Lekić: Ne ostaje nam ništa drugo već da se gušimo, trujemo, oboljevamo, dok ovu hobotnicu ne pošaljemo u prošlost
1 min readNa sedmoj sjednici SO Pljevlja održanoj 8. februara 2018. godine prva tačka dnevnog reda bila je: Razmatranje stanja kvaliteta vazduha u opštini Pljevlja za poslednja tri mjeseca sa predlogom zaključaka za ublažavanje štetnih posledica aerozagađenja. Odbornik Nove srpske demokratije Milan Mijo Lekić je diskutovao po ovoj tački dnevnog reda rekavši sledeće:
Poštovani građani, dame i gospodo kolege odbornici,
Danas imamo na dnevnom redu jednu najznačajniju – najbitniju temu za građane Pljevalja. Nije ona najbitnija i najznačajnija danas, juče, ove ili prošle godine, već je najznačajnija tema punih 30 godina.
Najznačajnija je zato što direktno utiče na zdravlje naših građana i zato što direktno utiče na depopulaciju stanovništva Pljevalja.
Nažalost, i o ovoj kao i mnogim drugim značajnim temama rasprava se vodi iza zatvorenih vrata, bez direktnog prenosa RTV Pljevlja, isključivo zbog pritiska i uticaja predsjednika Opštine na direktora RTV Pljevlja.
Nikada mi neće biti jasno, gospodine predsjedniče i gospodo iz DPS-a, zbog čega izbjegavate direktan prenos RTV Pljevlja ako ima išta tačno što pričate i što se hvalite da ste dobro radili i da ste dosta i pošteno i transparentno uradili.
Vi, gospodo iz DPS-a, morate biti svjesni odgovornosti da ste zbog sitnih sopstvenih interesa poltronskim, snishodljivim i udvorničkim odnosom prema podgoričkoj hobotnici, podržavanjem jedne kriminalizovane, lopovske, odnarođene i izdajničke organizacije, kojoj bi da u ovoj državi Crnoj Gori ima makar „I“ od institucija, „P“ od pravnog i „S“ od sistema bio zabranjen rad.
Ne da ste uništili životnu sredinu Pljevalja već ste uništili sve što se moglo uništiti u opštini koja raspolaže sa preko 50 % prirodnih bogatstava Crne Gore.
Pljevlja su postala najveća ekološka rupa, ne u Crnoj Gori i u okruženju, već u Evropi;
Pljevlja su grad sa najvećim procentom oboljelih od respiratornih i malignih bolesti;
Pljevlja su grad sa najvećim negativnim prirodnim priraštajem;
Pljevlja su grad sa najvećim starosnim prosjekom;
Pljevlja su grad sa najvećom depopulacijom stanovništva;
Svima je poznato, pa i vrapcima na grani, da lokalna samouprava i uprava ne može sama i direktno popraviti stanje životne sredine u Pljevljima, bez obzira ko vlada i upravlja lokalnom samoupravom i upravom ali može direktnim uticajem na najveće zagađivače u našoj opštini.
Najveći zagađivači u našoj opštini su privredna društva čiji je većinski vlasnik država, Rudnik uglja, Termoelektrana Pljevlja koju predstavlja podgorička hobotnica, tajkunska privredna društva – „ Vektra Jakić“ i „Gradir Montenegro“ koje isto predstavlja i zastupa podgorička hobotnica, gradske kotlarnice i 5 hiljada individualnih ložišta kojih ne bi bilo da je :
Elektroprivreda Crne Gore ispunila obavezu iz 1974.godine da izgradi sistem toplifikacije grada Pljevalja, da bi dobila urbanističke uslove za izgradnju prvog bloka TE Pljevlja;
Ne bi ih bilo da je elektroprivreda realizovala ugovor o izgradnji toplifikacije Pljevalja koji je potpisala sa ruskom kompanijom 1997. godine;
Ne bi ih bilo da je Vlada Crne Gore, kada je već preuzela obavezu elektroprivrede Crne Gore 2015.godine, da ona izgradi sistem toplifikacije Pljevalja a sve sa ciljem da građani Crne Gore plate obaveze elektroprivrede kako bi se povećao profit kompanije „A2A“, bolje rečeno kompanije „Aco-Ana-Milo“.
Svake godine na ovoj skupštini razmatramo informaciju o zaštititi životne sredine koju priprema Sekretarijat za uređenje prostora – odjeljenje za zaštitu.
Za prethodne godine, i ko god uporedi podatke prisustva zagađujućih materija u vazduhu nije teško zaključiti da su oni približno isti i da isključivo zavise od metereoloških uslova.
Lekić je dalje naveo kako smatra da mjere koje je lokalna uprava preuzela nisu dale rezultat i da su subvencije za nabavku briketa i peleta najveća glupost i naveo razloge i zbog čega:
Koristi od toga su imali samo imućni pojedinci, trgovci opreme za grijanje, proizvođači briketa i peleta i pojedinci iz lokalne uprave.
Da je imalo ozbiljnih i dobrih namjera da se poboljša životna sredina, lokalna uprava bi dala subvenciju na ogrevno drvo. U tom slučaju bi većina domaćinstava umjesto uglja koristila drva za ogrev.
„Vektra Jakić“ proizvodi i prodaje ogrevno drvo a istovremeno duguje opštini 4-6 miliona evra, mogla je opština smanjiti svoja potraživanja.
Poštovani građani, ove mjere koje je predložila opozicija sigurno bi dale odlične rezultate ali sam siguran da ih odbornici iz DPS-a ne smiju prihvatiti od podgoričke hobotnice.
Siguran sam da i one koje sami definišu neće biti sprovedene u djelo.
Zato, poštovani građani, ne ostaje nam ništa drugo već da se gušimo, trujemo, obolijevamo, raseljavamo sve dok ovu kriminalizovanu, lopovsku, odnarođenu i izdajničku hobotnicu ne pošaljemo u političku prošlost – poručio je Lekić na sjednici.
Izvor: PVNovine
Pročitajte JOŠ:
Opština Pljevlja treba da izdejstvuje da postane distrikt kako bi se koliko toliko zaštitila od uništavanja od strane ovake države CG.
Ako bi spriječili distriht trebalo bi što prije održati opštinski referendum o istupanju iz CG i pripajanju Srbiji ili Republici Srpskoj.
U Pljevljima i okolini daleko se bolje i zdravije življelo za vrijeme turske vladavine nego u zadnjih 30 godina što je pod vlašću DPS.
Od govorancija Mija Lekića, zvanog Šoić, narod nema nikakve koristi jer on ovo ne čini zbog naroda nego isključivo zbog sebe. Imao je priliku da popravi životnu sredinu u Pljevljima kad je, na žalost, bivao direktor ali ništa nije htio uraditi.