Кризу власти у Беранама рјешаваће новим локалним изборима
1 min read
Тренутна политичка и криза у функционисању локалне управе у Беранама биће највјероватније ријешена брзим расписивањем ванредних локалних избора.
То су јуче потврдили из скоро свих политичких партија у овом граду наводећи како је извјесно да ће до суботе бити заказана сједница Скупштине општине на којој ће бити скраћени мандати актуелном сазиву локалног парламента. Предсједник СО Беране Милун Рмуш, из редова Демократа, казао је да је јуче одржао колегијум са шефовима одборничких клубова и да убрзо очекује званичну иницијативу за скраћење мандата.
– Одржао сам колегијум са шефовима одборничких клубова на ком је било ријечи о скраћењу мандата локалном парламенту. Очекујем да ће од одборника убрзо доћи и званична иницијатива за одржавање сједнице на којој би се то урадило. Чим добијем такву иницијативу, сазваћу сједницу СО – казао је Рмуш.
Министарство јавне управе (МЈУ) наложило је недавно беранском локалном парламенту да у року од десет дана себи скрати мандат. Упозорили су да ће, ако то не учини, предложити да Влада упути предлог за скраћење мандата Скупштини општине. У налазу управног назора, који је потписао челник Министарства јавне управе Мараш Дукај, пише да је рок за избор предсједника Општине Беране истекао, и да су се створили услови за примјену одредби члана 66 став 3 Закона о локалној самоуправи. Тим ставом је, како се наводи, прописано да ако се предсједник општине не изабере у року од 30 дана од престанка мандата, на предлог Владе или трећине одборника скупштина доноси одлуку о скраћењу мандата.
Са друге стране, ових дана се незванично могло чути да је, без обзира на ове препоруке, након реконструкције Владе Црне Горе владајућа већина у Беранама, коју чине ДФ, састављен од Нове српске демократије, Демократске народне партије, Покрета за промјене и Радничке партије, затим Демократе, Покрет Беране сад, Праве Црне Горе и Уједињене Црне Горе, договорила са једним одборником Бошњачке странке да подржи избор предсједника општине Беране који би био из редова Демократа. Незванично нам је потврђено да су у том правцу вођени одређени разговори, али да до замишљеног договора није дошло.
– Било је разговора да Бошњачка странка подржи избор предсједника општине Беране и да се тако спријечи одржавање ванредних локалних избора, али се испоставило да је то у овој ситуацији немогуће, с обзиром на то да су законски рокови за тако нешто истекли – казао је један од одборника из владајуће већине у Беранама.
Проблем Ђукић и Рмуш
Представници владајуће већине у Беранама су цијело вријеме тврдили да су кризу у овом граду изазвали одборници Мики Ђукић из редова Нове српске демократије и Милош Рмуш из Покрета за промјене, који нијесу изразили спремност да подрже избор Дамјана Ћулафића за предсједника општине Беране. И поред упорног инсистирања, у минулих два мјесеца са поменутим одборницима нијесмо могли да ступимо у контакт, зато је јавност остала ускраћена за одговор зашто су се одлучили на овакав потез.
– Одборници Ђукић и Рмуш нису потписали иницијативу којом би се испоштовао договор око ротације предсједника општине, што је и довело до овакве ситуације. Да ствар буде још гора, они се нијесу појављивали на заказане сједнице, нити су се јавно оглашавали по овом питању. Сматрамо да то није коректно, прије свега према грађанима – истакли су из владајуће већине.
Сједница Скупштине општине Берана, која је по хитном поступку сазвана 25. јуна, на којој је требало да се расправља о предлогу Одлуке да се на мјесто предсједника општине изабере Дамјан Ћулафић још увијек није званично окончана. Наиме, сједница је прекидана неколико пута. Последњи пут је прекинута 12. јуна због недостатка кворума, јер се на сједници нијесу појавили одборници владајуће већине коју чине ДФ, Демократе, Беране сад, Права Црна Гора и Уједињена Црне Горе. У скупштинској сали на почетку засједања нашли су се само одборници опозиционих ДПС-а и СНП-а.
Из владајуће већине је указивано да већ више мјесеци узалуд покушавају да обезбиједе подршку 18 одборника за спровођење у дјело споразума којим је дефинисано да функцију предсједника општине Беране прве двије године обавља Вуко Тодоровић из редова Нове српске демократије, а преостале двије Дамјан Ћулафић, функцонер Демократске Црне Горе.
У међувремену Ћулафић је, као кадар Демократа, изабран за министра екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у Влади Црне Горе. Он је прије тога поручио да је спреман да у циљу рјешења кризе у Беранама повуче своју кандидатуру за предсједника општине. Ћулафић је прије два мјесеца дао оставку на мјесто потпредсједника општине, да би затим оставку на мјесто предсједника општине поднио и Вуко Тодоровић.
ДАН

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

