„Легални криминал“ у Улцињу: Ево како су локални моћници бившег режима са инспекторима и извођачима радова угрозили јавни интерес ради стицања профита!
1 min read
Послије и прије
Како је раније ИН4С обавио у чланку „Ђукановићи су градили“: (Не)легална градња у рукама бивше власти, инспектора и извођача радова“ тридесетогодишњу диктатуру режима Мила Ђукановића, поред бројних афера, најразличитијих коруптивних радњи, политичких рекета, ликвидација и томе слично – карактеришу и, за сада, недовољно истражене нелегалне радње које се тичу градње различитих објеката на црногорском приморју.
Један од таквих локалитета је Лиман, мјесто у Улцињу. У питању је злочин над животном средином и становницима тога насеља. По принципу по којем су локални моћници, инспектори и извођачи радова годинама спроводили своје активности, сву потребну документацију за изградњу објекта они су начелно усагласили са Законом, тј. свим што је потребно да изградња буде начелно легална. Међутим, та документација је у супротности са урбанистичким планом града Улциња.
Па ипак, од стране органа локалне управе дозвољено је спајање урбанистичког плана са различитим са различитим урбанистичким параметрима иако су, дакле, урбанистичко-технички услови незаконити.
Капацитети једне урбанистичке парцеле додијељене су другој урбанистичкој парцели за коју су утврђени знатно нижи урбанистички параметри а незаконито је промијењена намјена површина појединачним актом управе и спроведено је незаконито „погушћавање“ зоне становања. Надаље, тим актом је дозвољена израда техничке документације базирана на симулацији законитости „игром параметара“ чиме су изградњом нелегалног објекта власници објеката око њега -по разним основама – претрпјели штету објективно-субјективне природе.
Ако узмемо у обзир Закон о планирању простора и објеката и члан 200 којим се одређује надлежност урбанистичко-грађевинског инспектора гдје се наводи да инспектор провјерава, између осталог, „да ли су урбанистичко-технички услови издати у складу са планским документом“, као и члан 201 у којем се наводи како се инспектор поступа у случају повреде закона или другог прописа гдје јасно пише и да је дужан да „забрани употребу урбанистичко-техничких услова издатих супротно планском документу, као и израду и ревизију техничке документације на основу таквих урбанистичких планова“ – очигледно је да се ради о координисаној акцији бивше власти и укључених у нелегалну градњу.
Према свим доказима које ће ИН4С ексклузивно представити јасно се доказује да се објекат гради незаконито (БГРП, спратност, етажирање, ненамјенска градња сутерена и будуће коришћење, дефиниција сутерена итд.) и друге значајне незаконитости, појединачно и у цјелости. Ево како је све почело:
Незаконит поступак добијања сагласности за градњу ради стицања профита на терет јавног и приватног интереса
Становници насеља Лиман 1 (зона „Б“ становања мале густине) које је превиђено за породично становање (у захвату Детаљног урбанистичког плана (ДУП) „Улцињ-Град“) као и корисници објеката из контактне зоне Плана, почетком септембра 2019. године, непријатно су се изненадили и оправдано узнемирили када је власник урбанистичких парцела 5 и 45 у овој зони објавио путем огласне табле – почетак изградње пословног објекта у функцији туризма.
Узнемиреност је била оправдано стање код власника оних објеката у блиском окружењу локације за градњу јер им је било јасно да ће због изградње планираног објекта, за који је дата сагласност за градњу, претпрјети трајну и неотклоњиву штету, и да ће један од најљепших обалних подручја под нагибом у Улцињу – бити додатно и трајно девастиран.
Изненађење је било засновано на сазнању да важећим ДУП-ом „Улцињ – Град“ – за локалитет Лиман 1: у зони „Б“ Плана, није планирана градња пословног објекта великих хоризонталних и вертикалних висинских габарита јер су у поступку израде плана учествовали. Зону становања мале густине (СМГ) карактерише уживање тзв. „еколошког конфора“ корисника простора, други прописани атрибути и погодности породичног становања. Постојећи објекти у планираној зони становања, или у контактној зони, су спратности П+1+Пк претежно, са двориштима, баштама, а за новопланиране објекте Планом су прописани ниски урбанистићки параметри: заузетост до 50% урбанистичке парцеле, изграђеност објеката до 0,70%, са густином становања до 120 становника по хектару планираног простора. Ради очувања зоне СМГ Планом су јасно утврђене смјернице за пројектовање и градњу објеката, и низ заштитних мјера.
Грађани Улциња у борби за заштиту својих права и интереса
Да не би доживјели сличну судбину оштећених корисника простора у овој зони становања и другим подручјима у Улцињу, по истој „матрици“: корисници простора су се самоорганизовали у циљу заштите својих права и интереса који су утврђени Планом и законима и консултовали су стручњаке разних специјалности (геологе, хидрогеологе, архитекте, инжењере грађевине, екологе, правнике, и др.), о битним аспектима законитости поступка добијања сагласности за градњу и извођење грађења планираног објекта.
Њихов синтетизован извјештај, у битном, био је:
• Гради се гигантски слободностојећи објекат пословне намјене у зони породичног становања (СМГ) на двије спојене урбанистичке парцеле са различитим урбанистичким параметрима, што је недозвољено. Спајањем урбанистичких парцела дозвољена је само изградња тзв. „двојног“ објекта, са варијететима, уз поштовање прописаних параметара за обије урбанистичке парцеле (5 и 45);
• Појединачним актом органа локалне управе за послове урбанизма – незаконито је одобрено „погушћавање“ зоне породичног становања чиме се мијења намјена коришћења простора која је могућа само измјенама Плана по прописаном поступку;
• Већина објеката са сјеверне и сјеверо-западне стране објекта у градњи – изгубиће у попуности визуре према мору;
• Проценат заузетости урбанистичких парцела је проблематичан и упитан:
• Спратност и висина објекта је недозвољена због функционалне пренамјене два сутерена у простор за становање или обављање пословне дјелатности. На тај начин њихова се површина урачунава у укупну лимитирану БГРП и ограничава спратност и висина објекта;
• Увећат ће се БГРП објекта, што је очигледно један од пројектираних прикривених „очекиваних циљева“ инвеститора у циљу правно-неоснованог богаћења на штету приватног и јавног интереса;
• Врши се додатни притисак објекта, без планског и законског утемељења, на изразито лошу собраћајну и локалну комуналну инфраструктуру са извјесним разним облицима акцидената и штета по сусједне непокретноси непосредно, за цијелу зону и обални појас и плажу Лиман 1, посебно (водоснадбијевање, фекална канализација, одлагање отпада);
• И низ других битних штетних последица.
Прије постављања табле, инвеститор започиње припремне радове и потом градњу објекта која није престала до данас, већ 17 мјесеци!
Упркост доказима, инспекторка ОДБИЈА захтјев грађана: Нечињење омогућило даљу нелегалну градњу
Након овог извјештаја на иницијативу старомјештанина, којем су се доцније придружила још четири оштећена корисника простора, поднијет је захтјев Урбанистичко-грађевинској инспекцији за провјеру усаглашености издатих УТ услова за пројектовање техничке документације са Планом и саме техничке документације, почетком октобра 2019 године. У међувремену, истакнута је нова огласна табла о грађењу објекта са датумом пријаве грађења – 17 септембар и датумом почетка градње – 19 септембар.
Урбанистичко-грађевинска инспекторка подносиоце захтјева 10-ог октобра обавјештава службеним актом: „… да се поднешена пријава грађења инвеститора… – ОДБИЈА.“
Након пријема обавјештења 17-ог септембра, сјутра дан, као чаробњак из Оза, инвеститор подноси нову пријаву градње.
Од овог момента, урбанистичко-грађевинска инспекторка пасивизира свој однос према пријави и обавјештава повремено, „дозирано“, подносиоце пријаве о наводно извршеним радњама надзора и контроле који, у крајњем, немају никаквог управно-правног значаја нити су предмет њеног функционалног задатка. У суштини, радило се о невјештом избјегавању извршења својих обавеза – нечињењу које је, са друге стране, омогућавало инвеститору да изводи грађевинске радове без прекида на основу „инвалидне“ техничке документације јер она базирана на издатим незаконитим УТ условима.
У децембру 2019 године, „освјежава“ се огласна табла измјенама и податком: да је пријава градње поднијета и одобрена 18 децембра 2019 године.
Све вријеме, до окончања поступка по пријави градње – грађевински радови се интезивно изводе (четири мјесеца)?!
Поступци и радње Инспекције оправдали су сумњу о њеној „пристрасности“ и управили су оштећене кориснике простора да захтијевају заштиту својих права на функционалне адресе: Директората за послове урбанистичко-грађевинске инспекције, Главном урбанистичко-грађевинском инспектору, Општини Улцињ и координатору рада МОРТ-а г-дину Душку Марковићу, закључно. Од укупно послатих 20 дописа, захтјева за функционално интервенисање, није добијен ни један службени акт за период од 12 мјесеци, закључно са 30 септембром 2020 године.
Посљедње обавјештење, од укупно пет штурих које су подносиоци добили од Инспекције, примили су новембра 2020 године. Њиме обавјештава да је „консултовала“ Секретаријат за урбанизам и одрживи развој Општине Улцињ и да јој је он дао тумачење – извјештај да су УТУ-и законити и усклађени са Планом, а да ће нас о резултату „активног надзора“ над градњом објекта обавијестити. Извјештај о надзору грађења још није достављен.
Парадокс: Селективно рушење објеката – смета манастирски конак!
Урбанистичко-грађевинска инспекција, по закону, контролише, између осталих субјеката надзора, и законитост рада и аката локалне управе из области урбанизма а она умјесто да самостално, ауторитативно, спроведе поступак и да оцјену о њему – „консултује“ субјекта надзора (Секретаријат) и као званичан став Инспекције интерпретира мишљење Секретаријата, једном реченицом.
Инспекција утврђује законитост издатих УТУ-а по поступку и на начин утврђен законом и подзаконским актима, самостално, или уз сарадњу са компетентним стручним лицима. Резултат овог поступка ефектуира се доношењем управног акта којим усваја захтјев подносиоца захтјева или се одбацује као неоснован. Овај управни акт је изостао чиме су подносиоци лишени уставног права да оспоре стручно-правни став Инспекције у жалбеном поступку пред другостепеним органом.
Са друге стране, на подручју Општине Улцињ, током 2020 године, Инспекција је више пута и те како ефикасно интервенисала и спровела поступке обуставе нелегалне градње, хапсила и кривично процесуирала нелегалне градитеље. Случајеви рушења нелегалног објекта у маслињаку Башбуљук и манастирског конака на Бриској Гори, на примјер.
Након смене власти надлежни Директорат упознат са предметом: Грађани ангажовали стручњаке
Надаље, Законом о планирању простора и грађењу објеката прописано је да у поступку урбанистичко-грађевинског надзора и контроле један од примарних задатака Инспекције је провјера усаглашености УТУ-а са планским документом, оцјена законитости и, ако утврди незаконитости, Инспекција има право доношења управних мјера: поништење УТУ-а, забрану даље градње и повлачење техничке докуметације за грађење објекта и спровођење других радњи и изрицање мјера.
Након смјене носиоца власти, надлежни Директорат министарства је упознат са овим управно-правним предметом, активно је укључен, и очекује се окончање поступка у кратком року.
Корисници простора због врсте, сложености и озбиљности питања и проблема, организовали су мулитисциплинарну подршку референтних стручњака потребних профила, који су, не чекајући резултате радњи надзора који се врше у поступку инспекцијског надзора и контроле, спровели експлоративне стручне радње и поступке. Резултати тих поступака су такви да откривају, поред незаконитости поступка добијања сагласности за градњу објекта, и низ кардиналних пропуста и незаконитости у градњи објекта, непоштовање задатих услова за градњу и техничких прописа, који су направљени свјесно у циљу максимизирања користи која ће се стећи недозвољеном градњом.
И ако инвеститор тврди да је „савјестан“ градитељ – инвеститор, како је изјавио у ПГ дневним новинама, формално посједује сагласност за градњу и техничку документацију али он зна, могао је и био је дужан да зна да је починио низ незаконитости у поступку добијања сагласности за градњу и у самој градњи објекта. Зато јер се он обавезује не на обичне већ професионалну, далеко већу пажња, пословну свијест и одговорност.
Постојање правно-техничке докуметације је само претпоставка за легалитет статуса и својства инвеститора а оцјена је компетентних службених лица о законитост извршених радњи и спроведених поступака, али и основа за утврђивање одговорности и утврђивања могућих обавеза разних врста. Ово ће потврдити техничко-правни релевантни резултати поступака који су окончани или су у завршној фази израде које спроводе специјализована стручна физичка или правна лица, али и Директорат Министарства. Ови извјештаји ће бити основа за оцјену о тврдњама корисника простора али и за утврђивање разних облика одговорности ако се оне потврде.
Корисници простора, оштећени, у овом тренутку имају низ релевантних техничких података, непосредно или посредно прибављених, уобичајеним методологијама, којим потврђују са високим процентом тачности низ мјерљивих пропуста у градњи објекта од којих издвајамо најзначајније:
– На који начин је извршена денивелација терена, како је уврђена доња кота приземља ± 0,00;
– Функција и начин градње сутеренских етажа -2 и -1;
– Прекорачење дозвољене бруто грађевинске површине (обрачун);
– Прекорачење дозвољене спратности (рачунање);
– Извођење низа додатних неодобрених грађевинских интервенција које улазе у обрачун површина објекта;
– Врста и обим штете која нанијета власницима сусједних објеката;
– Штетни утицаји на саобраћајну и комуналну инфраструктуру, очувању и заштити животне средине, урушавање амбијенталних вриједности, и
– низ других битних штетних утицаја.
Проблем нелегалне градње у „класичном“ појавном облику се лагано сузбија и разрјешава, али се појавила потреба да MEPPU преко Директората сузбија и кривично процесуира извршиоце посебно друштвено опасних, „софистицараних“ облике кршења закона о уређењу и коришћењу простора и потом градње објеката који се извршавају, по правилу, преко органа локалних управа за послове урбанизма и одрживог развоја, на које је Министарство пренијело један дио надлежности и главног градског архитекте. Извршавају се, по правилу, на организован начин са елемнтима корупције на локалном нивоу.
„Зрело“ за кривично процесуирање
Постоје основи сумње да се у описаној повреди права корисника простора и настале материјалне и нематеријалне штете, у мањој или већој мјери, на несметано уживање коришћења простора нормираног локалним планским документом и законима – ради о једном таквом примјеру.
Када постоје два или три слична случаја по начину кршења закона у области планирања простора и градње објеката говоримо о појави, у социолошко-правном смислу, а када имамо више повезаних појавних облика говори се процесу. Такав процес одвијао се на подручју Општине Улцињ и он је направио тешко обновљиву штету уређеном простору и планираном, неприведеном намјени, гдје као субјекти заштите (заштитни субјекти) истовремено егзистирају нормирани јавни и приватни интерес. Са друге, омогућава се незаконито богаћење привилеговане, „умрежене“ групе коју сачињавају службена лица, лица техничке струке овлашћена за израду техничке документације и инвеститори. Лукративни циљеви се остварују „привидно“ дозвољеном градњом комерцијалних објеката на најврједнијим локацијама у Улцињу уз „обезбијеђено“ протектирање градње од стране овлашчених лица – инспектора за урбанизам и грађевинарство.
Идентичну констатацију изнио је и господин Слађан Раичевић, бивши главни урбанистичко-грађевински инспектор Директората у дневним новинама „Вијести“, другог јуна јуна 2020. године рекавши да су од почетка године инспектори су спровели 174 инспекцијска надзора и њима су утврђене неправилности: неусклађеност урбанистичко-техничких услова са планским документом и грађење објеката без поднијете пријаве грађења.
Неспрјечавањем и несанкционисањем нелегалне градње „подржавају“ се бахати инвеститори са ореолом „некажњивости“, градња накарадних грађевинских објеката чиме се повређује јавни интерес и права корисника простора дефинисана локалним планским документима, плановима вишег реда, и законом. Пасивношћу Министарства и органа кривичног гоњења обесмишљава се било каква регулација у области просторног планирања.
Корисницима простора, посебно, насилно је одузет и угрожен животни комодитет, ужитак услова урбанистичке уређености и културе становања, при чему им је начињена непоправљива штета, кроз разне облике. Бахатост учесника у овом процесу и агресивна неконтролисана или слабо контролисана градња ствара код грађана револт, несигурност, страх и неповјерење у институције система, осјећај дискриминације.
„Туђе право, интерес и обзири поштују се изгледа, нажалост: онолико колико тај други умије и колико је спреман да га брани“
Подносиоци захтјева за заштиту права и на праву заснованим интересима који су претрпјели штету, од покретања поступка, имају само један једини захтјев: поштовање и примјену закона и других прописа, без селекције заштите права грађана по било којем основу. Ако се у поступку преиспитивања наших захтјева утврде повреде прописа, субјективно-објективне природе, одговорна лица треба да одговарају и сносе последице у зависности од врсте, тежине и природе повреде.
Дакле, осим ове намјере нема друге, скривене, латентне или друге природе, истичу подносиоци за ИН4С. Захтјев је усмјерен на институције система а не персонално, нема идеолошки или политички предзнак.
„Сматрамо да је наше право повријеђено, захтијевамо ефикасну и прописану заштиту а ако се утврди да нам је неки субјект проузроковао штету – дужан је да је надокнади. Што се тиче одлучности групе корисника простора да разријеше правну и релану ситуацију, она је несумњива и неће се смањивати њен интензитет. Што се тиче обзира односићемо се према сваком субјекту у овом правно-техничком догађају у истој мјери како су се они односили према нама. Како су се догађаји дешавали и низали, закључује се: туђе право, интерес и обзири поштују се изгледа, нажалост: онолико колико тај други умије и колико је спреман да га брани. Законито, подразумијева се„, навели су за наш портал.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Dritaneeee jeli i ovo Srebrenica
Sramota je da se novinari ovime bave a ne inspektori. Nema odgovornosti. Dokle god se ne reši pitanje nalogodavaca i odgovornosti službi zaduženih za kontrolu, ništa se na bolje neće promeniti.
Bravo za in4s i ovu temu! Strašno šta je sve rađeno!