Kozomara: Dodikova pobjeda značila bi mir i stabilnost RS
1 min readOpšti izbori u Bosni i Hercegovini biće održani u nedelju 7. oktobra. Na njima će 7.497 kandidata iz 128 političkih subjekata pokušati da osvoje 518 mandata u centralnim i entitetskim institucijama zadobivši povjerenje 3.352.933 građana sa pravom glasa, prenosi Sputnjik.
Prema najavama iz Centralne izborne komisije BiH, izbori će okvirno koštati 8.500.000 konvertibilnih maraka, odnosno 4.350.000 evra. Za ovogodišnje izbore prijavljeno je 30 političkih subjekata više nego za prošle opšte izbore, koji su održani 2014. godine.
Građani BiH u nedelju biraju tri člana Predsjedništva BiH, predsednika i dva potpredsednika Republike Srpske , poslanike Parlamentarne skupštine BiH, Narodne skupštine RS, parlamenta Federacije BiH i skupština deset kantona u FBiH.
Ono što može da zabrine to je mogućnost nemira tokom i poslije održavanja izbora. Teško je predvidjeti šta bi se moglo dogoditi u različitim izbornim scenarijima, kaže banjalučki analitičar Anđelko Kozomara, ali pobjeda koalicije okupljene oko Dodikovog SNSD-a i na nivou entiteta i na nivou BiH značila bi veliku sigurnost i stabilnost za Republiku Srpsku.
Istovremeno ta bi pobeda izazvala dosta potresa na nivou BiH, smatra Kozomara.
„Znamo da su predizborna obećanja jedno, a stvarnost drugo. Međutim, samo manji dio onoga što Dodik najavljuje ako postane član predsjedništva, bilo bi dovoljno da izazove velike potrese i nesuglasice sa bošnjačkim političkim predstavnicima. Bez obzira na taj mogući scenario, ne verujem da BiH ulazi u bilo kakvu krizu fizičkih razmjera, odnosno demonstracija ili sukoba, prije svega zato što su ovdje od 1995. godine stacionirane snage NATO-a, koje su po Dejtonskom sporazumu dužne da održavaju mir“, objašnjava on.
Pobjeda saveza za pobede na oba nivoa značila bi, prema Kozomarinom mišljenju, slabiju poziciju za RS unutar BiH, jer se ta politička grupacija pokazala kao više zainteresovana za centralizaciju vlasti na račun entiteta.
Najgore po RS bila bi situacija slična onoj u protekle četiri godine, kada je na nivou RS vlast formirala jedna koalicija, a na nivou BiH druga.
„Tu bi bilo ponovo sukoba i nesuglasica, dioba na patriote i izdajnike, sve bi to dovelo do daljeg ekonomskog urušavanja RS, daljeg iseljavanja mladih i imalo bi katastrofalne posledice“, kaže Kozomara.
Kozomara isključuje mogućnost nemira većih razmera, ali ne isključuje da bi pojedinci ili manje grupe mogli da pokušaju da izazovu manje ekscese.
„Može se dogoditi da na sam dan izbora bude pojedinačnih ekscesa, ali oni ne mogu da se prošire, ne mogu da izazovu veće nemire.“
Rejting opozicionog SDS-a ozbiljno je uzdrman, dodaje on, veješću da je zolju na poslovnu zgradu Agrama u Banjaluci ispalio njihov aktivista.
„Oni su svjesno izazivali nespokojstvo Banjalučana predstavljajući Banjaluku kao nesiguran grad, što apsolutno nije tačno. Banjaluka je jedan od najsigurnijih gradova u Evropi. Otkrivanje počinioca tog terorističkog akta je ozbiljno uzdrmalo pozicije SDS-a i nisu slučajno otkazali završni miting koji je bio predviđen za 5. oktobar“, zaključuje Kozomara.