ИН4С

ИН4С портал

Лекић: Други блок Термоелектране више него потребан!

1 min read
"Економска рачуница је више него јасна. Црна Гора би обезбиједила сигуран извоз електричне енергије, нова радна мјеста, унаприједила би привредну производњу и осигурала конкретне бенефите за наш буџет", саопштио је извршни директор Рудника угља Пљевља, Милан Лекић

Милан Лекић

Саопштење извршног директора Рудника угља Пљевља, Милана Лекића, преносимо интегрално

Имајући у виду информације које, у посљедње вријеме, свакодневно можемо да чујемо од челних људи Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) и Министарства капиталних инвестиција (МКИ) о великим издацима за куповину електричне енергије, чије цијене вртоглаво расту због велике енергетске кризе која је изазвала, најблаже речено, хаос на берзама, сматрамо да је дошао посљедњи тренутак да држава Црна Гора уђе у пројекат изградње другог блока Термоелектране Пљевља (ТЕП).

Охрабрује чињеница да руководство ЕПЦГ, упркос овако незавидној ситуацији у којој се налази црногорски електроенергетски систем, успијева да не изложи грађане и привреду повећањима цијена и рестрикцијама електричне енергије, али морамо изналазити трајно рјешење које ће, у перспективи, моћи да анестезира разорне ударце галопирајуће свјетске енергетске кризе и омогући дугорочну стабилност нашег енергетског сектора.

Општепозната је чињеница да ТЕП, инсталисане снаге 225 MW, производи преко 50% електричне енергије (у одређеном периоду године и двије трећине), као и да је претходна власт деценијама, систематично и без икакве визије и ријешености, запостављала енергетски сектор, тако што није изградила нити једно постројење. Данас, када свједочимо крајње неповољној хидрологији и самој природи функционисања извора обновљиве енергије у које, да не буде забуне држава мора да улаже, више је него јасно да, упркос великим притисцима разних интересних структура, производња електричне енергије из угља, још увијек, представља темељ енергетске независности Црне Горе. И не само Црне Горе. Свједоци смо да се, након ескалације сукоба у Украјини, економски гиганти попут Њемачке, Велике Британије и други, поново враћају угљу.

Уколико узмемо у обзир да Рудник угља АД Пљевља посједује концесије на 55 милиона тона угља, као и чињеницу да у Маочу резерве угља износе чак 109,9 милиона тона, а да је рад постојећег блока ТЕП и након што буде извршена реконструкција, нажалост, орочен на одређени временски период, постављамо јасно питање: Да ли ће Црна Гора допустити да толике резерве угља остану неексплоатисане, или ће размотрити једини логичан потез – изградња другог блока ТЕП?!

Економска рачуница је више него јасна. Црна Гора би обезбиједила сигуран извоз електричне енергије, нова радна мјеста, унаприједила би привредну производњу и осигурала конкретне бенефите за наш буџет. Подсјетимо, када је прије шест година потписан уговор о изградњи никад изграђеног другог блока ТЕП, између тадашњег извршног директора ЕПЦГ Тонина Маља и руководства чешке Шкоде, фигурирала је цифра од 324 милиона евра. Уколико узмемо у обзир да је ЕПЦГ за три мјесеца морала да увезе струју у износу око 106 милиона евра, запитајмо се вриједи ли наставити са овом агонијом, притиском на новац свих грађана и неизвјесности која не знамо до када ће трајати.

Стога, као извршни директор Рудника угља, упућујем јавни апел државном руководству да, колико је прије, стави ову тему на дневни ред и предузме неопходне кораке. Црна Гора, нажалост, не може више да чека.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Лекић: Други блок Термоелектране више него потребан!

  1. Наши „стручњаци“ су до недавно причали да треба и овај један блок угасити. Шта би било да су успјели у томе не треба објашњавати.

    13

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy