Kurti kao tumač međunarodnog prava: Umesto uz dozvolu, KBS na severu u „koordinaciji sa Kforom“?
1 min readAljbin Kurti i njegov ministar odbrane Ejup Maćedonci za samo nekoliko dana, od napada na kanal Ibar–Lepenac do jutros, volšebno su prešli put od međunarodno priznate i prihvaćene obaveze da njihove tzv. bezbednosne snage traže dozvolu Kfora za ulazak na sever KiM do tumačenja da KBS u Severnu Mitrovicu, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok mogu – „u koordinaciji sa Kforom“.
Od polazne tačke, a ona je u ovom slučaju potpis Hašima Tačija iz 2013. godine na sporazum kojim se KBS-u zabranjuju aktivnosti na Severu do najnovije izjave, kojom se taj ugovor i dogovor relativizuju do nivoa „koordinacije“ sa međunarodnim snagama, Kurtiju i Maćedonciju trebalo je samo da se dogodi – eksplozija na kanalu Ibar–Lepenac.
To što je sam Kurti pre četiri godine tražio pokretanje procedure za razrešenje Tačija upravo zbog tog sporazuma i dogovora sada se više i ne pominje, to nije važno, lakoća kojom lažna država prekraja sve svoje međunarodne obaveze prosto je nepodnošljiva.
Ali, samo za Srbe na severu kojima pripadnici Kosovskih bezbednosnih snaga samo što nisu stigli na kućna vrata. A to da stižu, to više nije nikakva enigma. Izjava Maćedoncija veliki je korak u tom pravcu. Jer, po njemu, „zahtev za koordinacijom“ nije više „mandat“, već – „operativno pitanje“.
Njegova poslednja izjava veoma je jasna.
„Kada se proceni da postoji potreba za učešćem, KBS će biti na severu i to će biti urađeno u koordinaciji sa Kforom. Procenjujem da KBS ima mandat da deluje na celoj teritoriji. Zahtev za koordinacijom je operativno pitanje, a ne mandat. Nije upitno da li mandat treba da bude – KBS na severu, pitanje je operativni aspekt i potreba za koordinacijom“, doslovce je rekao Maćedonci, prenose jutros kosovski portali, potvrđujući još jednom „da će onog trenutka kada se pojavi potreba, KBS u koordinaciji sa Kforom ući na sever Kosova„.
Dakle, još jedna eksplozija na kanalu Ibar–Lepenac ili na nekom drugom „vitalnom“ objektu i eto KBS-a na Severu, u koordinaciji sa snagama Kfora, naravno.
A da međunarodna obaveza Prištine da za ulazak KBS-a na Sever traži dozvolu Kfora postoji – postoji. Kada je 28. decembra 2022. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle sastanka sa Srbima sa KiM i dogovora da se uklone barikade na Severu, izjavio da smo za uklanjanje barikada „danas prvi put dobili nešto što se odnosi na naša prava“, te da „bez saglasnosti lokalnih Srba ne može biti prisustva prištinskih snaga na severu KiM“, odmah je reagovala komanda Kfora.
„Što se tiče ‘Kosovskih bezbednosnih snaga’, njihovo raspoređivanje, prema postojećim sporazumima, zahteva prethodnu saglasnost komandanta Kfora za dolazak na sever Kosova„, saopšteno je tada iz ove međunarodne misije.
Zanimljivo je da i u ovom saopštenju nije pomenuta reč „koordinacija“, nego – „saglasnost“.
Tzv. kosovski ministar odbrane potrudio se jutros, u nastavku izjave, i da na još jednom nivou relativizuje obaveze koje je lažna država u liku tadašnjeg premijera Hašima Tačija preuzela 2013. godine i koje Kfor pominje. Tako se, po mišljenju Maćedoncija, Tači ovom pitanju posvetio „ne svojom voljom“.
„Nijedan premijer se ne bi jednostrano obavezao, procenjujem da je postojao sporazum kojim je od njega traženo da se zalaže da neće angažovati KBS na severu sa Kforom. Cenim da zemlja treba da poštuje obećanje“, dodao je Maćedonci.
To što pisma o uzajamnim obavezama koja su 2013. godine razmenili tadašnji generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen i Hašim Tači, sadrže istovetnu formulaciju kao i saopštenje Kfora od 28. decembra 2022. godine, sada više i nije važno.
Jer da je važno, tzv. KBS ne bi ni postojale. Tek podsećanja radi, i Rezolucijom 1244 i Kumanovskim sporazumom predviđeno je da jedina oružana sila na Kosovu i Metohiji bude Kfor.
Koliko je lažna država „poštovala obećanja“, pa i ona na nivou međunarodnih sporazuma, Kurti i tzv. vlada iz Prištine najbolje su pokazali početkom januara 2023. kada su specijalne jedinice policije, Rosu i ostale, u borbenom poretku, preko mosta u Bošnjačkoj mahali umarširali na sever i tu i ostali do dana današnjeg.
To je učinjeno pošto je samo desetak dana ranije Kfor u već pomenutom saopštenju praktično pohvalio Prištinu i konstatovao da su se „sve strane uvek pridržavale postojećih sporazuma“, pozivajući da se u tom pravcu i nastavi.
Po kom su sporazumu formirane KBS i po kom su sporazumu specijalci sa dugim cevima raspoređeni na Sever, po kom sporazumu su već u to vreme počele da niču baze specijalne policije na sve strane po severu, međunarodne snage tada nisu objasnile.
A, prema još uvek važećem sporazumu, prištinski specijalci na sever KiM mogu samo uz odobrenje komandanta Regionalnog direktorata Sever i uz dozvolu četvorice gradonačelnika opština sa severa KiM. Kada su početkom januara 2023. godine Rosu u borbenom poretku umarširali na Sever, zauzeli raskrsnice po Severnoj Mitrovici i okolne visove, četvorica gradonačelnika srpskih opština već su bili podneli neopozive ostavke a Nenad Đurić, komandant Regionalnog direktorata za Sever bio je suspendovan.
Toliko o poštovanju preuzetih obaveza i sporazuma od strane Prištine.
Srbi na severu KiM nemaju dilemu šta će se desiti kada KBS u jednom trenutku, pre ili kasnije umarširaju na Sever. Što se tiče međunarodne zajednice – ništa. Kao što se ništa nije desilo ni kada su protivno dogovorima i ugovorima formirane, kao što se ništa nije desilo ni kada su specijalci sa dugim cevima umarširali na Sever. Kao što se ništa ne dešava ni sada, ni juče ni prekjuče, ni mesecima unazad, kada na sve strane po severu Kosmeta specijalci hapse i maltretiraju Srbe.
Zaključak je jasan. Srbe sa Severa tek čekaju teška vremena. Jer, to je do sada više puta ponovljeno, KBS baštine tradiciju UČK i komandanta Adema Jašarija.
Izjava Maćedoncija nedvosmislena je poruka da se taj dan, razmeštanje KBS-a na Severu polako ali sigurno približava. „Artiljerijska priprema“ je uveliko u toku, prenosi RT Balkan.