IN4S

IN4S portal

Linta: Milanović bezuspješno pokušava da poruči je Hrvatska antifašistička država

1 min read
Linta ističe da Milanović veoma dobro zna da su hrvatski vojnici iz gotovo svih paravojnih formacija i jedinica Hrvatske vojske tokom rata koristili ustaški pozdrav "Za dom spremni"

Miodrag Linta

Predsjednik Saveza Srba iz reigona Miodrag Linta ocjenjuje kao providno licemjerje odluku Predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića da ne prisustvuje obilježavanju 28. godišnjice zločinačke vojno-policijske akcije „Maslenica 93“ zbog tobože isticanja ustaškog pozdrava „Za dom spremni“. Milanović bezuspješno pokušava da pošalje poruku kako je Hrvatska, ne samo formalno, već i u praksi antifašistička država iako brojne činjenice pokazuju da je stvarni temelj Hrvatske ustaštvo i da je nasljednica NDH. Ustaški pozdrav „Za dom spremni“ koristi se u Hrvatskoj od dolaska ustaškog režima Franje Tuđmana na vlast 1990. godine pa do današnjeg dana.

Linta ističe da Milanović veoma dobro zna da su hrvatski vojnici iz gotovo svih paravojnih formacija i jedinica Hrvatske vojske tokom rata koristili ustaški pozdrav „Za dom spremni“. To je potvrdilo i 16 hrvatskih generala koji su juna 2020. godine uputili otvoreno pismo hrvatskoj javnosti. Hrvatski vojnici su se ponosili ustaškom tradicijom i slavili vrijeme NDH i poznate ustaške ličnosti kao što su poglavnik Ante Pavelić, komandanti Crne legije Rafael Boban i Jure Francetić i drugi. Jedna od regularnih vojnih formacija Hrvatske vojske tzv. Hrvatske obrambene snage (HOS) su taj uzvik uzele kao svoj zvaničan pozdrav. HOS su bile legalni dio Hrvatske vojske i njen grb sa natpisom „Za dom premni“ je zvanično priznat i registrovan. Dobro je poznato da su pripadnci 1. gardijske brigade Tigrovi u jednoj od svojih zvaničnih pjesama koja se zove „Pjesma nastavnog tima“ uzvikivali ustaški pozdrav „Za dom spremni“. Takođe, i pripadnici 2. gardijske brigade Gromovi u svojoj pjesmi su uzvikivali „Za dom spremni“.

Linta je uvjeren da Milanović odlično zna da je ustaški pozdrav „Za dom spremni“ odavno legalizovan u Hrvatskoj. Prvo, Vlada Ivice Račana je 2001. godine prva ozakonila „Za dom spremni“. Račanovo ministarstvo uprave je donijelo odluku da je statut tzv. Udruge bojovnika HOS-a, s pozdravom „Za dom spremni“ u skladu sa zakonom o udruženjima. Navedeni dokument iz 2001. godine postao je temelj da kasnije odobravanje istih zahtjeva HOS-ovih veteranskih udruženja. Vlada Zorana Milanovića (kraj 2011.- početak 2016. godine) nije ukinula navedenu odluku. Drugo, Ministarstvo uprave Hrvatske je 2017. godine donijelo zaključak da se mogu i dalje registrovati ili preregistrovati udruženja koja u svom grbu i statutu imaju ustaški pozdrav „Za dom spremni“. Treće, tabla sa natpisom „Za dom spremni“ koja je skoro godinu dana bila u Jasenovcu nije uništena već je u jesen 2017. godine samo premještena na spomen obilježje kod Novske i ima zaštitu policije.

Četvrto, Savjet za suočavanje sa prošlošću Vlade Hrvatske 2018. godine je jasno rekao da se ustaški pozdrav „Za dom spremni“ može koristiti u određenim prilikama. Peto, Visoki prekšajni sud u Zagrebu donio je 3. juna 2020. presudu da „Za dom spremni“ na početku Tompsonove pesme „Bojna Čavoglave“ nije prekršaj. Upotreba ustaškog pozdrava „Za dom spremni” jeste zločin iz mržnje, a u Hrvatskoj više nije ni prekršaj protiv javnog reda i mira, zaključio je Linta.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *