„Курјак“ оклопљен као тенк: Србија прави борбено возило без премца у свијету
1 min read
Курјак / Фото: б92
Компанија намjенске индустрије „Србоауто“ из Остружнице код Београда приводи крају радове на развоју вишенамjенског борбеног возила „курјак“. То ће бити једно од најсавременијих и најбоље опремљених вишенамjенских возила у свијету, пишу „Вечерње новости“.
Лист наводи да ће „курјак“ имати тенковски оклоп, да га ниво противоклопне и противминске заштите изједначава с тенком Т-84, да ће имати топ калибра 30 милиметара, као и да ће имати велику проходност и амфибијске могућности, јер ће моћи да плови брзином од 10 километара на час.
– Свеукупно, перформансе ‘курјака’ за трећину су боље од свих конкурената у свијету, кажу у „Србоауту“, наводећи да се ово возило ради у сарадњи са чувеном компанијом „АДГ мобилити“ из Јужне Африке.
Додају да је 90 одсто посла завршено и да ће најкасније за 16 мјесеци бити направљени први примјерци.
Директор „Србоаута“ Предраг Томић каже за лист да ће „курјак“ објединити готово све капацитете и знање војних установа, института и фабрика.
– Курјак’ је ‘хај-тек’ пројекат у пуном смислу ријечи и подухват којим одбрамбена индустрија прави огроман технолошки скок. Комплетно знање је купљено од јужноафричке компаније, која има огромну репутацију у свијету развоја борбених возила, каже Томић.
Он је истакао да је ово „велика шанса за државу да заокружи процес развоја и производње овог возила, које ће не само имати пролаз у свијету, већ ће појачати и моћ наше војске“.
„Новости“ додају да је „курјак“ замишљен као извиђачко, командно или борбено амфибијско војно и полицијско возило,а превозиће осам војника. Погон шест пута шест и независно вјешање омогућавају му проходност на свим теренима – може да „прескочи“ ров ширине 1,5 метара, вертикалну препреку високу 60 центиметра и уздужни нагиб од 70 степени, а на копну може да се креће брзином од 115 километара на час.
Прочитајте још:
Данас се отвара ауто-пут „Милош Велики“, од Обреновца до Чачка стизаће се за мање од сат времена

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Gdje nestade Masan