ИН4С

ИН4С портал

Мали: Окренули смо економски курс земље… Пресекли смо зачарани круг понижења за грађане Србије

1 min read

Синиша Мали / Фото Ж. Кнежевић

Министар финансија Србије, Синиша Мали реаговао је на наводе Пеђе Митровића.

Његово реаговање, које је објединио под називом“Инстант аналитичари и неки национални инвестициони промашаји (НИП)“ преносимо у целости:

„Данашња Србија са оном из 2012. године, из периода претходне власти, осим имена, има још мало тога заједничког.

Да, радикално смо окренули економски курс земље, радикалним реформама смо се изборили са гломазним, нетранспарентним и неефикасним државним апаратом који смо затекли, радикално смо покренули прилив инвестиција и још радикалније смањили незапосленост грађана са некадашњих невероватних 25,9 на данашњих 9,4 одсто. И то су “радикалности” уз које би опозиција могла да помиње моје име.

Али, Србија је, осим врхунских спортиста, младих научника, квалитетних уметника, на шта смо све јако поносни, постала и расадник инстант аналитичара, једнократних гласноговорника опозиције са дестимулишућим познавањем чак и новије српске историје, чињеница и околности, да би се чак и одговарало на њих.

Али, кренимо ипак. Нова нада опозиције изгледа је Пеђа Митровић, народни посланик и генерални секретар Странке слободе и правде. Обећава, морам признати, јер по неоснованим анализама и изјавама свакако надмашује своје страначке колеге. Успео је да у једном тексту споји Млађана Динкића, мене, радикале, Експо и тужне године српске економије, које су кулминирале 2012. годином када се Србија налазила на рубу банкрота.
Недовољно ипак досеже знање поменутог господина за задатак који је себи одредио.

Подсетићу зато на некада “чувени” НИП, Национални инвестициони план, гламурозно објављен 2006. године, који је у потпуној тишини нестао само пет година касније, 2011. Та тишина је ипак, за познаваоце била прегласна јер никоме није познат учинак тог плана, ефекти, али, добро су позната имена која су њиме управљала – тадашњи министар Млађан Динкић и Драган Ђилас који је чак био и министар без портфеља за НИП. Исти онај Драган Ђилас који је лидер Митровићеве странке.

Да ли знамо бар један пројекат спроведен под овим атрактивним именом? Па, не баш.

Замишљен као Динкићев план о улагањима у Србију није постао синоним учинка овог некадашњег српског политичара јер га ипак памтимо највише по обећаних 1.000 евра грађанима које нису никада добили. Ни Ђилас се није прославио на тој функцији, свакако, јер се име некадашњег министра задуженог за НИП, потом и градоначелника Београда, не везује за пројекте од значаја за овај град и земљу, али се итекако везује за рачуне на којима је пронађено, како се чуло, 619 милиона евра.

Реализовани пројекти, међутим, код овог двојца нису пронађени.

О ефектима НИП-а се, дакле, чак и данас веома мало зна, али се зна да је грађане време претходне власти скупо коштало. С друге стране, када већ помињете ЕXПО, ефекте реализације 323 пројекта укупне вредности 17,8 милијарди евра, који ће бити спроведени у оквиру програма “Скок у будућност – Србија 2027”, апсолутно ће видети сви грађани Србије, јер је прави инвестициони талас у Србији започет тек пошто се наша земља ослободила лошег управљања.

А време претходне власти, чији су нераскидиви део били и Ђилас и Динкић, донео је пензије од 202 евра, просечне плате од 330, минималну зараду од око 15.700 динара, мизеран ниво директних страних инвестиција и – огромну незапосленост.

Ако је план био да економски уништене грађане гурате у шверцовање робе како би прехранили своје породице, браво, успели сте. Срећом по грађане Србије, успели смо и ми у ономе што смо наумили те 2012. Тако је Србија данас,без вас и вама сличних, земља која циља просек плата од 1.400 евра и пензија од 650 евра 2027. године, земља која годишње привуче 4,5 милијарде евра страних директних инвестиција, земља која бележи рекордну запосленост са више од 2,3 милиона грађана који раде.

Привредна стагнација, Митровићу, је термин којим смо затворили поглавље српске економије у коме смо 2012. године били на рубу банкрота, толико осиромашени и исцрпљени, док се лидер васе странке богатио. За разлику од времена власти вашег лидера, у коме је грађанима обећавано тих фамозних хиљаду евра, ми смо свако обећање које смо дали и испунили.

Пресекли смо зачарани круг таквих понижења за грађане Србије, јер смо постали земља која ће за три године бити центар света, која ће организовати најважнију светску манифестацију те године и која ће страним гостима итекако имати шта да покаже.
Земља, која је у првом кварталу ове године са растом БДП-а од 4,7 одсто најбрже растућа економија у Европи и нема ама баш никакве везе са оном Србијом са катанцима на фабрикама коју сте нам оставили.
Да, радикално смо се променили и напредовали и ви ту не можете баш ништа, не зато што ја тако кажем, већ зато што вам баш тако говоре грађани на изборима. Јасно и гласно“ навео је Мали.

Новости 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Мали: Окренули смо економски курс земље… Пресекли смо зачарани круг понижења за грађане Србије

  1. Iz totalnog nerada krađe opozicione vlasti Srbija je prešla u totalni rad izgradnju i napredak zahvaljujući predsedniku Vučiću I ljudima na vlasti stranke SNS.

    54
  2. Zbog loše ekonomije preživljavanja tadašnje vlasti opozicione države regiona I sveta izbegavali su saradnju sa Srbijom.

    62

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *