Козарев у Сутомору: Србија брине о својим грађанима са КиМ у Црној Гори
1 min read
Замјеник директора Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије, Душан Козарев, посјетио је данас колективне центре „Електро – Врање и „Феријални савез КиМ“ у Сутомору у којима су смјештена расељена лица из јужне српске покрајине.
Козарев је том приликом непосредно упознат са чињеницом да су ови објекти искључени са електродистрибутивне мреже због неизмирених високих рачуна, а предочени су му и други проблеми који оптерећују већину породица у статусу расељених лица у Црној Гори, прије свега у вези са (не)остваривањем здрвствене заштите пензионера, незапослености, лоших услова смјештаја, приступом документацији која је са Космета измјештена у централну Србију, те, како су рекли, непостојања воље локалних власти у Бару да учествују у пројектима стамбеног збрињавања ове популације упркос обезбијеђеним фондовима за ту намјену.
Расељеници су истакли и проблем са узурпираном имовином на Косову и Метохији, као и са све учесталијим случајевима фалсификовања њихове документације на основу које се у покрајини незаконито отуђују некретнине чији су власници.
Козарев је обећао да ће Канцеларија за КиМ учинити максимум напора да се нагомилани проблеми расељених у Црној Гори ријеше у мјери колико то реално буде изводљиво, обећавши да ће у том смислу као ургентне мјере бити обезбијеђени агрегати за објекте у којима је струја искључена, а најугроженијим породицама у тим центрима биће одобрена и једнократна финансијска помоћ.
„Наравно, колико од понедјељка, ступићемо у контакт са МУП-ом Србије, Националном службом запошљавања, Министарством здравља и другим субјектима из система државе Србије, како бисмо заједничким снагама помогли да се положај расељеничке популације са Космета у Црној Гори поправи“- казао је Козарев, наводећи да очекује да ће се један број породица вратити на КиМ, посебно у насеља чија изградња је у току на сјеверу покрајине.
По ријечима Козарева, разговори ће бити обављени и са руководством Електропривреде Црне Горе како би се изнашло трајније рјешење за расељенике који живе у објектима којима је струја искључена већ неколико мјесеци.
„Држава Србија није заборавила на своје грађане са КиМ у Црној Гори, нити ће. У сарадњи са државним органима Црне Горе, Савезом удружења расељених у Црној Гори, УНХЦР-ом и другим релевантним структурама, ми ћемо настојати да изнађемо најбоља могућа рјешења за њихове актуелне проблеме – казао је Козарев у Сутомору. Он је говорио и на трибини коју је Савез удружења расељених организовао и са расељеницима који живе као подстанари у Сутомору и Бару.
Том приликом Козарев је похвалио реализоване пројекте стамбеног збрињавања расељених у општинама на сјеверу Црне Горе и у Подгорици, додајући да очекује да ће однос тих општина ускоро слиједити и Општина Бар кроз додјељивање одговарајуће грађевинске парцеле на којој би се уз помоћ донатора изградио један број стамбених јединица за најугроженије породице са Космета.
Прије Сутомора и Бара, Козарев је посјетио расељеничка насеља у Беранама, Андријевици и Подгорици, заједно са представницима Управе за збрињавање избјеглица Владе Црне Горе, Савеза удружења расељених у ЦГ и подгоричке канцеларије УНХЦР-а.
У Црној Гори живи око 16 хиљада особа протјераних са Косова и Метохије, од чега је већина у међувремену добила статус странаца са сталним настањењем с ограниченим гарађанским правима, мањи број их је прије осамостаљења Црне Горе добио црногорско држављанство, док преко двије хиљаде косметских прогнаника нема никакав статус – тврде у Савезу удружења расељених.
Посјета храму Светог Јована Владимира
Козарев је са сарадницима посјетио и храм Светог Јована Владимира у Бару, гдје су га дочекали предсједник Православне црквене општине барске, мр Дејан Ђуровић, и директор градње, протомајстор Момчило Станојевић.
Они су госта из Канцеларије за КиМ упознали са досад изведеним радовима на изградњи овог, другог по величини храма у Српској православној цркви, наводећи да ће у потпуности бити завршен у септембру, када ће бити и освештан уз велику свечаност која се припрема, будући да су долазак потврдили највиши православни великодостојници из цијелог свијета.
Замјеник директора Канцеларије за КиМ је казао да је задивљен оним што је видио, одајући признање неимарима и свима који су помогли на било који начин да изградња храма посвећеног првом српском свецу дође у завршну фазу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

