IN4S

IN4S portal

Krivokapić: Hrvatsko iskustvo dobar primjer i smjernica

1 min read
Crna Gora je nedvosmisleno okrenuta evropskim integracijama, što je potvrđeno nedavno i u Briselu, a na tom putu hrvatsko iskustvo može biti dobar primjer i smjernica za naše dalje korake, kazao je premijer Zdravko Krivokapić tokom sastanka sa ambasadorom Hrvatske u Crnoj Gori, Veselkom Grubišićem.

Foto: Vlada Crne Gore

Crna Gora je nedvosmisleno okrenuta evropskim integracijama, što je potvrđeno nedavno i u Briselu, a na tom putu hrvatsko iskustvo može biti dobar primjer i smjernica za naše dalje korake, kazao je premijer Zdravko Krivokapić tokom sastanka sa ambasadorom Hrvatske u Crnoj Gori, Veselkom Grubišićem.

Kao ključne teme razgovora izdvojile su se pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji, izgradnja jadransko-jonske magistrale, kao i stvaranje uslova za zatvaranje jedinog otvorenog pitanja između dvije zemlje – pitanja Prevlake.

Grubišić je, kako je saopšteno iz Vlade, kao zvaničan stav Hrvatske istakao nastavak pružanja pomoći Crnoj Gori na evropskom putu u vidu ekspertize, učešća u tvining projektima i ostalim formama pogodnim za obje zemlje.

Sagovornici su saglasni da je izgradnja jadransko-jonske magistrale od velikog interesa, ne samo za Crnu Goru i Hrvatsku, već i za čitav region. Krivokapić je istakao važnost što skorijeg definisanja konačnog plana i projekta, kako bi se njegovoj realizaciji što prije pristupilo.

Grubišić je, dodaje se, podsjetio da Hrvatska podržava i unaprjeđenje putne infrastrukture i veze Crne Gore sa Srbijom i regionom uopšte, te što brže povezivanje sa Koridorom 10, što će, između ostalog, uticati povoljno na crnogorski turizam.

Krivokapić i Grubišić usaglasili su se da je neophodno ubrzati prekogranični promet i izrazili uvjerenje da će predstojeća turistička sezona, uprkos i daljem trajanju pandemije kovida-19, a uz nadu u skoru primjenu vakcine, biti znatno uspješnija od prethodne.

Pitanje Prevlake je, kako je saopšteno iz Vlade, identifikovano kao jedino otvoreno pitanje između dvije zemlje, a sagovornici su istakli funkcionalnost postojećeg režima i pokazali otvorenost da se ulože napori kako bi se došlo do trajnog rješenja, na obostrano zadovoljstvo.

Pročitajte još:

Abazović najavio: Uskoro promjene na rukovodećim mjestima u Ministarstvu odbrane

Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Krivokapić: Hrvatsko iskustvo dobar primjer i smjernica

  1. @Srdjan Loncar ti svasta napisa i sve stavi pod nekakvu novu slobodu koja je stigla u CG. Toliko si gluposti napisao ispada da diktatoru i njegovim saradnicima treba sva nedjela oprostiti, zaboraviti bez kazni i kaznjavanja i sto je jos gore to upravo lici na pogresua politiku koju Krivokapic sada provodi

    11
  2. hrvatska je prezadužena, mladost odlazi, pokradena, a krivaca nema, svi primaju boračke penzije, EU zatvara ono što neće da kupi …ma za ugled

    da ne idemo u 90te, 40te i dalje do perioda izmišljanja nacije i kraljeva

    i zašto premijer razgovara sa ambasadorom umesto da to prepusti min vanjskih poslova i radi daleko preče i važnije stvari

    10
  3. Krivokapic hvali hrvatsku kao dobar primjer, a Srbskog ambasadora protjeruje. Jesmo li za ovo glasali? Ja sigurno nisam.

    15
  4. Prioritet je da se izgradi auto-put Bar-Boljare-Beograd-Budimpešta, koji vodi dalje prema Evropi ali se povezuje i na auto put kod Niša koji vodi prema Istoku prema Istanbulu (Carigrad) kao i budućem auto-putu prema Sarajevu i Republici Srpskoj . Izgradnja jadransko-jonske magistrale od manjeg interesa je Crne Gore ali od velikog interesa Tirane i Zagreba. Izgradnja jadransko-jonskog auto puta prolazio bi preko teritorije Republike Srpske i Crne Gore i povezao bi Zagreb sa Tiranom i dalje prema Grčkoj i izvukao bi Albaniju iz saobraćajne i svake drige izolacije i povezao sa Dalmacijom i Hrvatskom dalje prema Evropi. Za Crnu Goru je prirodno da se povezuje vertikalno sa Beogradom i Budimpeštom i dalje prema Evropi umjesto da se povezuje vertikalno sa Tiranom i Zagrebom.
    Nedavno je na Heppy TV u emisiji „Ćirilica“ https://m.youtube.com/watch?v=NU6qe5BFlkI kod Milomir Marića gostovao Miroslav Šolević koji je i prijatelj Mila Đukanovića koji je u emisiji iznio jednu zanimljivost da je jedan od razloga što je Milo Đukanović izgubio izbore nezainteresovanost i odbijanje da gradi jadransko-jonski auto-put kroz Crnu Goru i zato što je počeo da gradi auto put Bar-Boljare-Beograd-Budimpešta ili auto put „Juzni Jadran“ gdje bi povezao Crnu Goru sa Srbijom i Budimpeštom dalje prema Evropi i Istoku.

