Макрон и Путин сагласни: Потребно је смирити мигрантску кризу у Бјелорусији
1 min read
фото: Сергей Гунеев/Спутњик
Француски предсједник Емануел Макрон и руски предсједник Владимир Путин усугласили су се у вези потребе деескалације мигрантске кризе на пољско-бјелоруској граници, иако се нису сложили и о њезиним узроцима, рекао је данас француски званичник.
“Циљ овог позива био је крај те кризе”, рекао је Макронов савјетник након телефонског разговора на иницијативу француског предсједника који је трајао сат и 45 минута и додао:
“По питању миграција, иако се разилазимо око узрока тренутне кризе на бјелоруској граници, Владимир Путин је рекао предсједнику да разумије потребу да се она заврши, првенствено због људског достојанства миграната који су инструментализирани”.
Кремљ је објавио да је Путин поновио како би европски челници о том проблему требали разговарати директно с бјелоруским предсједником Александром Лукашенком. У позиву је критиковао и третман пољских снага сигурности на граници према мигрантима.
О кризи су у понедјељак разговарали и украјински предсједник Володимир Зеленски и предсједник Европског вијећа Чарлс Мајкл. Договорили су се да ће координисати своје будуће кораке.
Украјина страхује да ће постати ново жариште мигрантске кризе за коју криви Русију. ЕУ је у понедјељак ипак одлучила увести нове санкције над Минском.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

