IN4S

IN4S portal

Linta: I dalje se masovno krše ljudska prava protjeranih Srba iz Hrvatske, Federacije BiH i sa Kosova i Metohije

Predsjednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta povodom Svjetskog dana izbjeglica ocjenjuje da se i dalje masovno krše ljudska prava protjeranih Srba iz Hrvatske, Federacije BiH i sa Kosova i Metohije.

Miodrag Linta

Predsjednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta povodom Svjetskog dana izbjeglica ocjenjuje da se i dalje masovno krše ljudska prava protjeranih Srba iz Hrvatske, Federacije BiH i sa Kosova i Metohije. Protjerani Srbi ne mogu da ostvare svoja imovinska, stečena i druga prava zbog šovinističkih politika koje se vode u Zagrebu, Sarajevu i Prištini i zbog dvostrukih standarda zapadnih centara moći.

Zvog toga je važno da Srbija daleko snažnije i aktivnije traži i insistira u međunarodnoj zajednici  da se konačno počne sprovoditi Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji pod nazivom „Privatna svojina i stečena prava“. U njemu jasno stoji da svim građanima i pravnim licima moraju biti priznata, zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31.12.1990. godine na prostoru bivše Jugoslavije. Takođe, u Aneksu G stoji i da će oduzimanje imovine pod pritiscima i prijetnjama nakon navedenog datuma biti ništavno.

Linta zahtjeva da Komesarijat za izbjeglice i migracije i druge nadležne državne institucije u što kraćem vremenskom roku konačno riješe stambeno pitanje svih protjeranih Srba i drugih prognanika koji su 25 i više godina podstanari ili žive u neljudskim uslovima. Linta podsjeća da je još 2012. godine pokrenut Program Regionalnog stambenog zbrinjavanja koji zajedno sprovode Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Hrvatska.

Cilj programa je da se obezbede trajna stambena rješenja za najugroženije izbjegličke porodice u regionu na različite načine – otkupom seoskih kuća, otkupom stanova pod povoljnim uslovima, kupovinom montažnih kuća i dobijanjem građevinskog materijala za gradnju ili završetak kuća.  Nažalost, Regionalni stambeni program u Srbiji se sprovodi veoma sporo. Zbog toga je  važno da se njegova realizacija maksimalno ubrza i da  nijedna izbjeglička porodica u Srbiji ne ostane sa neriješenim stambenim pitanjem. Takođe, Linta traži da  sve izbjegličke porodice dobiju pravo otkupa svojih stanova pod povoljnim uslovima koji su izgrađeni sredstvima međunarodnih organizacija. 

Pročitajte JOŠ:

Vrijeme da se otvori priča o novom Ustavu Republike Srpske

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *