IN4S

IN4S portal

Laboratorija za stare knjige u užičkoj biblioteci

Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević (levo) u novootvorenoj laboratoriji za stare knjige (Foto-dokumentacija užičke biblioteke)

Reč je o savremeno opremljenom prostoru u kome će se od propadanja čuvati vredno papirno nasleđe ne samo ovog kraja, nego i šireg područja

Dugih 168 godina postojanja obeležila je na Preobraženje užička Narodna biblioteka uz značajan događaj – otvaranje nove laboratorije za restauraciju i konzervaciju starih i retkih knjiga. Ulaganjima grada u okviru projekta „Užice prestonica kulture Srbije 2024”, uz stručnu pomoć konzervatora Narodne biblioteke Srbije, ovde je uređen i savremeno opremljen laboratorijski prostor u kome će se od propadanja čuvati vredno papirno nasleđe ne samo ovog kraja, nego i šireg područja.

Time se, po rečima direktorke biblioteke Dušice Murić, ova ustanova svrstala među retke kod nas (uz Narodnu biblioteku Srbije i Maticu srpsku) koje imaju laboratoriju ove vrste, a veliki je broj starih i retkih knjiga.

– Ideja o osnivanju laboratorija u bibliotekama u Nišu, Kragujevcu i Užicu potekla je 2021. od upravnika Narodne biblioteke Srbije Vladimira Pištala i mada je u početku najneizvesnije izgledalo osnivanje laboratorije u Užicu, ta zamisao je ovde realizovana. Grad je kroz program prestonice kulture obezbedio oko tri miliona dinara i mi smo konzervatorsku laboratoriju opremili, te od grada dobili dozvolu da tu zaposlimo diplomiranog konzervatora – izjavila je Dušica Murić, dodajući da će laboratorija raditi uslužno i za druge ustanove naše zemlje.

A Fond stare i retke knjige u užičkoj biblioteci čini 49 naslova. Najstarije u ovom fondu su Šrekova „Opšta istorija sveta za decu” iz 1784. i Rajićeva „Istorija raznih slovenskih naroda” iz 1794. godine. Do sada je u registar starih i retkih knjiga upisano 96 naslova iz Zlatiborskog okruga, mada ima saznanja da je taj broj veći, jer se, rečeno je, u fondovima crkava i manastira nalazi još neevidentirana vredna građa. Ako se uzme u obzir veličina teritorije koja je u nadležnosti užičke biblioteke, nesumnjiva je opravdanost postojanja laboratorije za konzervaciju u toj ustanovi.

Obeležavanju dana i slave biblioteke prisustvovala je i gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, koja je istakla da ta ustanova svojim knjižnim fondom, stručnom literaturom, izdavaštvom, organizacijom manifestacija i programa punih 168 godina unapređuje i oplemenjuje svakodnevni život sugrađana.

– Grad ulaže u infrastrukturu i opremanje biblioteke, a sada, u okviru programa prestonice kulture, ovde otvaramo konzervatorsku laboratoriju koja će doprineti očuvanju starih knjiga i izdanja. Naša „Era kulture” tek je počela, a sva ulaganja u ovoj godini samo su temelj za dalji razvoj naših ustanova kulture i njihovo prilagođavanje sadašnjim i budućim generacijama Užičana – istakla je gradonačelnica, prenosi Politika.

U ime Narodne biblioteke Srbije na svečanosti je govorila zamenica upravnika Dragana Milunović rekavši da je za tu krovnu ustanovu matičnih čitališta, kojoj je povereno staranje nad građom biblioteka Srbije, posebno zadovoljstvo što je mogla da doprinese osnivanju konzervatorske laboratorije, nove organizacione jedinice užičke biblioteke korisne za očuvanje našeg papirnog blaga za buduće generacije.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *