Линта упутио отворено писму Милановићу
Миодраг Линта, предсједник Коалиције удружења избјеглица, данас је упутио отворено писмо хрватском премијеру Зорану Милановићу у коме је указао на дугогодишњу дискриминацију на етничкој основи 14 српских породица, чије су куће и привредни објекти одузети по завршетку рата 1995. године, преноси Танјуг.
Како се истиче, та имовина је одузета на основу Закона о привременом одузимању и управљању одређеном имовином и дата на привремено коришћење грађанима хрватске националности.
Линта у писму објашњава да су привремени корисници, Хрвати, супротно закону, улагали у имовину Срба без њихове сагласности, као и да су хрватски судови доносили пресуде којима су обавезали праве власнике да оним привременим, врате средства која су незаконито улагали у њихове некретнине.
У отвореном писму се наводи: ,,Тражим од Вас да Влада Хрватске хитно усвоји Одлуку којом се српске породице, односно власници некретнина изузимају из обавезе поврата средстава и трошкова парничног поступка држави и привременим корисницима, у поступцима неовлашћених улагања, као и да се скине хипотека са њихових некретнина у земљишним књигама„, а то значи да би држава преузела обавезу плаћања одштете привременим корисницима Хрватима за незаконито уложена средства у некретнине чији су власници Срби.
Линта је истакао да би на тај начин власници некретнина били ослобођени обавеза према привременим корисницима и држави, а у супротном, ,,то ће бити још један од бројних доказа да хрватско правосуђе суди по етничком принципу„, истичући да је са наведеним проблемима детаљно упознато и Министарство спољних послова Србије.
Линта је додао да је од 14 породица, посебно хитан за решавање случај Петра Кунића, јер је општински суд у Карловцу за 12. мај ове године заказао продају његове имовине у селу Загорје, у општини Крњак на Кордуну, а потенцјиални купци Кунићеве куће у петак, 9. маја, могу да дођу да разгледају објекат, а 12. маја на карловачком суду треба да буде одржана јавна лицитација.
Карловачки суд је донио одлуку којом је породици Кунић забрањено располагање имовином, па у њиховој кући у којој су имали ресторан нису могли ништа да привређују и зато живе од 60 евра социјалне помоћи.
Линта је истакао да је решавање 14 случајева српских породица био један од услова Хрватској за затварање поглавља 23 „Правосуђе и људска права“ 30. јуна 2011. године у приступним преговорима Хрватске за улазак у ЕУ.
,,Хрватска није испунила услов, али се обавезала својим ,,Акционим планом за испуњавање преосталих обавеза из преговора о приступању ЕУ“ да ће наведених 14 случајева решити прије уласка у ЕУ, међутим то није учинила до данас„, закључио је Линта.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: