ИН4С

ИН4С портал

Кркобабић: За људе знања и вештина три пута веће зараде

1 min read

Фото: Милан Обрадовић

„Равномерни регионални развој и опстанак села Србије траже јасно дефинисану политичку вољу, људе знања и умећа и много новца“ изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић данас у Палати Србија, на сумирању резултата реализованих програма Министарства за бригу о селу у протеклој години и представљању планова за наредну, 2023. годину.

Кркобабић је говорио и о новим иницијативама „За људе знања и вештина – агрономе, технологе, ветеринаре, лекаре, стоматологе, а који су више него неопходни у неразвијеним и пограничним подручјима, нужно је обезбедити зараде и до три пута веће од зарада које имају њихове колеге у градским срединама“ рекао је Кркобабић.

Присутнима су се обратили академик Драган Шкорић, председник Академијског одбора за село САНУ и копредседник Националног тима за препород села Србије, као и председници комисија по програмима које реализује Министарство за бригу о селу. О програму финансијске подршке задругама говорила је проф.др Зорица Васиљевић, о Програму доделе сеоских кућа са окућницом ректор Београдског Универзитета проф.др Владан Ђокић, Програм доделе средстава за куповину минибусева представио је декан Саобраћајног факултета проф.др Небојша Бојовић, а како је песник Љубивоје Ршумовић био спречен да присуствује о Програму „Михољски сусрети села“ говорио је заменик председника комисије Ристо Костов.
О значају реализованих програма на скупу су говорили и представници локалних самоуправа и мештани села, они због којих се сви ови програми реализују.

Министарство за бригу о селу је у 2022. години успешно спровело три програма укупне вредности 1,2 милијарде динара, од којих је најзапаженији

ПРВИ ПРОГРАМ ДОДЕЛЕ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА ЗА КУПОВИНУ СЕОСКЕ КУЋЕ СА ОКУЋНИЦОМ

У 2022. години 980 сеоских кућа са окућницом купљено је средствима из овог програма (1.080 милијарди динара) и оне се налазе у 396 села широм Србије, у 103 јединице локалне самоуправе и у 22 управна округа.

Од почетка спровођења овог програма 2021. године опредељено је 1,7 милијарди динара, купљена је 1631 сеоска кућа са окућницом у 570 села која се налазе у 119 јединица локалних самоуправа у 27 управних округа, чиме је обезбеђен дом на селу за 5000 људи који имају 2250 деце (1200 породица, 200 младих пољопривредника/це и 231 самохрани родитељ)

Најјефтинија кућа стаје 399 хиљаде динара, налази се у селу Торак општине Житиште има 64 м2 и 7 ари плаца.
Максималан износ од 1,2 милиона динара достигле су куће у општинама Сомбор, Сечањ, Зајечар, Ћуприја, Бојник..
Кућа са највећом окућницом од 2,5 хектара налази се у селу Дедевци, града Краљева (кућа од 134 м2 са имањем сада је посед младог пољопривредника који има 21 годину).

Просек година добитника кућа је 29,8

300 подносиоца пријаве прешло је да живи из града у село.

Највише кућа за две године купљено је у Бачкој Паланци – 110 кућа, следи Сомбор са 93 куће. На југу највише у Књажевцу, Алексинцу, Пироту, Димитровграду, Лесковцу, чак и Медвеђа и Бујановац по једна.

Село које има највише додељених кућа је Бачко Петрово Село са 55 кућа.

ДРУГИ ПРОГРАМ ДОДЕЛЕ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА ЗА КУПОВИНУ МИНИБУСЕВА ЗА ПРЕВОЗ СЕОСКОГ СТАНОВНИШТВА

У 2022. години

17 локалних самоуправа добило је средства за набавку минибуса.

Девет ЈЛС припада девастираним подручјима, а шест IV групи равијености, једна припада III групи развијености, а једна II.

120 милиона динара издвојено је за овај програм у 2022.

Број села којима је обезбеђен превоз је 368 од чега је 198 на надморској висини преко 500 метара.

1.300 путника дневно користиће овај вид превоза, са 49 линија

У 2021. години средства је добило 18 ЈЛС Укупно за ове две године, издвајањима из буџета од 238 милиона динара, 35 јединица локалних самоуправа добило је средства за набавку минибуса од чега 28 ЈЛС припада IV групи развијености и девастираним подручјима.

На тај начин проблем превоза сеоског становништва решава 847 села Србије од којих се 517 села ових општина налази на надморској висини преко 500 метара. Дневно ће овај вид превоза користити 3.800 путника.

ТРЕЋИ ПРОГРАМ ДОДЕЛЕ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА ЗА ОРГАНИЗАЦИЈУ МАНИФЕСТАЦИЈЕ „МИХОЉСКИ СУСРЕТИ СЕЛА“

У 2022. години

87 ЈЛС добило је средства за организовање једнодневне или вишедневне манифестације у својим селима која подржава неговање културе и традиције, доприноси обогаћењу друштвеног и спортског живота.

Ове године учествовало је 1289 села са 150.000 учесника и посетилаца

За овај програм опредељено је 43 милиона динара

Укупно у 2021. и 2022. години 250.000 учесника и посетилаца допринело је обогаћењу друштвеног и спортског живота у преко 1800 села широм Србије.

Додељивано је до 500 хиљада динара по једној пријави, а укупно је издвојен 71 милион динара за овај програм за две године

У 2023. ГОДИНИ МИНИСТАРСТВО ЗА БРИГУ О СЕЛУ ИМА ЗА ЦИЉ:

I Наставак Програма доделе средстава за куповину сеоских кућа са окућницом. Дневно је у Министарство пред крај конкурса стизало 13 до 15 захтева, па је пројекцијом то 5.000 захтева на годишњем нивоу. Реализацијом свих тих захтева за наредну годину на селу би остало или прешло да живи око15.000 људи (7.000 деце и 9.000 одраслих)

II Решавање проблема мобилности сеоског становништва нарочито у рубним, пограничним деловима земље, на целовит, интегралан начин. Постоји спремност Саобраћајног факултета за израду целовите студије.

У плану Министарства за бригу о селу за наредну годину је и наставак спровођења горе поменута три програма од ове године, али и четвртог, до сада актуелног програма:

Програм подршке развоју задругарства доделом бесповратних средстава за унапређење пословања задруга (спровођен 4 године преко Кабинета министра за регионални развој и у 2021. години преко Министарства за бригу о селу)

– Од почетка спровођења овог програма формирано је преко 1000 нових задруга док се у претходном периоду годишње гасило око 100 задруга, а нових скоро да није ни било.

– Од 2017. године финансијски је помогнут рад 207 задруга у укупном износу од 2,13 милијарди динара (37ратарских, 34 воћарске и виноградарске, 32 сточарске и 32 за прераду воћа, 19 пчеларских, 17 повртарских, 6 за прераду лековитог биља, 1 социјална и 1 туристичка).

Овим програмима (4 горе поменута програма) обухваћено је 1.527 села у 129 јединица локалних самоуправа у Србији (од укупно 179).

У плану за 2023. је и

Програм адаптације или реконструкције домова културе или задружних домова у селима у модерне, мултифункционалне објекте, за који је у овогодишњем буџету РС опредељено 154.770.000 динара, и који ће сеоском становништву приближити здравствену заштиту, неопходне административне услуге, кулурне садржаје и бити места за њихову социјализацију и друштвени живот (планирано је да такав објекат има 5 целина – амбуланта са апотеком, општински/ поштански шалтер, сала биоскопског типа са позорницом, клуб за младе са интернет ћошком и клуб за пензионере).

Програм покретања привредних активности на селу усмерен ка обнови старих заната, нових заната, самосталних радњи, сеоског туризма и свих делатности које су потребне за нормално функционисање села.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *