Koprivica: Novi Savjet ASK da bude van sprege sa politikom i mafijom
1 min read
Momo Koprivica, Foto: Demokrate
Momo Koprivica, potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju kazao je da je Zakon o sprječavanju korupcije osnov za prevenciju korupcije.
Radna grupa je, kako je kazao, završila rad, a na unaređenju teksta pomagali su eksperti.
„Nacrt zakona donosi osnovne novine i on će biti na javnoj raspravi. To nije završena priča, nastavlja se možda još dinamičniji radi“, poručio je Koprivica u emisiji „Argumenti“.
Jedna od značajnijih novina je, dodao je Koprivica, definisanje ugrožavanja javnog interesa i postojanje korupcije, kreirani su i novi kanali prijavljivanja korupcije, set izmjena se tiče rada Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), poboljšavanje efikasnosti prekšrajnih postpaka, zatim detalji koji se tiču zviždača…
„Postoji ideja i da se donosi leks specijalis što se tiče zviždača i za to ima osnova“, istakao je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju.
Na pitanje da li je ASK najvažnija karika u borbi protiv korupcije, Koprivica je odgovorio:
„Direktorica ASK-a je najavila i određene postupke protiv mene… Ne smatram da je svaki službenik tamo upitan, ali nijesam vidio još to pravno sredstvo koje je ona uložila protiv mene. Predsjedniku Skupštine sam podnio inicijativu za pokretanje postupka za izbor novog Savjeta ASK, predjsednik je iskazao pozitivan stav i vjerujem da se pokazala zrelost političke institucije, te da će biti izabran nepristrasan Savjet ASK, koji će dovesti do svih promjena koje su potrebne.“
Na nama je, dodao je on, da stvorimo efikasan zakonodavni okvir.
Poslanik GP URA, Filip Adžić, pohvalio je rješenja koja je istakao Koprivica i istakao da će podrđati sve nove alate protiv korupcije.
„Mislim da naše intitucije u ovom kapacitetu ne mogu sprovoditi u potpunosti ove zakone i da se bore sa korupcijom. Nikad mi nijesmo kritikovali imenovanja jer je neko pripadao nekoj partiji ili opciji, već smo bili protiv imenovanja koji su obilježili period 30-godišnje vladavine“, kazao je on.
Adžić je istakao da današnja imenovanja iz redova DPS-a šalju lošu poruku građanima.
„Hoće li novim zakonskim rješenjima biti popravlje rad ASK, ne znam, ali zavisiće od politike i ljudi koji će se izabrati da vode tu instituciju“, dodao je poslanik GP URA.
Ocijenio je da je tokom prošle godine ostvaren napredak, ali da ASK nije ostvario svoju svrhu.
Poslanik DNP Milun Zogović ističe da preduslovi tek treba da se postave kako bi se borilo protiv korupcije.
„Na prodaju je bila istorija, religija, obrazovanje mladih, a mi svjedoci kako se korupcija 30 godina usavršavala, sa čim odgovorna država treba da se uhvati u koštac. Neophodno je da postavimo istitucije na svoje noge i da one rade u skladu sa svojim ovlašćenjima. Državnim institucijama treba da damo odgovarajuće instrumente kako bi bili efikasni“, istakao je Zogović.
Dodao je da ASK često naziva „Agencija protiv spšrečavanja korupcije“.
„Nemamo deblokirajući mehanizam za ovu situaciju koja nas je zadesila – da od jula 2023. nemamo Savjet ASK. Što s etiče zviždača, saglasan sam sa Koprivicom, to treba rješavati leks specijalisom“, rekao je poslanik DNP-a.