Кроз иглене уши демократије – имамо ли право да кажемо ко смо
1 min read
фото: Ми знамо ко смо
И у Уједињеном Краљевству (2011) и у Сједињеним Америчким Државама (2020) спроведен је попис становништва на коме су регистроване етничке и расне категорије, па ипак, дипломатска представништва ових двију земаља у Црној Гори нам, данас, отворено сугеришу да у нашој држави не буде тако. И ту се, уобичајено, отвара низ могућих питања: одакле стране дипломате црпе легитимитет за сугестије (или политичке императиве!) ове врсте? Да ли се у њиховим земљама радило о злоупотреби политичких структура, расној сегрегацији, дестабилизацији грађанског мира (како нама покушавају да импутирају) или је, просто, завршена једна сасвим уобичајена статистичка процедура чији резултати ће имати примјену у огромном броју истраживања, анализа и иницијатива везаних за оснаживање принципа једнакости и слобода?
Штавише, предстојећи попис који се има одржати у Уједињеном Краљевству (2021), прикупљаће податке о, како етничкој, тако и националној припадности британских грађана. У званичним документима Канцеларије за националну статистику Уједињеног Краљевства, Градска општина Кингстона на Темзи објашњава да је прикупљање података о етницитету битно стога што: „Већина нашег буџета захтијева планирање његовог утицаја на мањинске групе (…) морају се спровести истраживања утицаја на једнакост, како би се измјерио утицај који би евентуално укидање неке услуге имало на мањинске групе, уколико не бисмо посједовали информације о етницитету, тако нешто би било готово немогуће и могло би да резултира негативним (потенцијално дискриминитарским) посљедицама“, а у истом документу се значај прикупљања података о националној припадности објашњава кроз ријечи Презбитерске цркве у Велсу, апострофирајући да: „Неприкупљање података о националном идентитету би имало велики утицај утолико што би постало много теже да се измјери који је број људи који се у одређеним дјеловима Велса сматра Велшанима и који би вјероватно били заинтересовани за наше активности и сарадњу са нама“. У истом документу се, даље, каже како удружења Сика Уједињеног Краљевства напомињу да: „уколико Попис од 2021. не буде на питању о етницитету укљчивао опцију „Сик“, са становишта пружања услуга, утицај ће бити такав да ће Сици постати невидљиви онима који развивају државне политике и врше остале државне услуге.“
Канцеларија за попис САД у својим званичним смјерницама објашњава да се „подаци о поријеклу користе приликом планирања и оцјењивања владиних програма и политика како би се осигурало да они испуњавају потребе свих група на фер и правичан начин”, док се подаци о расној припадности прикупљају „зарад потреба федералних, државних и племенских програма, јер они представљају кључне факторе у истраживањима на којима се темеље бројне политике, нарочито оне које се тичу грађанских права. Подаци о раси користе се како би се планирали и финансирали владини програми преко којих се снабдијевају средства и услуге одређеним групама (…) као и приликом надзирања усаглашености (владиних политика и програма) са антидискриминаторксим законима, прописима и политикима.“
А колико ли је тек значајна једна оваква процедура у друштву гдје многе етничке и вјерске групације (са разлогом) сматрају да су на различите начине угрожене: да су им угрожена основна права, на идентитет и слободу изражавања. Зар не би спровођење пописа који искључује податке о народности, вјери и језику послало додатну поруку овим групама да немају та основна људска права? Уколико је друштво већ подијељено по националним шавовима, зар није узрок те подијељености фрустрација страна које се осјећају угрожено, и зар није онда корак ка смиривању тензија управо попис који би допустио слободно изјашњавање?
Између осталог, на који начин се може очекивати рјешавање, очигледно, горућих националних проблема у држави, без релевантних и up-to-date података за било какво истраживање контекста које мора претходити озбиљној иницијативи у овом правцу, било од стране владе, скупштине или невладиног сектора? Зар није принцип савремених западних демократија управо оснаживање различитости, потреба за упознавањем и разумијевањем другог и другачијег, а не ућуткивање и гурање под тепих.
Уколико би ико покушао (а крајње је вријеме) да ради на пројекту који би имао за циљ афирмацију свих националних култура у Црној Гори, међунационални или међувјерски дијалог, остваривање принципа реципроцитета или реформу образовног система (што се у заједничком тексту цијењених амбасадорки наводи као један од приоритета), морао би да користи крајње застарјеле, и по начину прикупљања спорне податке, у сваком случају ПОГРЕШНЕ податке, за било коју од ових иницијатива.
Из свега наведеног ваљда је јасно да је попис становништва неопходан, кључан и, на крају крајева, израз већинске воље и потребе народа у Црној Гори. А што се наших међународних партнера тиче, будући да су земље које представљају глобалне звијезде демократских начела, Vox Populi, Vox Dei принципа, и неприкосновеног права сваког појединца да слободно манифестује, исказује и пропагира властити идентитет надамо се да они, прије свих, разумију потребу грађана Црне Горе за првим слободним пописом након дугогодишње аутократске политичке тираније коју су, неријетко, и сами означвали као хибридну, криминогену и недемократску.
Ми знамо ко смо
Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Na ovaj IN4S 99% Srba 🙂
Pa da ne pravite oko popisa ovoliku medijsku halabuku već je mogao biti obavljen. Baš da vidimo koliko je Srbijanaca u Crnoj Gori
posle ovakvih reakcija na popis koji bi trebao dabude redovan od strane dps i zapadnih ambasada siguran sam da su dosadasnji popisi bili falsifikovani i da je srba bilo ,mogo vise mego sto je predstavljano a da ce ih tek biti vise
Popis 2021 godine…
Srbi…..70%
Srpski jezik 70%
Za vjek vjekova…Sa vjerom u Boga u bolji suživot sa muslimanima , albancima , romima , jevrejima , hrvatima i ostalim manjinama…
Koliko je samo budalastih likova među Srbima, da Bog sačuva…
Kažu da će se procenat Srba sa 28 povećati na 70 posto?!?! Ako nas bude i duplo manje (35 posto), da smo prezadovoljni, povećanje za 7 posto… malo li je…
A što se tiče srpskog jezika, realno je da „pređe“ 50 posto…
2011. нас је било НАЈМАЊЕ 36%. Како? Заборавио си чак 7% „неопредјељених“, а добро знамо ко се због посла или нечег другог није смио изјаснити као Србин. Дакле 29,3 + 7 = 36% Срба 2011. године. Уз све фалсификате, пријетње и махинације. Данас, број Срба је већи од броја Црногораца. Колики је то проценат не желим да нагађам. Али, упињање дрпса, НВО, амбасада САД и ВБ да се попис одложи или избаци етничко изјашњавање говори само за себе. ОНИ ЗНАЈУ зато се и плаше, буди у то сигуран.
Dragane, dobro te ne napisa da će nas biti 95 posto, kao na popisu u knjaževini Crnoj Gori, 1909. godine… 🙂
Да је ДПС побиједио, попис и изјашњавање о вјери и нацији би био обавезно, јер би притисцима и страхом покушали да спроведу дугорочну стратегију, да намакну 51% Црногораца.
Какви су то нељуди, који сада и бјеже од изјашњавања, као ђаво од крста.
Сада траже помоћ од страних амбасада и разних, сарадничких НВО-а.
Imamo pravo , i treba to pravo da iskoristimo. ali na mudar nacin. Da popisna kampanja ide tiho, pracena nemogucnosti da se predstavi kao pritisak Beograda. Bez Rakovica, Vulina, Djuke i ostalih koji bi jos nekoliko mjeseci trebalo da ucute i da to ostave Srbima u CG i crkvi da rade kampanju
kampanja za popis? vi ste blesavi
UŽIVO – Počinje veliki antiglobalistički skup u Beogradu, policija sve blokira! (VIDEO) | СРБИН.инфо
https://srbin.info/drustvo/uzivo-pocinje-veliki-antiglobalisticki-skup-u-beogradu-policija-sve-blokira/
Веле е кап крви обоји 18 литара воде но кад су Енглези у питању ту веле важи да грам го’вана унереди читав океан !!!
1.Објавите и ово о спашавању пилота од стране озренских четника :
У селу Бољанић код Добоја данас су положени вијенци у знак сјећања на јунаштво, жртву у спасавању савезничких пилота „Халијард – ваздушни мост“ прије 77 година.
Вијенце су положили српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Дарија Кисић Тепавчевић у својству изасланика предсједника Србије.
Пошту су одали представници Амбасаде САД у БиХ!!!, Амбасаде Велике Британије у БиХ!!!, Фондације „Халијард“, Трећег пјешадијског Република Српска пука, те града Добоја.(Сарајевски медији то прећуткује јер тај догађај не уклапа се у њихову причу о злочиначким четницима… Многи Срби не знају да су четници из БиХ, такође,спашавали савезничке пилоте.)
2.У Новом Граду је данас обиљежена годишњица одбране западних граница Републике Српске од хрватског агресора (усташка акција Уна 18-19.5.1995.)
Svačiju slušaj, svoju sviđaj! Popis mora biti do kraja godine, da više ne slušamo laži o njihovoj brojnosti.
Mi smo sto jesmo …sto smo bili i sto ce mo biti. Popisa jednostavno biti mora i sto pre…da se znamo de smo i ko smo i koliki smo. Sa ima tu kaboji i prevrtljivi ostvrlja i da se zapitkuju i sugerisu. Imaju svoje zemlje pa nek tamo cepaju.
Oni su odlučili šta treba da budemo.Kao u Matrixu budu iznenađeni kada neko misli da moze misli i odupre se unapred definisanim lazima.
Problem je što neki ne znaju ko su, pa im smetamo mi koji znamo ko smo.