IN4S

IN4S portal

Makron: Evropa mora izaći iz američke sjenke i odbiti bipolarni pogled na svijet iz doba hladnog rata

1 min read
Bila je to izuzetna izjava modernog evropskog lidera. Tokom posete Litvaniji ove nedelje, francuski predsednik Emanuel Makron rekao je: „Mi, neke zemlje više od drugih, odustali smo od svoje strateške nezavisnosti previše zaviseći od američkih sistema naoružanja.

Emanuel Makron

Bila je to izuzetna izjava modernog evropskog lidera. Tokom posete Litvaniji ove nedelje, francuski predsednik Emanuel Makron rekao je: „Mi, neke zemlje više od drugih, odustali smo od svoje strateške nezavisnosti previše zaviseći od američkih sistema naoružanja. Ne možemo prihvatiti život u bipolarnom svetu koji čine SAD i Kina “.

Makron je ponavljao znake da želi da vodi napore da odbaci globalne modele koji su sada zastareli kao Berlinski zid. A to uključuje i ulogu Evrope u svetu kao trećeg glavnog pola u ovom multipolarnom svetu koji je sada podeljen prvenstveno na Istok i Zapad. Ali to je bila teška bitka. Stare institucije koje zavise od zastarelih paradigmi pokazale su da su spremne da žrtvuju mir, prosperitet i napredak, umesto da budu primorane da se dobro pogledaju u ogledalo.

NATO, koji postoji da bi američka spoljna politika izgledala kao multilateralni koalicioni napor na isti način na koji vođa bande koji želi da nekoga pretuče uvek traži da ga prate, je jedna od takvih institucija. I to nije zaobišlo Makronovu pažnju.

„Ono što trenutno doživljavamo je moždana smrt NATO-a“, rekao je Makron za Ekonomist u intervjuu prošle godine.

Makron se pozivao na američki unilateralizam pod predsednikom Donaldom Trampom. Ali kada je saradnja sa drugim zemljama ikada bitna izvan SAD-a koji se usredotočuje na tu ideju? Kada druge države NATO-a nisu bile snažno naoružane da podrže intervenciju ili inicijativu za koju su SAD već odlučile da to žele?

Francuski predsednik rekao je da bi NATO – stvoren sa jedinom svrhom da se suprotstavi starom Sovjetskom Savezu – trebalo da modernizuje svoj raison d’etre u svetlu novih pretnji. „Da li je naš neprijatelj danas, kako ponekad čujem, Rusija? Da li je to Kina? Da li je svrha Atlantskog saveza da ih odredi za neprijatelje? Mislim da neću ”, rekao je Makron, sugerirajući da bi terorizam umesto toga mogao biti novi bauk

Tokom posete francuskim trupama ove nedelje u službi NATO misije na Baltiku – koje su tamo pod izgovorom da štite region od Rusije – Makron je takođe podvukao francusku inicijativu za strateški dijalog sa Moskvom. Podjednako apsurdna je činjenica da Makron neprestano mora da brani svako zbližavanje sa Rusijom, kao da bi diplomatija i saradnja trebali biti strogo rezervisani za nacije sa kojima ste već u potpunosti.

Evropa mora da stvori svoj dnevni red i partnerstva, čak i ako NATO odluči da se drži senke sa duhovima prošlih sukoba. Ako Evropa ne vodi računa o sopstvenim interesima, niko drugi to neće učiniti. SAD sigurno neće. Kad god se američki interesi sukobe sa evropskim, Evropa je uvek ta koja pogađa.

Na primer, Evropa je bila postavljena kao primarni komercijalni korisnik multilateralnog nuklearnog sporazuma sa Iranom. Američka vlada već dugo ima jednostranu kontrolu nad tim ko može ili ne može poslovati u Iranu, odobravajući određenim kompanijama odricanje i izuzeće od sankcija po njihovom isključivom nahođenju. Ukidanje svih sankcija u zamenu za inspekcije trebalo je da bude blagodat za evropsku ekonomiju. Ali zato što je Tramp odlučio da se povuče iz sporazuma, evropski planovi su propali.

I samo zato što je cevovod Severni tok 2, koji treba da snabdeva Evropu ruskim gasom, u suprotnosti sa američkim interesima, SAD su više puta pretile evropskim kompanijama i vladama. „Mi ćemo učiniti sve što možemo da se uverim da gasovod ne ugrožava Evropu,“ državni sekretar Majk Pompeo rekao . „Želimo da Evropa ima stvarne, sigurne, stabilne, sigurne energetske izvore koji se ne mogu isključiti u slučaju da Rusija to želi“. Prevod: Vašington želi da Evropa kupuje njihov gas i da bude zavisna od Amerike. To bi takođe omogućilo Sjedinjenim Državama da zaprete da će isključiti isporuku u bilo kom trenutku. Da bi dokazao koliko Pompeo brine o evropskoj dobrobiti, on takođe primenjuje sankcije protiv evropskih kompanija uključenih u projekat.

Ovi primeri pokazuju da egzistencijalna pretnja Evropi nije Rusija. Nije Rusija ta koja uvek pokušava da uvuče evropske zemlje u sumnjive strane intervencije. Nije Moskva ta koja šteti ekonomiji kontinenta preteći joj sankcijama kad god zauzme stav u suprotnosti sa sopstvenim interesima Rusije.

Makron ima pravu ideju. I on će se i dalje suočavati sa ogromnim pritiskom, maltretiranjem i pokušajima manipulacije u pokušaju da podstakne evropsku nezavisnost i prosperitet kroz povećanu diverzifikaciju njenih interesa i bolju ravnotežu njegovih partnerstava.

Pročitajte JOŠ:

Dodik: Posjeta Briselu bila veoma uspješna

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *