IN4S

IN4S portal

Kosmet uvijek bio srpski: U 15. vijeku od 13. 000 kuća samo 46 albanskih

1 min read
Ne postoji zabeležen čak ni jedan jedini toponim albanskog porijekla. 

Kosmet

I dok Kosovo i Metohija čeka svoju sudbinu valja se podsjetiti nekih starih dokumenata koji pokazuju da je ta pokrajina uvijek bila srpski duhovni centar i srpsko sabiralište. Što je najapsurdnije ti spisi nijesu iz domaćih, već turskih arhiva. Široj javnosti oni su poznati, ali valja se u ove dane podsjetiti ko je oduvijek živio ka Kosmetu, a ko ga je nasilno osvajao.

Otomanski defter (odnosno opšti katastarski poreski popis) iz 1455. godine koji je skupljen u zemlji Brankovića, što je danas Kosovo i Metohija, utvrđuje ko je u to vrijeme živio na Kosmetu.

-Osmanlijski popisivač je zabeležio da na KiM postoji 480 naseobina u kojima živi 13.696 odraslih muškaraca, 12.985 kuća, i još 14.087 nosioca domaćinstava (pošto je postojalo i 480 udovica). Neki odrasli muškarci nisu imali svoje kuće, pa su tako zabeleženi kao siromasi. Neke kuće su deljene na više domaćinstava. Pažljivim proučavanjem onoga što je zabeležio osmanlijski popisivač na KiM ustanovljena je frapantna etnička struktura stanovništa. Sredinom 15. veka postojalo je skoro 13.000 srpskih kuća u svih 480 sela i varoši na Kosovu i Metohiji. Pored naših, tu je bilo i 75 vlaških domaćinstava u 34 sela, 46 albanskih u 23 sela, 17 bugarskih u 10 sela, pet grčkih u Lauši i Vučitrnu, jedno jevrejsko u Vučitrnu i jedno hrvatsko. Od svih imena i prezimena koja se pominju u popisu, 95,88 odsto su bila srpskog porekla, 1,90 odsto romanskog, 1,56 neutvrđenog, 0,26 albanskog, 0,25 grčkog, i tako dalje- stoji u turskom popisu. 

Prije 500 godina, postojalo je na Kosovu samo 46 albanskih domaćinstava u 23 sela (u proseku dve kuće po selu, nijedno jedino čisto albansko), dok je srpskih bilo skoro 13.000 u svih 480 naseobina! Ne postoji zabeležen čak ni jedan jedini toponim albanskog porijekla.

I u 14. vijeku etnička struktura je bila na strani Srba. Dečanska hrisovulja iz 1330. godine sadrži spisak u sjevernoj Albaniji, na metohu manastira Visoki Dečani. Prema tom izvoru od 89 sela samo tri su albanska, a od 2.166 zemljoradničkih gazdinstava i 2.666 stočarskih, samo 44 su  albanska ili 1,8 odsto. Ne-srpsko stanovništo na teritoriji Kosova i Metohije do kraja tog veka nije prelazilo dva odsto.

Najpopularnija muška imena iz tog vremena 1455. godine su bila Radislav, Bogdan, Radica, Stepan i Nikola, dok su ženska bila Olivera, Radislava, Stojislava, Jelena, Stanislava, Vladislava i Vlkosava (odnosno Vukosava, jer je “l” vremenom prešlo u “u”; isto se desilo i sa imenicom “vlk” koja je postala “vuk”).

Ko zna da čita i raspolaže osnovnim logičkim pravilima osim ovih ne trebaju druga objašnjenja šta se na Kosmetu radilo prethodnih 500 godina. Naravno, ta vremena se ne mogu i ne treba da se vrate, ali valjda će se neko od današnjih svjetskih moćnika zapitati šta su to Albanci radili na KIM, pa su za pet vjekova od simbolične manjine postali apsolutna većina. 