    1
    6
    1. Razumem ja da je vama u Crnoj Gori interes, povezivanje na mrežu srpskih autoputeva, na Miloša Velikog, treba vam link ka srednjoj Evropi, samo ne razumem odakle vam ideja i pomisao, da je Srbiji u interesu, da gradi, investira više od milijardu i šeststotina miliona evra, u deonicu puta od Požege ka Boljaru, kad za Srbiju to nema nikakav strateški značaj. Apsolutno je ta deonica i put ka Crnoj Gori nebtina za razvoj Srbije. Slepo crevo.

      Zašto bi to mi u Srbiji radili ? Srbija će pre da gradi trasu ka Kotromanu, ka svom narodu u Republici Srpskoj, odnosno prema Sarajevu. To joj je u višem interesu, nego da gradi autoput ka Crnoj Gori, ka Boljaru, preko slabo naseljenog Peštera. A kad se izgradi auto put do Sarajeva, linkuje se na postojeću deonicu i deonicu koja je u izgradnji, Sarajevo-Mostar-Čapljina- Bijača, odnosno sa linkom na Jadransku magistralu, na njen hrvatski deo, ostaćete vašom mudrošću, promišljanjem i pljuvanjem po Srbiji, saobraćajno izolovani. Bolje i ne zaslužujete od nas.

      Zar je moguće da verujete da smo mi u Srbiji toliko glupi i navini, i da ćemo opet pasti na neku jeftinu demogšku vašu priču o nekakvom bratstvu u uslovima kad vašom krivicom nemamo ni diplomatske odnose ? Smešno čime se vi zludjujete, lažete sami sebe.

      Sa navodnom promenom vlasti u Crnoj Gori, suštinski se ništa nije promenilo u odnosima Srbije i Crne Gore. Možda su sad odnosi medjusobni i gori, nego sa prethodnom garnitorom. U suštini, gledano iz Srbije nikakve tu razlike nema ni zaokreta u vašem odnosu ka Srbiji.

      7
      2
      1. Ispravka u komentaru, greškom sam napisao „vertikalnog“ povezivanja sa Tiranom i Zagrebom, umjesto da piše horizontalno sa Tiranom i Zagrebom.
        Odgovor za Miloš@
        Strateški i zajednički interes Crne Gore i Srbije je izgradnja i povezivanje sa modernim auto-putem i rekonstrukcije željeznice i povezivanje da lukom Bar.
        Crna Gora treba da unaprijedi svoju saobraćajnu strategiju kako bi logistički pravac Luka Bar –Mađarska dobio nove mogućnosti, jer on ima svoju atraktivnost, koja će doći do izražaja završetkom autoputa Bar-Boljare.Crna Gora ima mali, adaptibilni, geografski povoljno lociran i sadržajan saobraćajni sistem, koji nije integrisan. Geografska pozicija Luke Bar je zanimljiva za brodare, jer utiče na uštede u vremenu putovanja broda u prosjeku dva dana u odnosu na ostale jadranske luke. To se posmatra kao velika prednost i za brodara i korisnika koji želi da mu roba bude što prije raspoloživa. 
        Ona svoje geografske i sistemske prednosti treba da iskoristi u cilju privrednog razvoja na dugi rok. Tranzitni tokovi, nazvani “nevidljivi izvoz” se danas posmatraju kao jedan od najboljih oblika izvoza neke zemlje, gdje država ustupa svoj saobraćajni sistem za realizaciju putničkih i robnih tokova i od toga ubira profit.
        Dakle, Luku Bar treba posmatrati kao jedinstveni savremeni logistički sistem od evropskog značaja, u većinskom vlasništvu države (min 51%) dok 49% ponuditi da kupi Srbija. Zašto bi Srbija razvijala druge luke kao npr. u Kopru, Rijeci i Solunu, kad Srbija može da ima svoju luku ili zajedničku luku sa Crnom Gorom?!
        Imati luku u svom vlasništvu nije loše, pogotovo jer Srbija nema izlaz na more, a ugovor o korišćenju luke u Solunu je odavno istekao i nije produžen.
        Nakon ostvarivanje čvrstih logističkih i transportnih veza sa Srbijom i Mađarskom, treba raditi na proširenju istih na potencijalno tržište Luke Bar koje čine BiH, Sjeverna Makedonija i Rumunija.

  5. Gdje je srpski ambasador premijeru? Sram da te bude sto ne vracas nase čeljade našeg Bozovica.

    24
    5
    1. Tebe treba da je sramota, sto nikako da se naviknesh na SLOBODU, koja je upravo stigla u CG.

      Nema vishe DIKTATORA, da hapsi, progoni, skida zakone, pravi svoje zakone, postavlja svoje sudije, tuzioce, ambasadore, svoje komandire, pandure, svoje ljubavnice ambasadorke, da oduzima crkvene svetinje, da se basnoslovno bogati, da izmishlja Lazne Drzavne Udare, da priznaje Lazne Okinawa tip Vojne Protektorat-Drzave, postavlja na polozaje (daje im kontrakte), brata, sestru, sina, kumove…. itd itd.

      6
      12
    2. Ne smije Krivokapic ni u WC da ode bez dozvole njemackog ambasadora a kamo li da ponisti odluku o protjervanju ambasadora Srbije. O povlacenju priznanja tzv Kosova ili izlasku iz NATO-a iluzorno je i pomisliti. A o tome je narod pjevao na litijama.

      10
      1. Sve je tačno osim poništenja odluke o proterivanju ambasadora, međunarodna zajednica ne bi trepnula, a opozicija bi kmečala.
        U svakom slučaju, svođenje diplomatskih odnosa na nivo otpravnika poslova će štetiti samo Crnoj Gori, ekonomski, čak i dugoročno. Srbija neće opozvati gospodina Božovića. To je sada već stvar nacionalnog ponosa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *