IN4S

IN4S portal

Krenuo izvoz branšna iz Srbije u Crnu Goru

ilustracija

Izvoz brašna iz domaćih mlinova krenuo je za Crnu Goru i S. Makedoniju, a očekuje se da će određene količine biti isporučene i u Bosnu i Hercegovinu i Albaniju, izjavio je za „Politiku” Zdravko Šajatović, direktor Udruženja „Žitounija”. Ove države su i inače bile naši najveći kupci, a isporuke su stale kada je zbog izbijanja pandemije nakratko uvedena zabrana izvoza osnovnih životnih namirnica.

On je istakao da odlukom, od 21. marta, nema nikakvog ograničenja što se tiče količina i da je izvoz brašna sada slobodan jer Srbija ima dosta zaliha i nema problema da zadovolji potrebe domaćeg tržišta.

Prve isporuke krenule su prije četiri dana i dobro ide uz manje zastoje, probleme s kamionima i vozačima koji se rješavaju u hodu. Očekujemo da će do subote biti izvezeno više od 4.000 tona brašna, što je odličan bilans budući da su neki naši mlinovi imali prekomerne zaliha, a pojedini, baš iz tog razloga, bili i pred zatvaranjem – rekao je Šajatović i dodao da je oslobađanje izvoza bio dobar potez koji će popraviti likvidnost ovog sektora koji je pretrpeo veliki gubitak, najviše zbog uvođenja taksa i prekida isporuke brašna na Kosovo, gdje je godišnje išlo oko 30.000 tona. Tamo se, kaže Šajatović, brašno i dalje ne izvozi jer se nedavna odluka o dozvoli uvoza odnosi samo na sirovinu, u ovom slučaju na pšenicu.

Navodno, od 1. aprila će biti skinuta i zabrana za uvoz brašna jer su, očigledno, ušli u problem snabdijevanja. Da li će tako biti, ne znam, ne bismo o tome spekulisali – kaže naš sagovornik.

Prema njegovim riječima, već za sto dana imaćemo novu žetvu i dva i po miliona tona nove pšenice s kojom ne bismo znali šta ćemo. Ako su mlinovi onesposobljeni, a oni nabavljaju najviše žita uz izvoznike, ko će kupovati pšenicu. Ponovio je da su cijene brašna zamrznute na nivo do 5. marta, tako da se poskupljenja na domaćem tržištu ne očekuju.

Vukosav Saković, direktor Udruženja „Žita Srbije”, kaže da je dobro što je mjera zabrane izvoza brašna bila kratkotrajna i da je sada najveći problem usporena logistika jer dugo se čeka na granicama. Na pitanje da li se isporuke žitarica i hrane sada dodatno kontrolišu zbog pandemije, Saković kaže da kada kamioni pređu granicu, formiraju kolone, provjerava se zdravstveno stanje vozača, a onda u pratnji policije odlaze do mjesta utovara. U pratnji se vraćaju i nazad. U željezničkom transportu, na granici se radi zamjena lokomotiva i osoblja, dok je za prevoz na rijekama uvedeno pravilo da osoblje s barži ne napušta brod.

Mislim da bi država mogla da razmisli i o ukidanju zabrane za izvoz sirovog ulja i suncokreta. Ne treba praviti ogromne zalihe pred početak nove sezone. Treba iskoristiti i trenutnu povoljnu situaciju sa cijenama na svjetskom tržištu. Kada se približimo novoj žetvi, cijene će biti mnogo niže – istakao je Saković.

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Krenuo izvoz branšna iz Srbije u Crnu Goru

  1. Srbija je letos nudila mali šengen, a nato državice to glatko i slatko odbile, hvaleći se eu-nato integracijama i solidarnosti

    37
  2. I da Srbija nema toliko viska hrane, brasna, ulja, secera… pomogla bi crnoj gori, kao sto pomaze bosni i hercegovini i nikakva propaganda montenegrina ne bi to sprecila. Pa trecina stanovnistva srbije vodi poreklo iz crne gore.

    38
    1
    1. …budući da su neki naši mlinovi imali prekomerne zaliha, a pojedini, baš iz tog razloga, bili i pred zatvaranjem – rekao je Šajatović.
      …već za sto dana imaćemo novu žetvu i dva i po miliona tona nove pšenice s kojom ne bismo znali šta ćemo.

      15
      1
  3. Teško da će cjene hrane biti niže kada je u svijetu opala proizvodnja hrane a potrebe iz straha sve veće!

    22

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *