Lekić: Puna istina i o 1999. godini je potrebna i zbog zajedničke budućnosti
Treba se podsjetiti sa distance od 20 godina na uzroke, ratna događanja i posljedice rata 78 dana, 1999. godine. Bez gnijeva i pristrasnosti. Ako to možda nije moguće, ili nije moguće do kraja kod sukobljenih strana, ipak je neophodana puna istina, rekao je Miodrag Lekić, predsjednik Demosa.
„A upravo je istina dobro stradala, prije, tokom i poslije rata. I to od sve tri strane. NATO strana se u tome nije razlikovala, pa i u počinjenim zločinima, od balkanskih partnera, prijateljskih i neprijateljskih“, rekao je Lekić i dodao:
„Jedna od mogućih interpretacija tog rata se pojavila iste godine u komentaru oktobarskog broja Foreign Affairs, prestižnog američkog časopisa za međunaronu politiku, pod naslovom “ Perfektan promašaj”. Bez sumnje, ostaju dalekosežne posledice tog rata ne samo na balkanskom prostoru, već i međunarodnom planu. One traju i danas“.
On smatra da Crna Gora je na specifičan način živjela svoju dramu tog rata. Nažalost i sa nevinim žrtvama. Posebno zločin u Murinu ostaje dio neizbrsive istorije i kolektivne svijesti u Crnoj Gori.
„Koliko je vremena trebalo da prođe da bi vladajuća elita ovdje – poslije huškanja na represije prema Albancima na Kosovu, zatim saradnje sa nosiocima agresije na zemlju kojoj su pripadali makar i tranziciono – rekla nešto nepropagandno i ozbiljno, s porukom vrijednosnog izgrađivanja jedinstva zemlje. Na bazi iskustva istorije. Daleke i one nedavne“, ističe Lekić i dodaje:
„Zato treba primjetiti da je današnja izjava premijera Markovića, makar u nekim segmentima, imala elemente ozbiljnosti. Za razliku od hora jednostrane, dnevne propagande, plaćenih falsifikatora, u kojoj su lažne interpretacije i ciljanje podijele u društvu obrazac za trajanje na vlast. I to trajanja, dobrim dijelom, na osnovama kriminala i korupcije, te ontološke bolesti crnogorskog društva“.
Pohvali on Duska Markovica, to je cilj cijele te izjave. Sramno na sta je spao, da koristi takav povod da se uvlaci premijeru. Pih
@sMile.
Da niste gnjav,ili možda gnjur?
„Koliko je vremena trebalo da prođe da bi vladajuća elita ovdje – poslije huškanja na represije prema Albancima na Kosovu, zatim saradnje sa nosiocima agresije na zemlju kojoj su pripadali makar i tranziciono ….!?
istinu rastežu i danas radi lakih pol poena
Niko ne govori gnijev. Nije etimološki ispravno. Reč je povezana sa oganj, dakle gnjev.