Krst časti kao znak ljubavi i poštovanja prema otadžbini
Oni koji su u temelje Crne Gore ugradili krst časti i poštenja kao znak ljubavi i poštovanja prema otadžbini, teško da bi danas mogli razumjeti ovu i ovakvu Crnu Goru, rekao je Jovan Dušanov Pejović na promociji zbirke pjesma „Pod krstom časti“.
U organizaciji Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, sinoć je u Knjižari Matice srpske održana promocija zbirke pjesma „Pod krstom časti“ Jovana Dušanova Pejovića. Prisutnima su obratili jerej Predrag Šćepanović, Miomir Bošković, Miodrag Milošević i akademik Zoran Lakić. Medijator večeri bio je Milorad Rašović.
Jerej Predrag Šćepanović rekao je da je knjiga poezije „Pod krstom časti“ pokušaj Pejovića da se izdigne iznad banalne svakodnevice, i krstu vrati epitet časti.
„Ova knjiga je pokušaj da se krstu vrati epitet časti, vapaj za starom Crnom Gorom, koje više nema. Pejovićeve teme su vječne teme – Boga, pravde, krivde, istine i laži“, rekao je Šćepanović.
Književnik Miodrag Milošević kazao je da se knjiga „Pod krstom časti“ lako čita, ali da ostavlja „na našim čelima još jednu sjenku zabrinutosti i zapitanosti“.
„Knjiga poezije „Pod krstom časti“ je skup iskaza, moralnih stavova, poruka i pouka, koji nadilaze ono poetskoj u njoj i ona postaje nepotkupljivi dokaz vremena u kome živimo i pjesnikovog odnosa prema njemu“, rekao je Milošević.
Novinar Miomir Bošković rekao je da je prva pjesma u knjizi – „Glava mudra“, posvećena mitropolitu Amfilohiju.
„U knjigu „Pod Krstom časti“ pjesnik nas uvodi divljenjem umnoj i duhovnoj snazi mitropolita Amfilohija, čime ponovo apostrofira nasušnu potrebu sabornosti oko krsta i vjere – simbola koji vodili naš narod kroz sva istorijska iskušenja i pomogli mu da opstane“, naglasio je Bošković.
Glava mudra
Mitropolitu Amfilohiju
Nositi krst časti u zemlji čuda,
gdje mač vlasti u ruci drži Juda,
može Svetosti,
samo Vaša glava mudra.
Bošković je istakao da se Pejović u svom poetskom iskazu opredijelio za, donekle, originalnu formu razbijenog ili možda razvijenog stiha – u zavisnosti kako ga ko doživljava.
Akademik Zoran Lakić kazao je da zbirka nije slučajno naslovljena „Pod krstom časti“, i dodao da je u svim dosadašnjim knjigama poezije ovog autora dominantna tema rodoljublja.
„Zbirka koju promovišemo nije slučajno naslovljena – „Pod krstom časti“. Ova zbirka, baš kao i svaki novi hrišćanski hram, vraća dostojanstvo vjeri i vjeroučenju, koje im je bilo oduzeto – od vjernika, ustvari nevjernika. Hrišćana, a ne nekih drugih. Od ideologije i ideologiziranih pojedinaca, čiji usamljeni glas nikako da umukne, ocijenio je akademik Lakić.
Autor knjige poezije Jovan Dušanov Pejović rekao je da je krst svjedočanstvo svete ljubavi i da ko to svjedočanstvo ne pokaže nema svete ljubavi u sebi.
„Oni koji su u temelje Crne Gore ugradili Krst časti i poštenja kao znak ljubavi i poštovanja prema otadžbini, teško da bi danas mogli razumjeti ovu i ovakvu Crnu Goru“, smatra Pejović.
Pejović je istakao da je njegova odgovornost kao autora utoliko bila veća, jer, kako kaže, Krst časti je predodređen samo za odabrane.
„Zato sam se najviše plašio naslova svoje knjige svjestan da i ja kao i moji stihovi teško možemo stati pod Krstom časti koji je predodređen samo za odabrane“, rekao je Pejović.
On rekao da je pisanje poezije „lijek za dušu“ u, kako kaže, vremenu nedostojnom istinske Crne Gore.
„Onima koji pokušavaju da pišu da poeziju, u čiju grupu svrstavam i sebe samog, pisanje stihova pričinjava lijek za dušu, jedino mjesto gdje iz sebe možemo istjerati nezadovoljstvo što živimo vrijeme koje nije dostojno istinske Crne Gore i Krsta časti koji su kroz istoriju ponosno nosili njeni najbolji i najslovniji preci, koje je kao takve prepoznavao i nominovao narod, a ne vlasti“, zaključio je Pejović.
Lijep naslov knjige! Čestitke!
Otac Predrag Šćepanović, dobrotvor i duhovnik svih pravih srpskih pjesnika!
Bravo, Jovane! Očekujem knjigu na poklon!
,,pod krstom časti,, BEZ MIKROFONA, naroda kao u bioskor ili pozorište NEKAD, da li je ikad bio član SK, a posle neke stranke, dođe li mu nešto ona koja je gl avna ZA KRAĐU NA CETINJE.JE LI MNOGO ovo primijetiti, pitati, znati. POŠTO KNIGA