у граду Јорку прогласили за цара и савладара. Цара Максенција (Μαξέντιος) победио је у познатој бици код Милвијског моста у близини Рима 312. године. Ова победа повезана је са Константиновим коначним опредељењем за Хришћанство и залагањем за њега на нивоу државе. Константинов биограф, Епископ Јевсевије из Кесарије у Палестини, каже да је непосредно пред одлучујућу битку Константин имао чудесно виђење Крста на небу и речи „овим побеђуј“ (грч. εν τούτω νίκα). Следеће године, у граду Медиолануму (Милано у Италији) заједно са својим савладаром и зетом Ликинијем (Λικίνιος) издао је познати Милански едикт ο слободи свих вера у Римском царству, па међу њима и слободу Хришћанства. Након тога, Хришћани су могли на њега да рачунају и у решавању многих проблема унутар Цркве (нпр. Донатов раскол или Аријева јерес). Цар је иницирао одржавање Црквеног сабора у Арлу 314. године. После победе над Ликинијем (324), Константин је сам завладао целим царством; сазвао је Први васељенски сабор 325. године у Никеји поводом Аријеве јереси. Лично је отворио рад Сабора и помогао његовом одржавању у сваком погледу. Све саборске одлуке спроводио је у дело на државном нивоу, што се види из примера протеривања јеретика Арија и његових присталица. Иако је своје Крштење одлагао до пред смрт (337), свесрдно је помагао хришћанску Цркву, а за пријатеље и саветнике имао је Епископе – Јевсевија Кесаријског, Јевсевија Никомидијског и Осију Кордовског.

Изградња „Новог Рима“ – Константинопоља (Цариграда)

Свакако су хришћански разлози навели цара да своју државну престоницу из Рима премести на Исток, у бивши градић Византион на Босфору. 324. године је објавио своју одлуку да претвори Византион у Нови Рим, и 11. маја 330. године га је званично прогласио за нови главни град Римског царства. Ново име града – Константинопољ постепено је ушао у употребу још за живота Св. Константина. Нова престоница ће остати главни град Византије у наредних хиљаду година, са једним краћим прекидом 1204. године, када су град окупирали и опљачкали, а становнике масакрирали римокатолички вандали западне Европе, у току Четвртог крсташког похода.

Из Охридског пролога

Свети цар Константин и царица Јелена. Родитељи Константинови беху цар Констанције Флор и царица Јелена. Флор имаше још деце од друге жене, но од Јелене имаше само овога Константина. Три велике борбе имаше Константин кад се зацари: једну против Максенција, тиранина у Риму, другу против Скита на Дунаву и трећу против Византинаца. Пред борбу са Максенцијем, када Константин беше у великој бризи и сумњи у успех свој, јави му се на дану пресјајан крст на небу, сав окићен звездама, и на крсту стајаше написано: овим побеђуј. Цар удивљен нареди да се скује велики крст, сличан ономе што му се јави, и да се носи пред војском. Силом крста, он задоби славну победу над бројно надмоћним непријатељем. Максенције се удави у реци Тибру. Одмах потом Константин изда знаменити Едикт у Милану 313. године, да престану гоњења Хришћана. Победивши Византинце, он сагради диван престони град на Босфору, који се од тада прозва Константинопољ. Но пред тим Константин паде у тешку болест проказну. Жречеви и лекари саветоваху му као лек купање у крви заклане деце. Но он то одби. Тада му се јавише Апостоли Петар и Павле и рекоше му да потражи Епископа Силвестра који ће га излечити од страшне болести. Епископ га поучи вери хришћанској и крсти, и проказа ишчезе са тела царевог. Када наста раздор у Цркви због смутљивог јеретика Арија, цар сазва I васељенски сабор у Никеји 325. године, где се јерес осуди, а Православље утврди. Света Јелена, благочестива мајка царева, ревноваше много за веру Христову. Она посети Јерусалим и пронађе Часни Крст Господњи, и сазида на Голготи цркву Васкрсења и још многе друге цркве по Светој Земљи. У својој осамдесетој години представи се ова света жена Господу 327. године. А цар Константин надживи своју мајку за десет година и упокоји се у својој шездесет петој години у граду Никомидији. Тело његово би сахрањено у цркви Светих Апостола у Цариграду.

православље.нет

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Константин Велики, римски цар – свети рођен у Нишу: Утемељивач хришћанског Византијског царства

  1. Друг Константин Велики је поријеклом из Лијеве Ријеке од Немањића. Чистокрвни Васојевић.

  2. Византија је било село поред Цариграда. Исто би било као када би уместо Србија користили име Ресник, село поред Београда. Константин је био Србин баш као и његов претходник Диоклецијан који се повукао са власти и отишао да се бави пољопривредом у селу поред Сремске Митровице. Наследили су га Константин и Ликиније који су легализовали хришћанство али је после избио сукоб између њих и рат у коме је Ликиније погинуо. Он је такође био Србин и од његове лозе су потекли Немањићи. То је био период када су римски императори долазили из војске у којој су Срби били елита. Ко је иначе могао бити добар војник? Грци? Талијани?

    8
    2
  3. докле бре више – Византија никад нија постојала

    то је било Источно Римско Царство или Ромејско Царство

    Име Византија је настала у 16. веку, а то је учинио
    немачки историчар Хијероним Волф који је објавио збирку докумената
    источног Римског царства под називом Corpus Historiae Byzantinae по селу Бизант близу Цариграда

    исто би било да Хијеронима Волфа данас зовемо Битангус Сераторе

    10
    3
    1. Поштовани, било је само Ромејско царство у Константинопољу. Западно и источно није постојало.

  4. Helenizacija istorije Srba, je posledica delovanja germansko- vatikanske škole os sredine 16 veka, kao i potpune helenizacije istorije Evrope od strane američkih instituta u periodu 1970.-1974. godine
    Konstantin je rodom iz srbske porodice Zelenović ( Hlorus). Kakje mogao biti osnivač Vizantijskog carstva, kada se termin „Vizantija“ pojavljuje prvi put tek: 1577. godine. Konstantinopolj ( Carigrad) u zvaničnoj dokumentaciji ne postoje( opet fanariotska izmišljotina). Zvaničan naziv grada koji je preimenovan u Istambul je Drugi Rom, a zvaničan naziv fržave
    go

    7
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy