Купљене дипломе се тешко доказују
1 min readОдбор за просвјету, науку, културу и спорт предложиће Скупштини Црне Горе да усвоји Предлог закона о измјенама и допунама Закона о признавању иностраних образовних исправа и изједњачавању квалификација.
Државна секретарка у Министарству просвјете, науке и иновација (МПНИ) Драгана Бабовић јуче је, током сједнице тог скупштинског тијела, казала да је основни мотив за унапређење законских рјешења велики број диплома из региона.
“…А којих је скоро као и диплома које се стичу у Црној Гори. Прописује се да за признавање иностране образовне исправе о стеченом основном, средњем, вишем, стручном и високом образовању ради запошљавања надлежно је МПНИ преко Ениц центра, док је образовно-васпитним установама у којима се жели наставити образовање, остављено да врше признавање иностраних образовних исправа. Предложеним рјешењем се прецизније дефинишу критеријуми за признавање иностраних образовних исправа и у том смислу прецизно дефинише да се у поступку признавања исправе обавезно цијене сви прописани критеријуми…”, рекла је Бабовић, преносе Вијести.
Према њеним ријечима, важна новина је што ће МПНИ моћи да тражи мишљење Националног савјета за образовање, односно Агенције за контролу и обезбеђење квалитета високог образовања о структури образовног програма, кредитног вредновања, исходима учења…
“Оно што је такође рјешење јесте да се овим Предлогом закона уводи процјена раније стечених компетенција на основу информативног документа о иностраној исправи за лица која имају статус азиланата или су странци под супсидијарном заштитом”, казала је.
Предлогом прописа се, тврди, предвиђа се “да ако се утврди да се образовни програм разликује од акредитованог, рјешењем се утврђује обавеза полагања допунских или диференцијалних испита”.
“Ово је посебно важно у случајевима са квалификацијама из области медицине које су стечене на установама средњег и високог образовања у региону, а за које је прописана обавеза изједњачавања у складу са посебним законом”, изјавила је Бабовић.
Истакла је Црна Гора мора построжити критеријуме признавања иностраних диплома, “управо због проблема које имамо”.
“То су купљене дипломе које је тешко доказати. Подсјетићу да је Влада основала међуресорску радну групу, а која треба да уради анализу структуре образовних исправа у Црној Гори и на основу те анализе да дамо одређене препоруке”, рекла је Бабовић.
Члан Одбора Владимир Бакрач питао је да ли диференцијални испит важи за све факултете или ипак постоји “предаторска листа”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Redovan student treba da ima prednost prilikom zaposljavanja a a ovi vanredni iz mesnih zajednica nek sacekaju. A kada se otkrije neka kupljena diploma najanje kriv kupac vec vise je kriv prodavac I tada robija za prodavca pa onda kupca i nalogodavca.
Лако вам је доказати, организујте провјере знања дипломаца, са „сумњивих“ образовних установа. То вам не би требало бити проблем.