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Kosmet uvijek bio srpski: U 15. vijeku od 13. 000 kuća samo 46 albanskih

  1. Dragi gos.Zaga.
    Jasna je meni današnja situacija, svjestan sam ja kakav je danas brojčani odnos između Šiptara i Srba ali ja nisam na to mislio kada sam ovaj gornji komentar pisao.
    Mislio sam prije svega na ovo današnje silovanje istorije tipa,Srbi su došli na Kosmet gdje su mirni Albanci živeli,pa su onda te Albance isti ti divlji Srbi oterali, onda su um uzeli njihove albanske crkve koje su njihovi albanski kraljevi gradili…eto na to sam mislio jer,priznaćete,istorijsko pravo je veoma važno i nije isto kada Osmanlije dođu,zauzmu neku zemlju sa ognjem i mačem ili isto tako Rim.
    Sve nam govori da su Srbi bili svoji na svome a ovi drugi da su okupatori,istorijsko i okupatorsko pravo se ne mogu izjednačavati i ja vidite tako i danas gledam na ovu današnju situaciju,Kosmet je okupiran i trenutno otet od Srbije,koliko će taj trenutak trajati nije na kraju ni važno,dali će to biti za moga života, nije ni to važno,važno je da se opet oslobodi, a kako smo izdržali preko 350 godina osmanlijske okupacije izdržaću i ovu.
    Najljepši pozdrav

  2. Voleo bih ja da je Kosovo i Metohija de fakto u sklopu Srbije, ali nažalost situacija nije takva. Pozivajući se na popis od pre 5 vekova je glupo. Mogu se i Turci pozivati na doba otomanskog carstva pa reći da je to njihovo ili Italijani na Rim pa tražiti celo sredozemlje. Kakav je bio popis stanovništva u Vojvodini pre 500 godina ?

    Bolje malo gledati na današnju situaciju i videti da se izvuče maksimum iz nje, nego oplakivati to što je pre 500 godina većinsko stanovništvo bilo srpsko (a npr pre 100 albansko!), u suprotnom će se izgubiti i ovo malo što je ostalo, a od tih crkava i manastira na slici neće ostati niti jedan.

    1. Ako su Siptari bili strplljivi i sacekali da postanu vecina na KIM, zasto bi mi bili nestrpljivi?Zasto iskljuciti scenario da Srbi ponovo postanu vecina?Najveci demografski rast Srba je na KIM a Siptara je sve manje.Kada Vucic ne bi plasio Srbe raznoraznim olujama iseljavanje Srba bi prestalo.
      Zasto se kod Srba samo najcrnje prognoze smatraju za trajne?Gde je tu optimizam i gledanje u buducnost?
      „Mi nasu zemlju nismo nasledili od nasih predaka, vec smo je pozajmili od nasih potomaka.“-Da citiram mudrog indijanskog poglavicu Bika koji sedi.

  3. Dakle,šezdeset i šest (66)godina poslije kosovske bitke u vrijeme kad srpsko carstvo više ne postoji,kada je srednjevjekova Srbija u najtežoj situaciji,na Kosmetu i sjevernoj Albaniji nema kukavnog Šiptara,mora ih čovjek lučom tražiti,a takva je situacija i u današnjoj Cg,Bosni i Hrvatskoj.
    Ne znam šta treba neko da vidi da bi mu stvari postale jasnije?
    Kada su srpski izvori,onda Srbi lažu,kada su turski izvori,onda niko grđe od Turčina ne laže.
    Za Dubrovnik i okolinu nam austrougarski izvori pokazuju da tamo ima najviše Srba pa onda nekih drugih ali gle čuda..nigdje Hrvata.
    Treba biti specijalno drzak, da ne kažem težu riječ,pa Srbima poreći pravo i istinu da su na svim ovim prostorima uvijek bili svoji na svome,prije svih drugih!
    Obrni okreni,sviđalo se to nekome ili ne svi smo mi od Srba postali,a to što je neko danas nešto drugo,to je njegovo političko uverenje i sa ovim gore nema nikakve veze.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *