Лазовић и Катнић остају у затвору: Вијеће Апелационог суда одбило жалбе адвоката
1 min readВијеће Апелационог суда Црне Горе одбило је жалбу бранилаца и потврдило одлуку Вишег суда у Подгорици о продужењу притвора бившем главном специјалном тужиоцу Миливоју Катнићу и некадашњем помоћнику директора Управе полиције Зорану Лазовићу.
Одлуку, која је донијета на јучерашњој сједници Апелационог суда, потврдила је „Вијестима“ самостална савјетница у Вишем суду Марија Раковић. Она је појаснила да је жалбу уложио бранилац Катнића, али не и Лазовића.
Жалба адвоката Катнића изјављена против рјешења Вишег суда у Подгорици о продужењу притвора од 12. октобра ове године, одбијена је као неоснована.
Виши суд у Подгорици, након подизања оптужнице Специјалног државног тужилаштва против Катнића и Лазовића, продужило је притвор бившем ГСТ-у због опасности од бјекства и понављања кривичног дјела, а некадашњем полицијском функционеру и по притворском основу из чл. 175 ст. 1 тач.4. ЗКП-а јер су цијенили „да постоје тешке околности дјела, које истом дају карактер посебно тешког, а огледају се у начину извршења…“
Специјално државно тужилаштво (СДТ) доставило је, 11. октобра ове године, Вишем суду оптужницу због основане сумње да је Лазовић у 2020. години организовао криминалну организацију, чији су припадници постали Катнић, Петар Лазовић и суспендовани тужилац Саша Чађеновић.
Та организација је, према тврдњама СДТ-а, сарађивала са криминалном групом Радоја Звицера.
“Сваки члан криминалне организације имао је унапријед одређен задатак и улогу, њено дјеловање је планирано на дуже вријеме и заснивало се на примјени одређених правила унутрашње контроле и дисциплине чланова а постојао је утицај дијела криминалне организације на извршну власт – Управу полиције и друге важне друштвене чиниоце – Специјално државно тужилаштво”, наводи СДТ у саопштењу.
СДТ вјерује да је Лазовић у децембру 2020. године као помоћник директора УП, противправним искоришћавањем службеног положаја, прибавио корист Београђанима Вељку Беливуку и Марку Миљковићу, а након што је незаконито уклонио забрану о уласку у Црну Гору.
“На захтјев Звицера, који му је пренио његов син, обезбиједио је да им се укине забрана уласка у Црну Гору и тако им прибавио корист у виду права да уђу и бораве у Црној Гори, што им је било забрањено, јер су представљали пријетњу по националну и унутрашњу безбједност”, наводи СДТ.
Бивши помоћник директора УП, како су појаснили из СДТ-а, оптужен је због сумње да је са некадашњим шефом СДТ-а током јавних и медијских наступа обмањивао јавност да су Беливук и Миљковић у Црну Гору ушли на захтјев полиције Србије и да су према њима УП и он као старјешина предузимали полицијске мјере и радње…
Осим тога СДТ вјерује и да су Лазовић и Катнић прибавили корист истакнутом члану кавачког клана – Душку Рогановићу.
“Окривљени Лазовић није наредио да полиција и код Душка Рогановића иницира претресање и против њега поднесе извјештај као допуну кривичне пријаве, иако су претходно прикупљени докази и обавјештења из којих је произилазио основ сумње да је Рогановић учинио кривично дјело стварање криминалне организације и друга за која се гони по службеној дужности, а да је, као организатор криминалне организације, потом наредио њеном припаднику – окривљеном Миливоју Катнићу да по службеној дужности не покреће поступак против Рогановића, што је Катнић прихватио, иако је и сам знао да постоје докази и обавјештења за основе сумње да је Рогановић извршио кривична дјела за која се гони по службеној дужности”, наводи СДТ.
Катнић је, додаје се у оптужници, наложио оптуженом тужиоцу Саши Чађеновићу да не покреће поступак против Рогановића.
У оптужници СДТ наводи да су прикупили доказе за основану сумњу да је бивши ГСТ у јануару 2022. године заједно са специјалним тужиоцем Сашом Чађеновићем, који је био обрађивач предмета, прибавили корист оптуженом Петру Лазовићу, али и одбјеглом полицајцу Љубу Миловићу, Звицеру, Рогановићу и још седморици припадника њихове криминалне организације.
“Иако је знао да постоје основи сумње да су учинили кривична дјела за која се гони по службеној дужности, он се сагласио са одлуком коју је донио оптужени Саша Чађеновић, да се не предузима кривично гоњење против њих. Потом је Катнић, остварујући даље своју улогу и задатак у криминалној организацији, у јавним и медијским наступима обмањивао јавност да оптужени Петар Лазовић, син окривљеног Зорана, није припадник криминалне организације Звицера, већ прикривени полицијски службеник на тајном задатку, док је, након што је утврђено да је Саша Чађеновић донио очигледно незакониту одлуку, Специјално државно тужилаштво, а након спроведене истраге, подигло оптужницу против 11 оптужених лица, због великог броја тешких кривичних дјела, а по којој је у току кривични поступак пред судом”, наводи СДТ.
То тужилаштво у оптужници основано сумња и да је Лазовић од марта 2021. до марта 2024. године „лажно приказивао чињенице о поријеклу новца за који је знао да је прибављен криминалном дјелатношћу“.
“Он је као јавни и бивши јавни функционер Агенцији за спрјечавање корупције подносио извјештаје у којима је лажно приказивао да је остваривао приходе од пољопривреде у износима од по 2.500 еура мјесечно, иако није вршио промет пољопривредних производа и хране, нити је у регистар министарства надлежног за послове пољопривреде уписан као произвођач пољопривредних производа намијењених тржишту. На тај начин је лажно приказивао поријекло новца прибављеног криминалном дјелатношћу – извршењем кривичног дјела стварање криминалне организације за које је против њега подигнута оптужница, и криминалном дјелатношћу – неовлашћеном продајом опојне дроге и кријумчарењем и продајом цигарета свог сина – оптуженог Петра Лазовића, против којег је Специјално државно тужилаштво подигло више оптужница за више кривичних дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и кријумчарење”, наводи се у оптужници.
И коначно, истиче СДТ, постоји основана сумња и да су окривљени Лазовић и Катнић у априлу ове године, у кућама које користе, неовлашћено држали ватрено оружје и муницију, за које је им није издата одговарајућа исправа о оружју…
Катнић и Лазовић ухапшени су 14. априла, по налогу Специјалног државног тужилаштва, а због основа сумње да су учинили кривична дјела стварање криминалне организације и злоупотреба службеног положаја.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nevjerovatno da šefa kriminalaca iz tužilaštva, Stankovića, se još ne procesuira.