Koprivica: DPS se plaši da bi se na osnovu realnih rezultata popisa moglo postaviti pitanje kako je Crna Gora stekla nezavisnost 2006.
1 min readAko se na predstojećem popisu stanovništva ustanovi realan broj Srba u Crnoj Gori, onda bi se moglo postaviti pitanje kako je Crna Gora 2006. stekla nezavisnost i kakav ona ima unutrašnji legitimitet kao država u kojoj relativnu većinu stanovništva čine oni koji su u trenutku održavanja referenduma glasali za zajedničku državu sa Srbijom, izjavio je profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Časlav Koprivica.
On je podsjetio da je država Crna Gora na prethodnom popisu angažovala sve svoje resurse ,ne samo propagandni aparat, nego i represivni, da što više smanji broj izjašnjenih Srba sa nekakvom projekcijom da bi trebalo njihov broj u dogledno vrijeme da bude sveden do 10 odsto, čime bi onda pitanje Srba u Crnoj Gori postalo čisto manjinsko pitanje i nešto što više ne bi predstavljalo izazov ovakvoj Crnoj Gori.
– DPS više nije na vlasti, i nadamo se da ANB neće biti korišćena da smanjuje broj Srba i povećava broj Crnogoraca. U takvoj situaciji se, ne samo retrospektivno, otvara pitanje kako je Crna Gora dobila nezavisnost i stekla državnost razdvajanjem od Srbije ,ako imamo na terenu situaciju koja tome ne odgovara – kazao je Koprivica.
Profesor naglašava da je popis stanovništva sudbinsko pitanje za Đukanovićevsku Crnu Goru u kojoj oni koji su se izjašnjavali Crnogorci nikada nisu činili natpolovičnu većinu stanovništva, što potvrđuju i rezultati spornih popisa koje je organizovao DPS-ov režim.
– U trenutku kada je na pokradenom referendumu tobože izglasana, proizvedena i iznuđena nezavisnost nacionalni Crnogorci (ma šta oni bili u etničkom i vjerskom smislu) nisu bili ni blizu 50 procenata. Posle takvog sticanja nezavisnosti za vlast u Crnoj Gori je bilo strateško pitanje nešto što je u svakoj normalnoj evropskoj državi dalekosežno nepolitičko, pa čak i apolitično pitanje, a to je da su se pitanja izjašnjavanja u pogledu nacionalnosti ili kojim jezikom govorite smatrala sudbinski važna za takvu Crnu Goru. Zato je važno da se ustanovi realno stanje stvari u pogledu nacionalne pripadnosti. Pritom i to treba uzeti sa određenom rezervom, posle nekoliko decenija kampanje rasrbljivanja Srba i proizvođenja od njih neke druge nacije tj. Crnogoraca koji nisu Srbi. U takvoj situaciji ne možete da kažete da se svako izjašnjava kako se osjeća i šta jeste, jer i to kako se neki osjećaju je posledica višedecenijskog inženjeringa odnosno identitetskog pritiska na njihove pretke. Ali i ako ostavimo to po strani, ono što je tu važno jeste da, ukoliko bi se bez ikakvih pritisaka građani Crne Gore izjasnili o svojoj nacionalnosti, bi se ispostavilo da i dalje ljudi koji sebe definišu kao nacionalne Crnogorce nisu apsolutna većina, a čak bi moglo da bude dovedeno i u pitanje ono što je dosada bilo činjenično stanje, a to je da li su oni i relativna većina – naveo je Koprivica.
Zapad je uvijek podržavao alternativne otpadničke identitete
Koprivica nema dileme da je spoljni činilac i pogledu popisa odveć uticajan u Crnoj Gori. Dodaje da to pitanje može biti osjetljivo, jer Zapadu takođe nije u interesu da se narod slobodno izjasni u pogledu svoje nacionalnosti, jer je za njih Crna Gora geopolitičko pitanje.
– U Ukrajini i Crnoj Gori se vršio identitetski inženjering, ali prije svega za račun spoljašnjeg činioca. Kada je riječ o bivšoj Ukrajini to je bilo za račun Vatikana, Poljske, Austrougarske, danas je to NATO pakt, odnosno Amerika. U Crnoj Gori je taj spisak otprilike sličan, ako se govori o ovim sadašnjim silama. Zapanjaci pospješuju alternativne otpadničke identitete koji nemaju svoje utemeljenje u prošlosti nekadašnje Ukrajine i današnje Crne Gore, ali koji su postali poželjni zbog toga što je neko u Vatikanu, Londonu, Vašingtonu, Berlinu procijenio da mu je u interesu da Srbi u Crnoj Gori prestanu da se osjećaju Srbima, a Rusi u Ukrajini Rusima, jer onda taj prostor mogu lakše kontrolisati – ocijenio je Koprivica.
Iz popisa moraju proisteći posledice koje će biti u interesu Srba
Prema Koprivičinom rezultati predstojećeg popisa ne bi smjeli da budu nekakav podatak koji će biti pothranjen na hard diskovima i u knjigama, već iz njih treba proisteknu određene posledice na uređivanje svakodnevnog života u Crnoj Gori, odnosnom onih skupina koje su se izjasnile da ih ima u određenom broju.
– Prije svega mislim na Srbe koji i dalje nemaju svoje školske programe i imaju jednu vrstu dvojstva da se u školu uči jedno po nekakvim programima koji su ideološki usmjereni ka rasrbljavanju, dok se kod kuće u porodici i široj zajednici na neformalnim osnovama održava ono što je tradicionalni identitet predaka. Ta vrsta dvojstva bi trebalo da bude prevladana. Srbi treba da uče po onim programima za koje procijene da zadovoljavaju ne samo pedagoške standarde, nego da su u skladu sa njihovom identitetskom samopercepcijom što trenutno nije slučaj – zaključio je Koprivica za Borbu.