ИН4С

ИН4С портал

Koпач: Раздвајање сектора у ЕПЦГ до 1.јануара

1 min read

Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач казао је да се мора завршити правно и функционално раздвајања сектора дистрибуције, производње и снабдијевања у Електропривреде до 1. јануара наредне године. Тада тржиште струје треба да буде отворено за све потрошаче у бирању снабдјевача.

janez kopac

Он је јуче представио на скупштинском Одбору за економију, финансије и буџет годишњи извјештај о примјени стратегије енергетске заједнице за период од августа прошле до септембра ове године.

Копач је, одговарајући на питање Александра Дамјановића (СНП), да ли постоје санкције да се ЕПЦГ натјера да заврши правно и функционално раздвајање, казао да може да се покрене прекршајни поступак.

Помоћник министра економије Миодраг Чановић рекао је да пола године раде на новом закону којег је тешко примијенти јер ЕПЦГ није у потпуности у државном власништву, већ је ту и италијански партнер А2А који има 41,7 одсто акција.

“Они имају италијанске законе и правила што све треба ускладити. Сада има питање везано за дистрибуцију, шта да радимо са акцијама. У Преносу у власништву имамо италијанску Терну. Када смо усвајали закон 2010. године он је задовољио све критеријуме ЕУ. Вјерујемо да ће и овај бити добар” рекао је Чановић.

Члан Одбора директора Регулаторне агенције за енергетику (РАЕ) Мирослав Вукчевић казао је да је цијена струје за крајње потрошаче на нивоу од 50 одсто просјека ЕУ. Грађани киловат-сат струје плаћају десет центи са ПДВ-ом.

Дамјановић је подсјетио да одбор тражи да се цијена електричне енергије рачуна у складу са куповном моћи грађана.

odbor za ekonomiju finansije i budzet

Копач је објаснио да се у формирању цијена електричне енергије морају уважити трошкови производње, као и да би РАЕ требало да има већу независност у свом раду.

Филип Вуковић (ДПС) оцијенио је да је главни проблем Црне Горе тај што је зависна од увоза електричне енергије. 

Државна помоћ већа 140 одсто

Државна помоћ и прошле године је највећим дијелом додијељена старим знанцима, међу којима су Комбинат алуминијума, Монтенегро ерлајнз (МА) и РТЦГ, саопштио је Дамјановић на сједници одбора који је размотиро извјештај о додијељеној државној помоћи за прошлу годину. Тада је из буџета издвојено 100,3 милиона помоћи, што је 140 одсто више него годину раније када је цифра износила 41,8 милиона.

Из Комисије за контролу додјеле државне помоћи подсјетили су да је највише новца отишло за КАП, јер су плаћене гаранције од око 103 милиона за кредит који КАП није вратио, а отишао је у стечај.

„Старим знанцима се упорно из године у годину отписују дугови односно држава их преузима, а и одлаже им се наплата потраживања“, рекао је Дамјановић. Аимер Калач (Бошњачка странка) замјерио је што се сјевер запоставља при додјели помоћи.

Влада одлучује коме се помоћ додјељује.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy