Kreće medijski rat na Rusiju, Kinu, ali i Srbiju
1 min readPiše: Jovo Vukelić
Nevladina organizacija Centar za istraživanje, transparentnost, odgovornost (CRTA)objavila je pre nekoliko dana„da su mediji u 2020. Srbiji pozitivnije izveštavali o Rusiji i Kini, nego o SAD i EU“!
Taj zaključak „Crta“ je donela na osnovu svog istraživanja i jednogodišnjeg praćenja „najčitanijih, najgledanijih i najuticajnijih medija u Srbiji.“
Zatim, ta nevladina organizacija ublažava tu ocenu pa ocenjuje „da su Evropska unija, Amerika, Rusija i Kina prošle godine u najvećem procentu spominjane u domaćim medijima u neutralnom tonalitetu, ali je primetno da su negativne objave bile rezerisane za EU i SAD, a pozitivne za Kinu i Rusiju“.
Političari neobjektivni kao fudbalski navijači
Nama, koji živimo u Srbiji teško je poverevati u verodostojnost ovih zaključaka, jer nam stvarnost u kojoj živimo govori i sugeriše potpuno suprotan zaključak: da živimo u državi gde su većina medija naklonjeni SAD i Evropskoj uniji,NATO-u i severno-atlantskim integracijama. Pogotovo je taj utisak jači, ako se slušaju nastupi i saopštenja brojnih stranih NVO organizacija, koje promovišu SAD, EU, NATO, zapadne integracije. To isto čine skoro svakodnevno i političari i predstavnici EU i zapadnih institucija i organizacija i država koje dolaze u posete Srbiji. Tu ima toliko navijanja i pristrasnosti u korist Zapada, a protiv Rusije i Kine, kao da je u pitanju neka važna fudbalska utakmica.
Svi te izjave, sastanci, čak i susreti sa predstavnicima države Srbije snažno promovišu kod građana Srbije evropske integracije, ulazak Srbije u EU, dobru saradnju sa SAD i NATO.
Francuska, SAD i V. Britanija su u stalnoj borbi za prevlast i uticaj u Srbiji
I naravno, to je preovlađujući utisak u sferi politike i političkog života koji se nameće građanima Srbije, jer se i vrh vladajućeg režima jasno izjašnjava za EU integracije i to na dnevnom, a ne na sedmičnom nivou. Toliko često da to građanima već smeta, izaziva revolt i negativne efekte. Tako da bi NVO „Crta“ mogla to da istražuje i predoči javnosti stepen, procenat besa građana takvim delovanjem.
Prijateljska dela i akcije prema Srbima promovišu Kinu i Rusiju
I dok u sveri političkog života imamo prisutnu jaku političku akciju i podršku EU i SAD kroz izjave najviših zvaničnika, političke poruke i parole o evrointegracijama koje će jednog dalekog dana doneti nešto dobro Srbiji… s druge strane svakodnevne aktivnosti Kine i Rusije građanima pokazuju boljitak i dobrobit koje donose Srbiji.
Konkretno, dolazak gasa u Srbiju iz Rusije, ili pristizanje ogromnih količina vakcina protiv virusa korone i iz Rusije i iz Kine, hteli to mediji ili ne, čine da se slika o pozitivnim odnosima Srbije sa Rusijom i Kinom stvara lako i jednostavno kod građana Srbije.
Nije potrebna nikakva propaganda, konferencije, seminari, sastanci kao u slučaju popularisanja priča o dobrim odnosima Srbije sa SAD ili EU. Narod jedonostavno vidi na delu prijateljske postupke Kine i Rusije. Uloga medija tu je nepotrebna, suvišna i nema uticaja na raspoloženje građana.
Treba podsetiti da na medijskoj sceni Srbije ima značajan broj medija (i elektronskih i štampanih) koji nisu naklonjeni ni Kini ni Rusiji. I takvi mediji šire negativnu sliku o namerama, planovima i akcijama Rusije i Kine kad god mogu. Tako da u tom delu javnosti postoji slika „da Kina i Rusija hoće da okupiraju Srbiju, imaju tajne i mračne namere i evo ih, samo što nisu stigli u naše dvorište.“ Ne treba posebno naglašavati da su EU i SAD promotori sintagme o „malignom uticaju Rusije“ koju agresivnom propagandom nameću svim državama nad kojima imaju uticaj, i koju su materijalizovali kroz svoju spoljnopolitičku i diplomatsku praksu. Za više detalja ovde.
Ali, da bi građanima savest bila mirna, tu su dobri čika Sem i partneri iz EU i Britanije koji će Srbe spasti od Istočnjaka, konzervativizma, totalitarizma, apsolutizma, jednom rečju neslobode.
Kreće nova kampanja protiv Rusije i Kine u Srbiji
Jasno je da ovakva istraživanja koja nemaju veze sa stvarnošću jesu samo priprema za novu akciju Zapada, zemalja kao što su V. Britanija, SAD i neke NATO države, protiv Rusije i Kine na ovom delu Balkana.
