IN4S

IN4S portal

Koza nostra: Cela Tuzla jednu kozu muzla

1 min read
“Dobar je bio Blažo. Čestit komunista, prvi predsjednik socijalističke Crne Gore. Nije se korijena odricao ka’ ove pogani danas. Ali eto zabrani koze. A bez koza nema života u Crnoj Gori. Koze su hranile sirotinju.
Softver, predskazanje, miso, izgnanik, Kauboj, lepota, vek, Lovac, Otvoreno

Mišo Vujović

Piše: Mišo Vujović

“Dobar je bio Blažo. Čestit komunista, prvi predsjednik socijalističke Crne Gore. Nije se korijena odricao ka’ ove pogani danas. Ali eto zabrani koze. A bez koza nema života u Crnoj Gori. Koze su hranile sirotinju.

Smakoše koze, otvoriše fabrike, iseliše sela. Zatvoriše fabrike, sela zarasla u korov od koza ni korova, od naroda ni traga”, priča tašta mog brata Bogdana, otmena Baranka.
Smaknućem koza u nepristupačnom, u to vreme, gusto naseljenom dinarskom basenu, zadat je težak udarac toj najžilavijoj i najmoralnijoj strukturi stanovništva čiji su karakter genetski očeličili surovi uslovi života. Nakon istrebljenja odmetnutih formacija četnika i federalista, narodna milicija u Crnoj Gori dala se u potragu za odmetnutim kozama koje su seljaci krili po pećinama i nepristupačnim vrtačama. Koza, vekovima sirotinjska majka, namah postaje narodni neprijatelj broj jedan. Milicija pravi zasede po selima, prilamaju se plotuni, čuje se kuknjava žena, vriska dece.
Po kućama ispod kreveta narodna vlast nalazi jariće u zagrljaju dečaka i devojčica. U Katunskoj nahiji kolala je priča o šutom jarcu i njegovom begstvu pred narodnom milicijom koju je predvodio izvesni Tole, revnosti pandur poznat po pendrečenju ujaka u vreme IB -a. 1948.godine :”Oprosti, ujače, ne bijem te ja no narodna vlast”!
Jarac je ranjen uspeo da umakne poteri da bi se pred zoru vratio iz Kopitnika izdahnuvši na pragu svojih domaćina.
Prema dostupnim podacima uoči Drugog svetskog rata u Kraljevini Jugoslaviji uzgajano je preko tri miliona koza. Zabrana koza trajala je negde do sredine sedamdesetih, međutim i pre toga zakon je dozvoljavao držanje u ograđenom prostoru, švajcarskih Sanskih koza. Dovijajući se da sačuvaju svoje domaće koze, ,izmešane sa stadima ovaca seljaci su im sekli rogove kako bi sličnost sa uvoznim gospođama kozama bila što približnija.
Smaknuće koza otpevala je epska poezija kao jednu od najbolnijih pohara vlasti, a svoj doprinos dao je i Zdravko Čolić u jednom hitu
“ Cela Tuzla jednu kozu muzla”.
Hroničari beleže da je još Austrougarska zabranila koze u BiH, ali je jedan stari Tuzlak od prvog naleta vlasti uspeo da sačuva kozu koja postaje miljenica cele Tuzle. Čekao se red ko će da je nahrani i kasnije pomuze. Stari Avdo, kao u mlinar, uzimao je ušur u mleku.
Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Koza nostra: Cela Tuzla jednu kozu muzla

  1. „Bolje da su istrijebili četništvo no koze!“

    Samo mi reci sta ti je to „cetnistvo“? Jel’ ono sto si gledao u filmovima Veljka Bulajica? Ili ono sto te uciteljica clan SKJ ucila? Sta ti uopste znas o tome? Jesi li ikad vidio neki nezavisni izvor ili su ti izvor komsije i rodjaci, koji su morali da puvaju u prkno komunidtickom rezimu i bili za, kako su to tada zvali, „danasnjicu“ od pasjega straha! Evo vidi gdje vam je „danasnjica“ stigla!
    Nego da te pitam, kolika ti je plata i dje radis?

  2. I ovaj nesretni Komnen sto radi kao diktatorev bot drzi koze,individualni poljoprivredni proizvodjac.Svaka koza mu je obuvena u cizme pa Komnen ima dosta jaradi.Komnenove komsije se zale da i pored velikog broja njegovih koza juri i njihove jarice.

  3. Došao presjednik CG, u to vrijeme, Blažo Jovanović na Dragalj iznad Risna i drži govor o razlozima zatvaranja rudnika na Dragalju, a prethodno su i koze zabranili tako da narod nije imao od čega u tom siromašnom kraškom kraju da živi.
    Okupio se narod iz cijelog mjesta i slušaju govor pa vide da to ničem ne vodi.
    Neko postavi pitanje – druže Blažo od čega će mo življeti u ovom kršu?
    Predsjednik Blažo im kaže – držite kokoške.
    Čim će mo ih hraniti druže Blažo, na to će oni. Gonite ih u stakavce po Dragaljskom polju, kaže Blažo.
    Vidi narod da to nema veze s mozgom i od muke iz ćosanja viknu pjesmu – ‘oćemoli moja Mace javit koke u skakavce.
    Blažo se naljuti i pohapsi ljude. Jedan Radojičić koji je počeo to pjevati je kažu zaglavio u zatvor mjesec – dva dana jer su smatrali da je napao na državu i državno uređenje.

    Bože mili do kada će ovo ludilo po Crnoj Gori vladati?
    Ja smatram dok postoji Crne Gore da će dolaziti sve crnji i crnji da njom vladaju.
    Ako je država crna i vlast je crna jer to jedno bez drugog ne može, crno privlači crno.
    Ako bi promijenili ime države u Svijetla Gora sve bi se promijenilo na bolje a naročito vlast.
    Življeli bi u miru, slozi, ljubavi, bogatstvu, radosti u veselju… Svijetlom državom vladala bi prosvjećena vlast koju bi činjele poštene, radne, obrazovane, vrijedne, pobožne… osobe, jer bi svijetlo privlačo svijetlo.
    Kako misliš i govoriš tako žoviš.
    Tim bi se riješilo pitanje montenegrina, vratili se korijenima i postali istinski lider sveopšteg razvoja cijelog regiona.
    Zamislite kad naš avion sa natpisom ,,crni avio prevoznik,, sleti na primjer u London đe su svi ljudi vjerujući. Ko će da se vozi crnom linijom? Vrlo rijetki putnik, koji ne obrati pažnju na natpis ili nema drugu mogućnost. Pa .se čudimo zašto je aviokompanija stalno u gubitku i na državnoj infuziji? itd,itd.
    Promijenimo sebe, druge nam nema.

  4. Koze su kod nas surovo istrebljivali, a kazu da je to bio predlog Kardeljev? Zasto? Zato sto su valjda mnogo brstile pa nije ostajalo iza njih za druge.
    Jos je bio slucaj surovog istrebljenja koza na Galapagosu jer su brstile pa kornjacama nije dovoljno ostajalo. Nastale su surove scene istrebljenja.
    Kazu stari da su koze mnogo pametnije od ovaca i da se one cak u grupicama, porodicno, po srodnosti u oborima i u stanistima odvajaju. Dok su ovce na nizem stupnju razvoja.
    Elem sad je pitanje zasto su koze kod nas zasmetale? I ko je poslije dosao i sve obrstio gore od koza.
    Glasam za koze.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *