Kotorski biskup Ilija Janjić: Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti neprihvatljiv za Rimokatoličku crkvu u CG
1 min readKotorski biskup Ilija Janjić saopštio je da je Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti neprihvatljiv za Katoličku crkvu u Crnoj Gori.
On je u izjavi za televiziju Al Džazira kazao da bi primjenom predloženog akta Kotorska biskupija ostala bez kompletne imovine, jer su sve katedrale u njoj sagrađene prije 1918. godine. Kako prenosi ta televizijska stanica , on je pokušaj države da preuzme vjerske objekte nazvao „otimačinom”. Biskup se, takođe, oštro usprotivio predloženom sistemu registracije vjerskih zajednica koja, po ranije saopštenoj ocjeni pravnika, znači, pored ostalog, ukidanje pravnog subjektiviteta Kotorske biskupije i svih drugih postojećih crkava i vjerskih zajednica. Janjić zagovara stav da obaveza registracije treba da važi samo za novoosnovane vjerske zajednice, ali ne i za postojeće.
„Ako je neko stoljećima tu prisutan, zašto bi onda nakon stvaranja tog zakona trebao ponovo da se registruje? Moja je registracija prisutnost Katoličke crkve u Boki kotorskoj i u čitavoj Crnoj Gori i to prisutnost stoljećima“, izjavio je biskup Janjić.
On je takođe kazao da se protivi zakonu zato što je u njemu pojam „crkva” zamijenjen pojmom „vjerske zajednice”.
Isti stav ranije je iznio i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije navodeći da je on predstavlja crkvu, a ne vjersku zajednicu.
Predsjednik Matice srpske društva članova u Crnoj Gori Drago Perović uputio je otvoreno pismo ministru za ljudska i manjinska prava Suadu Numanoviću pozivajući ga da povuče predloženi nacrt. On predloženi akt ocjenjuje „kao djelo anahrone totalitarne svijesti”, koji ne prestaje da izaziva uznemirenost pravoslavnog sveštenstva i vjernika, ali i pripadnika drugih vjeroispovijesti.
Perović smatra da predloženi nacrt protivno tekovinama demokratskog i građanskog društva, manifestuje nedopustivu jednostranost i zadiranje u duhovno i institucionalno ustrojstvo crkve, čime se ne štiti proklamovana „sloboda vjeroispovijesti”.
„Očigledno je da je nacrt ovog zakona „nacrtan” sa prozirnom i za jednu ozbiljnu vlast nedostojnom namjerom da se drevna Mitropolija crnogorsko-primorska i eparhije ustroje shodno ovovremenim partitokratskim interesima. Karikaturalnost nacrta se ogleda i u suludom pokušaju da se pravoslavnoj crkvi oduzme vaseljenskost“, istakla je Perović.
„Udar na pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori, njen istorijski kontinuitet i ustrojstvo, duhovne ingerencije i imovinu, udaranje je na obraz klasične Crne Gore koji ovih dana bolno peče onu iskrenu većinu iskrenih nosilaca naše vjerske tradicije u čije ime s razlogom negoduje naše sveštenstvo, na čelu sa visokopreosvećenim mitropolitom Amfilohijem, pozivajući predstavnike sve tri grane vlasti na razumnost i društvenu odgovornost“, navodi Perović.
On zaključuje da, uz učešće predstavnika tradicionalnih konfesija i istinskih poznavalaca crkvenog i državnog prava, u demokratskoj atmosferi treba doći do zakonskog rješenja koje neće vrijeđati zajedničko istorijsko pamćenje, vjersku tradiciju, osjećanja i razum.
Onaj Zanković iz Bara što je osnovao Crnogorsku katoličku crkvu bi mogao dobro da „ućari“ od ovog zakona. Ovo mu je jedinstvena prilika da najuri Iliju Janjića i Zefa Gašija i da postane „primas srpski“ Katoličke crkve. Ali prije njegovog postavljanja Papa bi morao da obavjesti MUP CG, da zatraži blagoslov Uprave policije, da se zakon ne bi kršio.