Kosmos nije granica: Rusija projektuje međuplanetarnu stanicu na Veneri
1 min readSavezna agencija naučnih organizacija Rusije (FANO) i Institut za kosmička istraživanja Ruske akademije nauka razvijaju sveobuhvatan program za lansiranje međuplanetarne stanice na Veneri, prenosi portal Glas Moskve.
Prva konferencija, kojoj su prisustvovali svi učesnici programa „Venera-D“, već je održana. Odlučeno je da će programom rukovoditi Institut za kosmička istraživanja RAN.
Vremenski okvir u kojem će se realizovati ovaj projektar još uvek nije određen.
„Rad na programu je u svojoj početnoj fazi. Vremenski okvir ćemo moći da odredimo tek nakon što zvanični dokumenti budu usvojeni. On mora prethodno proći kroz širok dijapazon naučnih debata od strane vodećih naučnika i ogranizacija. O specifičnim zadacima će se moći razgovarati tek nakon toga,“ navodi se u saopštenju.
Nešto ranije, istraživač pri Institutu za kosmička istraživanja Ljudmila Zasova kazala da će se „Venera D“ sastojati od orbitera i modula koji će non-stop emitovati podatke. Orbiter će biti oprerativan naredne tri godine. Modul koji će se spustiti na površinu Venere moći će se održati samo dva sata, ali je, prema navodima Zasove, to dovoljno vremena za obavljanje osnovnih istraživanja.
„Veneru nazivaju Zemljinim blizancem, ali je njena klima mnogo drugačije od one na Zemlji. Za nas je Venera prirodna laboratorija za proučavanje efekta staklene bašte,“ kazala je Zasova.
Ona navodi da bi projekat mogao biti izvršen 2026-27. godine. U projektu će biti korištena raketa Angara A5.