Za taj novi medijski rat Zapada, koji predvodi V. Britanija, treba neko malo pokriće, eto dovoljno je ovo lažno iscenirano istraživanje „Crte“.
Upravo ovih dana su procureli dokumenti Forin ofisa koji pokazuju da su u tajnom programu engleskog MSP-a usmerenom na „promenu stava prema Rusiji“ i „slabljenje uticaja ruske države“, pored obavještajnih službi i Belingketa, učestvovali i Rojters i Bi-Bi-Si. Ministarstvo spoljnih poslova Engleske finansiralo je Rojters i Bi-Bi-Si radi pravljenja niza tajnih programa usmerenih na pospešivanje svrgavanja režima u Rusiji i podrivanje ruskog uticaja u istočnoj Evropi. Taj program i dalje traje, a o njemu vrlo dokumentovano u našim medijima („Standard“) upravo piše Maks Blumental (glavni urednik portala The Gray Zone (Sivazona).
Znači, novac i programi su spremni za novu antirusku kampanju širom Evrope i Balkana, a kadrova sigurno ne nedostaje, jer su ovi poslovi dobro plaćeni. U ovim akcijama učestvuje bezbednosno provereno osoblje, pojedinci koji su ranije službovali na raznim nivoima političkih, vojnih i bezbednosnih vlasti. Osim toga,neki imaju veliko iskustvo u operacijama informacionog ratovanja po nalogu Londona širom sveta.“
Sve ove propagandne i mediske akcije sa Zapada imaju problem što se sudaraju u stvarnosti sa konkretnim akcijama Kine i Rusije u Srbiji i na Balkanu. Tako Rusija vodi i okončava uspešnu akciju vrlo skupog završetka dekorisanja hrama Svetog Save, od čega je pola tih poslova bilo donacija… A Kina neke mostove i deonice autoputeva Srbiji gradi po damping cenama.
Takvih akcija, da na primer SAD ili EU podignu srušeni most, bolnicu ili školu u Srbiji, već dve decenije nema. Kako onda očekivati pozitivno raspoloženje građana prema njima.
Uostalom, tema je odnos medija prema SAD i EU, s jedne, i Rusiji i Kini s druge strane u Srbiji. Prema konkrertnim akcijama na terenu stvara se i pozitivno ili negativno raspoloženje u javnosti.
O tom često isticanom kancerogenom uticaju Rusije na stvarnost u Srbiji, o kome bruje zapadni mediji, nema dokaza. Istovremeno ni Kina ni Rusija kojima je stalo do što većeg uticaja u Srbiji, ne prigovaraju EU i SAD što se u tom medijskom ratu često služe nekorektnim sredstvima, a trebali bi i to žestoko.
Poznato je da u svakom ratu, pa i medijskom među prvima strada istina. To se na delu pokazuje i ovog puta u ovom neubedljivom istraživanju NVO „Crta“.
Pročitajte JOŠ:
Dosad nije došlo ništa dobro sa zapada da bi imali neku bolju ocenu javnosti u Srbiji !.
Prisiljavanje i mrznja na sve srbsko su prisutne na svakom pragu njihovih medija !.
Ne mozete zamisliti da u nemackom Sternu i Spigelu ili Tajmsu postoje rubrike koje Srbe smatraju nacistima i usporedjuju sa Hitlerom i Mussolinijem !.
Zamislite jedan „nemacki journal“ spominje Srbe kao naciste !.
Valjda su zaboravili svoju slavnu istoriju prošlog veka !.
Zamislite Washington Post piše o Srbima kao ubicama a pobili na milione indijanaca !.
A o atomskoj bombi na civilno japansko stanovništvo i da ne pricamo !.
Izgleda da njihovi novinari i cinovnici previše belog praha šmrkaju kao vec u njihovim tv dokumentarcima dokazano !.
Ne mogu da vjerujem da mi nijeste objavili komentar. Dragi moji sa IN4S, imate moj telefon, pa vas molim da mi pošaljete poruku na Vajber ili Votcap- šta sam napisao a da nije tačno?!
Pošto dobar dio dana provodim sa vama, ne mogu se trajno naljutiti na vas. A ljutim se.
Ujedno vas molim da prestanete da se ( ponekada) dodvoravate Zapadu i da nam omogućite da bar preko vas kažemo ono što mislimo i želimo i da olakšamo dušama našim.
Svako dobro.
Ovaj je bio upućen samo vama, a ne za javnost. Onda budite fer pa mi objavite komentar koji sam vam poslao. I nije prvi put da me cezurišete. Pozdrav.
Sve što treba reći napisao je Vili Vimer- http://www.novinar.de/2008/03/15/vili-vimer-pismo-kancelaru-gerhardu-srederu.html
Toliko o iluzijama onih nesvesnih što teže ulsku u EU. U odnosu na 2000.tu god. razlika je samo u tome što Rusija nije ona Rusija iz vremeNA Jelcina.